V Kuala Lumpur rastie gigantický, takmer 700 metrový mrakodrap. Bude druhou najvyššou budovou na svete

  • Zoznam najvyšších budov sveta sa čoskoro opäť zmení
  • Na druhé miesto sa dostane malajzijský mrakodrap, ktorý bude mať po dokončení takmer 700 metrov
pjimage – 2021-12-05T141914.850
Unsplash/Meric Dagli CNN/Fender Katsalidis
  • Zoznam najvyšších budov sveta sa čoskoro opäť zmení
  • Na druhé miesto sa dostane malajzijský mrakodrap, ktorý bude mať po dokončení takmer 700 metrov

Po svojom dokončení predbehne známe budovy ako Shanghai Tower a Tchaj-pej 101, ktoré sú v súčasnosti najvyššími stavbami sveta. Reč je o stavbe s názvom Merdeka 118, ktorá sa bude týčiť nad hlavným mestom Malajzie Kuala Lumpur. Mala by mať 118 poschodí a 2 227 stôp, čo je približne 679 metrov. Najvyššou budovou sveta sa nestane, no výška jej stačí na druhé miesto v rebríčku.

Ako uvádza portál CNN, malajzijský premiér Ismail Sabri Yaakob stavbu označil za ikonickú vežu spoločnosti. Podotkol, že ide nie len o veľký úspech v oblasti inžinierstva, ale aj o posilnenie Malajzie ako modernej a rozvinutej krajiny.

zdroj: CNN/Fender Katsalidis

Inšpirované samotnou krajinou

Mrakodrap s rozlohou 3,1 milióna štvorcových stôp sa bude nachádzať v historickej časti mesta Kuala Lumpur. Polovicu z priestorov budú tvoriť kancelárie, no chýbať tu nebude ani mešita, obchodné centrum, hotel a najvyššia vyhliadková plošina v juhovýchodnej Ázii. Súčasťou projektu sú aj verejné priestranstvá a park.

Za projektom stojí prestížne architektonické štúdio z Austrálie Fender Katsalidis. Podľa autorov boli trojuholníkové sklenené plochy na fasáde budovy inšpirované vzormi nájdenými v malajzijskom umení a remeslách.

Budova zároveň reprezentuje bohatú kultúrnu zmes všetkých ľudí v krajine. Autori zároveň dodávajú, že celý projekt bol navrhnutý tak, aby obohatila nielen sociálnu energiu, ale aj kultúrnu štruktúru mesta. 

Prvé informácie o projekte pochádzajú z roku 2010 a priniesli so sebou množstvo obáv. Tie vychádzali predovšetkým od aktivistov, ktorí sa báli, že budova bude mať na historickú štvrť nepriaznivý vplyv. Pôvodne sa očakávalo, že budova svoje brány otvorí už v roku 2021, no plány prekazila pandémia. Problémom bolo pozastavenie prác v dôsledku prísnych opatrení.

Panoráma mesta Kuala Lumpur sa v posledných rokoch výrazne zmenila. Môže za to predovšetkým nárast množstva mrakodrapov, ktoré budú čoskoro doplnené o vyššie spomínanú budovu.

V meste sa nachádzajú napríklad budovy Petronas Towers, ktoré boli od roku 1998 do roku 2004 najvyššími budovami sveta. Predbehol ich až taiwanský Taipei 101.

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá