V našej krajine je smrť stále tabu témou. Nový projekt mladých Sloveniek to chce zmeniť

  • Smrť je súčasťou života a v období pandémie koronavírusu je nám bližšia, ako kedykoľvek predtým
  • Pre mnohých zarážajúcim faktom môže byť zistenie, že až 66 % z nás vôbec nepozná posledné priania svojich najbližších
  • 70 % Slovákov si taktiež myslí, že o smrti hovoríme málo
Živica
  • Smrť je súčasťou života a v období pandémie koronavírusu je nám bližšia, ako kedykoľvek predtým
  • Pre mnohých zarážajúcim faktom môže byť zistenie, že až 66 % z nás vôbec nepozná posledné priania svojich najbližších
  • 70 % Slovákov si taktiež myslí, že o smrti hovoríme málo

Pred témou umierania jednoducho radšej zatvárame oči. Keď nám zomrie niekto blízky, sme často v koncoch. Zmeniť to však chce nezisková organizácia Živica, ktorá má v pláne predstaviť špeciálny podcast o smrti.

Tejto téme sa venujeme už niekoľko rokov, odkedy sme založili prvý prírodný cintorín na Slovensku, a vnímame, že napriek tomu, že sa nás aj kvôli pandémii týka smrť možno viac, ako kedykoľvek predtým, pre mnohých je stále tabu,“ priblížila pre Startitup Kristína zo Živice.

V Kanade otvorili cintorín, v ktorom z nebohých vyrastú stromy. Niečo podobné nájdeš aj na Slovensku

Dokazujú to podľa Kristíny aj prieskumy, ktoré ukázali, že mnoho ľudí zomiera v rôznych špecializovaných zariadeniach. Deje sa to aj napriek tomu, že túžia byť doma, no toto prianie sa neodvážili vysloviť pred svojou rodinou.

Malo by sa podľa teba viac hovoriť o smrti?

Momentálne môžeš aj ty podporiť crowdfundingovú kampaň Živice, na vznik unikátneho podcastu s názvom „Na život a na smrť“. Jeho cieľom je okrem iného priniesť ľuďom inšpiráciu, ako otvárať citlivú, no veľmi dôležitú tému smrti.

V novom podcaste, ktorý búra tabu, si budeš môcť vypočuť aj sériu rozhovorov o smrti a umieraní, a to s odborníkmi ako je dula pre umierajúcich, riaditeľ hospicu či sprievodkyňa pozostalých. 

zdroj: Živica

Tak isto môžeš čakať príbehy ľudí, ktorí sa s úmrtím alebo smrťou vyrovnali inšpiratívnym spôsobom. Mladé Slovenky chcú v našej spoločnosti podnietiť akúsi zmenu myslenia, no najmä prístupu ľudí ku smrti a umieraniu. Veria, že práve otvorená komunikácia a možnosť individuálneho prežitia smútku má najväčšiu silu.

„Napriek epidémii pomerne smrteľnej choroby však okrem štatistík úmrtí vo verejnom diskurze inšpirácia k prijatiu vlastnej smrteľnosti či úmrtia blízkych chýba. Prostredníctvom podcastov, ktoré sú ľahko dostupné pre široké publikum, chceme túto dieru zaplniť,“ dodávajú.

V Živici sa téme prírodného pohrebníctva a otvoreného prístupu ku smrti venujú už 4 roky, odkedy založili už spomínaný prvý slovenský prírodný cintorín Záhrada spomienok.

Prvý slovenský prírodný cintorín Záhrada spomienok prináša alternatívu pre ľudí, ktorým nevyhovuje súčasná podoba pohrebníctva. Záhrada spomienok vznikla vo Zvolene a vďaka tomuto projektu sa  spája úcta k prírode s úctou k ľuďom. Rozložiteľné urny alebo popol môžeš uložiť priamo do kvetinových záhonov a vôkol stromov.

Záhrada spomienok – prírodný cintorín vo Zvolene

Záhrada spomienok je prvý slovenský prírodný cintorín. Podporte ju a staňte sa súčasťou tohto jedinečného projektu na https://zivica.darujme.sk/1909/

Posted by CEEV Živica on Tuesday, October 31, 2017

Pri obradnom mieste môžu prebiehať posledné rozlúčky – tak cirkevné, za prítomnosti kňaza, ako aj civilné. Mená zosnulých sú na kamenných tabuliach a obrady poslednej rozlúčky sa odohrávajú najmä pod šírym nebom.

Zdroj: Živica

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá