NOVÉ ZISTENIE: V lietadle to nie je ani zďaleka také bezpečné, môžeš sa nakaziť aj napriek prísnym opatreniam

  • Testy, masky, dezinfekcia a odstupy
  • Lietadlá po novom nesú len 20 % pasažierov z plnej kapacity
  • Avšak ani to nemusí stačiť
  • Počas letu z Dubaja do Aucklandu sa nakazili štyria cestujúci
lietadlo, let, dovolenka, koronavírs, Covid-19
Pexels/Freegraphy, Pexels/Anna Shevts
  • Testy, masky, dezinfekcia a odstupy
  • Lietadlá po novom nesú len 20 % pasažierov z plnej kapacity
  • Avšak ani to nemusí stačiť
  • Počas letu z Dubaja do Aucklandu sa nakazili štyria cestujúci

V septembri minulého roku na linke z Dubaja na Nový Zéland sa viacerí pasažieri nakazili koronavírusom. Pred cestou absolvovali testy a boli negatívni. Infikovali sa napriek dodržaným reštrikciám o testoch, odstupe a rúškach, informuje o tom New York Times.

Milióny cestujúcich, ktorí leteli cez prázdniny, zažili na vlastnej koži pocit neistoty, ktoré lietanie počas pandémie prináša. Testy, masky, dezinfekcia a odstupy. V snahe upokojiť pasažierov z obavy nakazenia, letecké spoločnosti aktualizovali svoje požiadavky. Lietadlá po novom nesú len 20 % pasažierov z plnej kapacity.

Avšak ani to nemusí stačiť. Nová štúdia od Amerického hygienicko-epidemiologického ústavu CDC dokazuje, že lety nie sú také bezpečné, ako sme si to mysleli pred pár mesiacmi.

18 hodín letu a štyria ďalší nakazení

Po septembrovom 18-hodinovom lete z Dubaja do novozélandského Aucklandu sa objavili znaky toho, čoho sa letecké spoločnosti obávali. Za pár hodín sa stalo z lietadla ohnisko nákazy, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytlo počas cesty. Nová štúdia pomocou mapy sedadiel, kde sedeli cestujúci a podrobnej analýzy určila, že minimálne jeden cestujúci bol infekčný, následne sa koronavírus rozšíril po ďalších štyroch pasažieroch.

lietadlo, let, dovolenka, koronavírs, Covid-19
zdroj: Julian Stratenschulte/dpa

Doposiaľ vedci vychádzali z výskumov, pri ktorých boli lety plné, niekoľko cestujúcich nenosilo masky a opatrenia neboli až tak striktné.

Nová správa sa však pozerá na súčasné vylepšené reštrikcie, ktoré zjavne situáciu nezlepšujú. Kde teda letecká spoločnosť pochybila?

Kľúčovým je, že cestujúci by mali svedomito splniť všetky podmienky na cestovanie. Vyžaduje sa testovanie pred nástupom do lietadla, sociálny dištanc počas letu a masky,“ uviedol Dr. Abraar Karan, lekár interného lekárstva v Brigham and Women’s Hospital a Harvard Medical School, ktorý nebol súčasťou výskumu.

Lekár tvrdí, že cestujúci napriek podmienkam neboli pred letom riadne otestovaní, to sa stalo až po prílete do destinácie, kde sa všetci podrobili testom. Z analýzy, ktorú viedli vedci z novozélandského ministerstva zdravotníctva vyplýva, že sedem z 86 cestujúcich na palube malo počas karantény pozitívny výsledok a že najmenej štyria boli počas letu infikovaní novo. Lietadlo Boeing 777-300ER s kapacitou takmer 400 cestujúcich bolo plné iba do jednej štvrtiny.

lietadlo
zdroj: Screenshot New York Times

5 dní na test je príliš dlhá doba

Päť zo siedmich cestujúcich, ktorí mali neskôr pozitívny test, absolvovali test a v dňoch pred nástupom do lietadla, vtedy mali mali negatívny výsledok.

Štyri alebo päť dní je príliš dlhá doba,“ povedal doktor Karan pre New York Times. Predchádzajúce štúdie nepísali, že systémy filtrácie vzduchu znižujú riziko nakazenia sa u cestujúcich, aj keď let zahŕňa len jednu alebo viac infikovaných osôb. 

Doktor Karan pre New York Times dodal, že pokiaľ nebudú zavedené všetky preventívne opatrenia, bude vždy existovať riziko infekcie takmer pri každom lete. „Je prekvapujúce a zároveň neprekvapivé, že pri 18-hodinovom lete došlo k prepuknutiu choroby,“ uviedol doktor Karan.

Prezradil taktiež ďalšiu možnú príčinu, ktorá mohla let skoplikovať. „Je viac ako pravdepodobné, že v určitom okamihu si masku zložili dvaja alebo viacerí ľudia,“ dodal.

Zdroj: New York Times 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK