Lacnejšia letná dovolenka v Chorvátsku? Zabudnite

  • Kríza dovolenku v Chorvátsku nezlacnie
  • Práve naopak, hotelieri chcú ceny držať a niektorí aj dvíhať
  • Tvrdia, že majú už 80% kapacít rezervovaných
  • "Ceny za nocľah sa výraznejšie nemenili a o ich drastickej úprave neuvažujeme," tvrdí jeden z nich
Chorvátsko
Zdroj: Unsplash-Sime Jadresin, Pixabay-Mrexentric
  • Kríza dovolenku v Chorvátsku nezlacnie
  • Práve naopak, hotelieri chcú ceny držať a niektorí aj dvíhať
  • Tvrdia, že majú už 80% kapacít rezervovaných
  • "Ceny za nocľah sa výraznejšie nemenili a o ich drastickej úprave neuvažujeme," tvrdí jeden z nich

Aj keď máme koronakrízu, dovolenka tento rok v Chorvátsku lacnejšia nebude. Turistická sezóna je už teraz vo veľkom mínuse, ale prenajímatelia nemajú v úmysle ísť s cenami dole. Na základe prieskumu medzi ubytovacími zariadeniami vrátane jednotlivých prenajímateľov to napísal web RTL.hr.

„Na turistiku, na ktorej je Chorvátsko finančne závislé, môžeme tento rok, súdiac podľa všetkého, zabudnúť. Aj keď niektorí ľudia dúfajú, že sa im v lete vzhľadom na situáciu s koronavírusom možno podarí zaobstarať lacnejšiu dovolenku, taký scenár, aspoň pokiaľ ide o prenajímateľov, nie je pravdepodobný,“ napísal web.

Hotelieri a prenajímatelia, ktoré web kontaktoval, dali spoločne najavo, že žiadne znižovanie cien za nocľah nebude. Väčšina sa pritom spolieha na už prijaté rezervácie, väčšinou od hostí zo zahraničia.

„Nie sme si ešte istí, ako sa bude situácia vyvíjať,“ odpovedal na otázku ohľadom prípadných korekcií cien za ubytovanie Ivan Potkrajčić, člen vedenia turistického a pohostinského koncernu Sunce hoteli. „Sme skôr pre optimalizáciu a otvorenie menšieho počtu hotelov než pre znižovanie cien, ktoré by dlhodobo ohrozilo postavenie na trhu,“ dodal.

Napríklad skupina Maistra neuvažuje o značnej úprave cien. „Ceny za nocľah sa výraznejšie nemenili a o ich drastickej úprave neuvažujeme. Myslíme si, že takéto unáhlené činy majú veľmi sporné krátkodobé účinky a z dlhodobého hľadiska sú spravidla veľmi škodlivé,“ oznámili z vedenia Maistro.

zdroj: Unsplash/David Hellmann

Jedna majiteľka domu, ktorá nehnuteľnosť prenajíma na rekreáciu na ostrove Rab, vyhlásila, že u nej lacnejšie nebude. „Znižovanie cien na Rabe neplánujeme, pretože sme predali už 80 percent všetkých termínov od 10. apríla do 1. októbra,“ povedala serveru Vijesti.hr.

O zlacňovanie nepremýšľam. Môžem ceny jedine zvýšiť,“ hovorí aj prenajímateľ na ďalšom chorvátskom ostrove Cres. Tvrdí, že všetky kapacity už má obsadené, ide o stálych hostí zo zahraničia. „Vzhľadom k poplatkom, ktoré nám štát uložil, možno cenu jedine zvýšiť. K nám prichádzajú turisti a už si všetko zarezervovali,“ dodala.

Nádej Slovákov, že tohtoročnú dovolenku cez koronakrízu predsa len budú môcť stráviť na chorvátskom Jadrane, minulý týždeň povzbudili premiéri Česka a Chorvátska Andrej Plenkovice a Andrej Babiš. Na ich spoločný popud majú už tento týždeň chorvátsky minister turistiky Gari Capelli a ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová začať pracovať na „prijateľnom modeli“ príchodu turistov do Chorvátska.

Čítaj viacej>> Budeme cestovať k moru ešte tento rok? Česi chcú vytvoriť „koridor“ do Chorvátska, rátajú aj so Slovenskom

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK