V Martine využivajú medzi prvými Oculus Rift pre zlepšenie zraku!

Michal Sorkovský / 18. septembra 2015 / Business

Lekári v martinskej očnej klinike UVEA Mediklinik veria, že Oculus Rift je tým správnym liekom pre pacientov, ktorí majú problémy so zrakom. Virtuálna realita sa totiž javí, ako vhodná nová možnosť liečby tupozrakosti. Oculus Rift v kombinácií s vhodnými hrami má pritom už za sebou veľmi sľubné počiatočné výsledky.

 

Tupozrakosť je problém videnia, postihujúci približne 3 % ľudí vo svete, ktorý je zväčša spôsobený ďalekozrakosťou jedného oka. Nepríjemnou súčasťou tupozrakosti môže byť škúlenie, avšak vážnejší problém predstavuje strata schopnosti vnímania hĺbky, čo znamená, že je človek schopný vidieť iba 2D obraz. Tupozrakosť je našťastie možné liečiť tréningom. Deti s týmto problémom si môžu pomôcť zakrývaním jedného oka, čím ho nútia k námahe. Tento postup ale funguje len do určitého veku a u dospelých nedokáže pomôcť. Tréning však nemusí byť len o zakrývaní jedného oka, pomôcť môže totiž aj virtuálne realita, vďaka ktorej človek vníma práve trojrozmerný obraz. 

 

Oculus Rift teda môže nájsť využitie v celkom nečakanej sfére a hoci finálny produkt tohto projektu stále nepoznáme, v martinskej očnej klinike využívajú druhú testovaciu verziu na liečbu svojich pacientov. Oculus Rift vie byť veľmi užitočným pri tréningu ľudí s tupozrakosťou. Jeho obraz je totiž v bezprostrednej blízkosti používateľa a v reálnom čase sa zároveň prispôsobuje polohe hlavy. To znamená, že v prípade, že sa človek pozrie do strany, zmení sa aj jeho zorné pole vo virtuálnom svete.

 

Pre liečebné účely sa na martinskej klinike tiež využíva špeciálna aplikácia pre Oculus Rift, s názvom Diplopia. Autor aplikácie James Blaha sám trpí tupozrakosťou, avšak hovorí, že práve kombinácia Oculusu Rift a jeho aplikácie mu priniesla zlepšenie zraku a teraz dokonca dokáže vnímať 3D obraz. Diplopia ponúka niekoľko režimov, ktoré sa dajú chápať aj ako samostatné hry. Málokto by povedal, že práve hranie stolného tenisu alebo ovládanie vesmírnej lode, môže byť liekom na problémy so zrakom, avšak vďaka tejto aplikácií je to práve tak.

 

 

Liečebný proces je zatiaľ na klinike UVEA len v skúšobnej fáze, no lekári vidia v Oculuse Rift potenciál: „Ide o takzvanú metódu push-pull, v rámci ktorej je slabšie oko tlačené, pričom dominantné oko ho naopak ťahá. Oculus Rift totiž obsahuje dve šošovky s dvomi obrazmi, pričom v rámci každého človek vidí niečo iné. Vďaka tomu precvičuje binokulárne videnie, a teda i hĺbkové vnímanie,“ hovorí doktor Andres Rustand Holm z martinskej kliniky. To, že takýto typ liečby dokáže skutočne pomôcť potvrdzujú aj zlepšené výsledky u dvoch pacientov, na ktorých v Martine liečbu testovali. Na akékoľvek závery je však stále skoro, keďže tento program je stále len na začiatku.

 


zdroj: virtualnarealita.eu

Pridať komentár (0)