V mori bude viac rúšok ako medúz. Keď si pôjdeš v roku 2050 zaplávať, nájdeš skôr odpad ako rybu

  • Odpad v mori predstavuje pre oceány dlhodobý problém
  • Situácia sa zhoršila s vírusom COVID-19. Oceány sú plne rúšok, ochranných pomôcok i jednorazového plastového odpadu
OCEAN COVID 19
TASR/AP/ Thomas Hartwell, Sea Shepherd
  • Odpad v mori predstavuje pre oceány dlhodobý problém
  • Situácia sa zhoršila s vírusom COVID-19. Oceány sú plne rúšok, ochranných pomôcok i jednorazového plastového odpadu

Vedci dlhodobo upozorňujú na problém odpadkov v mori. Podľa odhadov odborníkov by v roku 2050 malo v oceánoch plávať viac plastového odpadu ako rýb. Pandémia môže tento vývoj ešte urýchliť.

Svet sa kvôli pandémii začal masívne vracať k jednorazovým plastom a ochranným pomôckam. Reštaurácie a obchody chrlia rúška, plastové rukavice, plastové tašky a plastové obaly, od ktorých niektoré reťazce predtým upúšťali.

Katastrofa

 „Ako sa vám bude páčiť plávanie v mori s koronavírusom? S vedomím, že bolo objednaných viac ako 2 miliardy masiek na jedno použitie, čoskoro môže byť viac masiek ako medúz v stredomorských vodách,“ uviedol potápač a zakladateľ neziskovej organizácie Opération Mer Propre (Operácia Čisté more) Laurent Lombard v Facebookovom statuse.

„Zdravotná kríza nám umožnila vidieť to najlepšie a najhoršie z nás, ak neurobíme nič, bude to najhoršie. Všetkému sa dá vyhnúť jednoducho, používaním zdravého rozumu. Na záver poviem, že jednorazová maska patrí ​​do koša ako akýkoľvek iný odpad,“ napísal ďalej francúzsky potápač.

Problémy s odpadom po koronavíruse boli pozorované po celom svete. Zvýšené množstvo odpadu v mori hlásia viaceré krajiny EÚ, Ázia, Kuba aj USA. Odpad, a hlavne ten plastový, sa pod hladinou mora rýchlo šíri pomocou morských prúdov.

„Jednoduché gesto, ako nehádzať rukavice na zem, môže zachrániť planétu. Pokiaľ ide o „odpad COVID-19“, musíme samozrejme uprednostňovať opakovane použiteľné masky a rukavice a zakázať jednorazové použitie,“ povedala hovorkyňa Opération Mer Propre Julie Hellec pre CNN.

Na závažnosť problému upozorňujú aj vedci z celého sveta. Vyše 100 z nich spolu s občianskymi združeniami podpísalo vyhlásenie, ktoré vyzýva k používaniu opakovateľne použiteľných ochranných pomôcok.  

Ohrozené korálové útesy aj morské živočíchy

Po globálnom otepľovaní sú najväčším nepriateľom korálových útesov plasty. Podľa vedcov je plast pre ne nebezpečný hlavne preto, že obsahuje mikroorganizmy, medzi nimi aj baktérie a vírusy.

Použité jednorazové ochranné prostriedky použité pri pandémii sú plné baktérii a ich dopad na korálové útesy by bol priam katastrofálny. Ďalším negatívnym faktorom je, že sa odpad priliepa na korále a tým ich dusí.

Epidemiológ: More znižuje silu koronavírusu, vírus v ňom neprežije

Morské živočíchy si často mýlia odpad s potravou, a tak sa ho snažia konzumovať, čo môže zapríčiniť ich smrť. Ďalšie živočíchy sa môžu do odpadu zamotať a zachytiť a v dôsledku toho umrieť.

Morský ekosystém ohrozujú aj chemikálie z rozkladajúceho sa plastu.

Zdroje: CNN, CNBC, Európsky parlament

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá