V lete by sme mohli cestovať do susedných krajín, Chorvátsko je pripravené otvoriť hranice turistom

  • Slovensko po prepuknutí covidu-19 až na výnimky zakázalo vstup cudzincom do krajiny
  • Grécko, Slovinsko a Chorvátsko. Krajiny sú pripravené pootvoriť brány
chorvátsko more
Unsplash/Alex Holyoake, David Boca
  • Slovensko po prepuknutí covidu-19 až na výnimky zakázalo vstup cudzincom do krajiny
  • Grécko, Slovinsko a Chorvátsko. Krajiny sú pripravené pootvoriť brány

Letné dovolenky nie sú stratené, mohli by sme cestovať, ak to vývoj okolo pandémie choroby covid-19 umožní. Tento postup štát plánuje koordinovať so svojimi susedmi. Na otázku ČTK to uviedol hovorca slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.

„Občanov uisťujeme, že rezort diplomacie myslí na to, ako umožniť cestovanie v lete, samozrejme, ak to podmienky dovolia. S cieľom postupovať koordinovane budeme rokovať s okolitými krajinami. Rozhodujúce bude, ako si podmienky nastavia konkrétne cieľové krajiny,“ uviedol Tomaga.

Slovensko po prepuknutí covidu-19 až na výnimky zakázalo vstup cudzincom do krajiny. Naopak, obyvatelia s pobytom v krajine musia pri návrate na Slovensko spravidla nastúpiť do karantény v štátnych zariadeniach, kde podstúpia test na koronavírus. 

Európa sa bude postupne otvárať

Krajiny Európskej únie chcú v najbližších týždňoch pracovať na tom, aby počas letnej turistickej sezóny mohli občania EÚ za určitých podmienok cestovať do iných únijných štátov. Podľa chorvátskeho predsedníctva sa na tom v pondelok zhodla veľká časť únijných ministrov zodpovedných za turistický ruch.

Dôležité slovo pri rozhodovaní o podmienkach turistických ciest by pritom mali mať epidemiológovia, oznámil novinárom po videokonferenciu chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli.

Split, Chorvátsko
zdroj: Pixabay/Mariamichelle

Turistický priemysel je jedným z odvetví, na ktoré najviac vplýva koronavírus. Príjmy spojené s turistikou tvoria zhruba desatinu hrubého domáceho produktu (HDP) únie, kvôli čomu bude podľa ministrov dôležité aspoň čiastočne v kľúčovej letnej sezóne rozprúdiť cestovanie medzi štátmi.

Rozhodnú zdravotní experti

„Zdá sa, že medzi krajinami EÚ je dostatok dobrej vôle a chuti nájsť spôsob, ako štáty opätovne prepojiť,“ uviedlo chorvátske predsedníctvo v tlačovej správe po rokovaní. Minister Cappelli zdôraznil, že zásadné slovo v stanovení podmienok, za akých by mohli ľudia cestovať, bude patriť zdravotným expertom.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovic minulý štvrtok po rokovaní s kolegami z ostatných krajín vyhlásil, že jeho krajina je pre letnú sezónu pripravená otvoriť hranice turistom. Podobné plány zaznievajú aj z Grécka či Slovinska. Krajiny stojace v čele tejto snahy pritom pripomínajú, že dôležité bude nájsť spoločné pravidlá a cesty cez hranice koordinovať.

kampan zadarmo od startitup

Podľa rakúskej ministerky Elisabeth Köstingerovej by mali štáty v súčinnosti s Európskou komisiou pripraviť spoločné pravidlá v priebehu niekoľkých najbližších týždňov.

Letná dovolenka v rámci svojej krajiny

„Rozhodujúcim faktorom bude vývoj čísel okolo nákazy, ktorý musíme stále sledovať a hodnotiť,“ povedala rakúska ministerka agentúre APA. Rakúsko podľa nej v prvej vlne plánuje vytvoriť podmienky na to, aby ľudia mohli na letnú dovolenku vyraziť v rámci svojej krajiny.

Niektoré štáty EÚ začali v týchto dňoch pomaly uvoľňovať obmedzenia spojené s pandémiou, väčšina z nich však naďalej dovoľuje cestovať občanom iných krajín cez hranice iba v odôvodnených prípadoch.

Ministri dnes takisto uvítali plán na vznik fondu na oživenie ekonomík, ktorý minulý týždeň podporili prezidenti a premiéri EÚ.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech