V kauze Miloslavov nastal dôležitý posun. Vyšetrovanie skončilo

  • Vo vyšetrovaní prípadu v Miloslavove nastal posun
  • Týka sa najmä hlavnej aktérky
Na snímke je policajné auto.
TASR/Roman Hanc
  • Vo vyšetrovaní prípadu v Miloslavove nastal posun
  • Týka sa najmä hlavnej aktérky

Celé Slovensko v januári zasiahla správa o brutálnom útoku voči 11-ročnému dievčaťu v Miloslavove. Prípad vyšetrovala polícia a rýchlo padlo aj prvé obvinenie.

Incident, kedy mala skupina mladistvých napadnúť maloleté dievča, sa odohral v areáli bývalého družstva v Alžbetinom dvore. Podľa medializovaných informácií do dievčaťa liali alkohol, napadli ju a neskôr vyzliekli – všetko si pritom natáčali na telefóny. Videá sa šírili internetom.

Policajný zbor SR vtedy dôrazne pripomínal, že disponuje informáciami, ktoré nemá k dispozícii široká verejnosť, politici ani médiá. Prezident policajného zboru Štefan Hamran zároveň verejnosť aj politikov poprosil, aby boli vo svojich vyjadreniach k prípadu zdržanliví „a nechali pracovať policajtov, profesionálov, ktorí sa prípadu intenzívne venujú“.

Okolo celého prípadu v rámci online priestoru vznikol značný šum a padali rôzne závery.

„Predčasné závery a zbytočné eskalovanie napätia vyšetrovanie sťažuje,“ pripomenul vtedy Hamran a konštatoval, že nemôžu verejnosti poskytnúť žiadne bližšie informácie.

V celej kauze teraz prišlo k zásadnému posunu. TV Noviny zistili, že polícia vyšetrovanie už ukončila a aktuálne študujú spis. Citovanému zdroju to potvrdila Krajská prokuratúra v Bratislave.

Portál pripomína, že napriek tomu, že video zachytilo viacerých tínedžerov, obvinili len hlavnú aktérku. Dôvodom mala byť skutočnosť, že niektorí z útočníkov nie sú trestnoprávne zodpovední.

Markíza zistila, že útočníčke hrozí vyšší trest, má ísť o 2 až 5 rokov, pretože znalec diagnostikoval obeti vážne následky. U maloletej sa mala rozvinúť adaptačná porucha. Keďže je obvinená v mladistvom veku, v prípade dokázania viny sa trest skráti na polovicu. 

Prevencia pred šikanou

Vzhľadom na to, že podľa dostupných informácií nešlo o prvý útok tohto charakteru, zakročiť sa rozhodol aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislav Gröhling. Do školy vtedy poslal krízový tím, ktorého súčasťou boli aj psychológovia.

Ich úlohou bolo konzultovať s učiteľmi to, čo sa stalo a ako zvládnuť tému šikany v triedach. Následne bol krízový tím v každej triede so žiakmi ošetrovať situáciu, ktorá sa odohrala.

Minister taktiež informoval o tom, že v priebehu prvých 6 mesiacov roka 2022 mali prebiehať webináre metodikov prevencie a učiteľov proti šikane. Hovoril aj o tvorbe Smernice o šikanovaní pre školy a školské zariadenia.

Incident odsúdila aj samotná obec Miloslavov. Tá na svojej sociálnej sieti uviedla, že obecný úrad spolupracuje s políciou a sú súčinní pri všetkých požadovaných úkonoch. Obec okrem toho prijala aj niekoľko opatrení. Starosta obce požiadal policajný zbor o zvýšenú hliadkovú činnosť v obci. 

Poslanci obecného zastupiteľstva v spolupráci s právnikom obce a zástupcom polície za prítomnosti majiteľa areálu zrealizovali jeho obhliadku. Cieľom bolo lepšie zabezpečenie priestoru proti vniknutiu.

Zdroje: tvnoviny.sk, Facebook/Branislav Gröhling

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá