V kostoloch sa nakazili desiatky ľudí. Biskupi preto vydali vlastný semafór

  • Na Slovensku sú doposiaľ zaznamené dve ohniská nákazy, ktoré vznikli kostoloch či na väčších cirkevných stretnutiach
  • Celkovo sa na nich nakazilo viac ako 60 ľudí
  • Konferencia biskupov Slovenska v súvislosti s druhou vlnou koronavírusu vydala vlastné reštrikcie
biskupi semafor bohosluzba omsa covid koronavirus
TASR
  • Na Slovensku sú doposiaľ zaznamené dve ohniská nákazy, ktoré vznikli kostoloch či na väčších cirkevných stretnutiach
  • Celkovo sa na nich nakazilo viac ako 60 ľudí
  • Konferencia biskupov Slovenska v súvislosti s druhou vlnou koronavírusu vydala vlastné reštrikcie

Konferencia biskupov Slovenska v súvislosti s druhou vlnou koronavírusu vydala vlastné reštrikcie, ktoré sú záväzné až do odvolania pri slávení bohoslužieb a ďalších cirkevných podujatiach. Keďže kostoly a veľké cirkevné stretnutia patria medzi rizikové miesta, kde sa ľudia stretávajú, komunikujú medzi sebou a často nemajú rúško správne nasadené. Pri tomto kontakte je vysoká pravdepodobnosť, že sa môžu nakaziť novým koronavírusom.

Na Slovensku sú doposiaľ zaznamenané dve ohniská nákazy, ktoré vznikli kostoloch či na väčších cirkevných stretnutiach. Celkovo sa na nich nakazilo viac ako 60 ľudí. 

V spolupráci odborníkov Ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva a zástupcov cirkví pôsobiacich v Slovenskej republike preto vznikol súbor opatrení, ktoré sú pre cirkevné spoločenstvá až do odvolania záväzné pri slávení bohoslužieb a ďalších podujatiach, píše o tom Konferencia biskupov Slovenska na svojej stránke.

biskupi semafor bohosluzba omsa covid koronavirus
zdroj: TASR/Róbert Fritz
 

Semafor biskupov

Opatrenia sa odvíjajú od toho, do ktorej z troch definovaných kategórií cirkevné spoločenstvo aktuálne spadá. Sú oddelene farebne, ako na semafore. Ide o pomôcku Konferencie biskupov Slovenska, ktorou si podrobnými pokynmi pre poskytovanie duchovnej služby pomáhajú počas 2. vlny pandémie Covid-19.

Čo sa týka počtu osôb pri bohoslužbách, pre kostoly v žltej a červenej zóne platí pravidlo zachovania odstupov medzi veriacimi na spôsob „šachovnice“ – tak pri sedení ako aj pri státí – samozrejme, s výnimkou členov tej istej domácnosti, tak ako to bolo aj pri prvej vlne koronavírusu. Konkrétny počet je teda limitovaný dimenziami chrámu,“ píšu na stránke biskupi. 

Momentálne sa v červenej zóne nachádza Bratislava, Trnava, Nitra, Žarnovica, Trenčín, Púchov, Lučenec, Dolný Kubín, Michalovce a Snina. 

Kompletné pokyny riadenia sa na bohoslužbách podľa semaforu si môžeš prečítať tu

semafor biskupov biskupi koronavirus
zdroj: TKKSS

Biskupi ďalej vyzývajú ľudí, aby tých veriacich, ktorí patria do rizikových skupín opísaných v semafore, alebo tých, ktorí pociťujú príznaky ochorenia, aby ostali doma, pretože „nie sú viazaní povinnosťou účasti na nedeľnej bohoslužbe a je potrebné, aby zostali doma, kde môžu sledovať prenos liturgie cez rádio, televíziu, prípadne internet.“

Eucharistia do rúk a vyzývanie veriacich, aby si nasadili rúško

S koronavírusom prišli aj ďalšie opatrenia, ktoré sú zavedené celoplošne. V kostoloch sa sväté prijímanie rozdáva do rúk, nie do úst ako bolo zvykom.

Biskupi píšu, že napriek tomu by si veriaci mali zachovať úctu a pri prijímaní Eucharistie do rúk.

biskupi semafor bohosluzba omsa covid koronavirus
zdroj: TASR

Veriacich treba taktiež vyzvať, aby si rúško zložili až tesne pred prijatím, keď už sú na rade, potom položili pred seba jednu ruku na druhú, prijali Eucharistiu s úctou do dlane vrchnej ruky, následne si druhou rukou pred rozdávateľom sväté prijímanie vložili do úst, znovu založili rúško a až potom sa vrátili na svoje miesto. Kto v individuálnom prípade z vážneho dôvodu nemôže prijímať do rúk, nech príde celkom na záver radu prijímajúcich a rozdávateľ nech mu podá Eucharistiu do úst – a následne si dezinfikuje ruky,“ píšu o ďalších pokynoch biskupi. 

Ďalej upozorňujú aj duchovných, aby si všímali príznakov či už priamo na sebe, u svojich spolupracovníkov alebo veriacich v kostole.

Zdroj: Tkkbs.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK