V Kanade otvorili cintorín, v ktorom z nebohých vyrastú stromy. Niečo podobné nájdeš aj na Slovensku

  • Proces je úplne ekologický, spoločnosť používa 100 % rozložiteľné urny
  • Pozostalí si môžu vybrať z ôsmych druhov stromov
image
Twitter/Bios urn
  • Proces je úplne ekologický, spoločnosť používa 100 % rozložiteľné urny
  • Pozostalí si môžu vybrať z ôsmych druhov stromov

Spoločnosť Bios, ktorá sa preslávila predajom rozložiteľných urien, najnovšie otvorila ekologický cintorín, takzvaný BiosPark, v kanadskom Quebecu.  Cintorín nesie meno Boisé de Vie, čo v slovenčine znamená  „Les života“. Pietne miesto je súčasťou Granbyckého katolíckeho cintorína. Napriek tomu, že má v mene slovo katolícky, je dostupný všetkým vierovyznaniam.

 

Podmienkou pre umiestnenie v „Lese života“ je kremácia. Smútočný obrad za zosnulého prebieha klasický. Spopolneného nebožtíka v urne donesie rodina na cintorín. K dispozícii majú altánok slúžiaci na smútočné účely.

Pozostalí si môžu vybrať náboženského predstaviteľa, ktorý rozlúčku vykoná.  Na obrad si môžu zvoliť aj hudbu, priniesť sviečky alebo iné rozlúčkové predmety. Po obrade sa urna vloží do zeme a zaleje vodou.

Myšlienka nie je nová

Myšlienka, aby z nebožtíka vyrástol strom, nie je nová. Kanadský spravodajský server Global News informoval o talianskej firme Capsula Mundi, ktorá vyvinula alternatívnu metódu. V nej sa pochováva nebožtík v pozícii plodu, zabalený do sadenice stromu, z ktorej vyrastie strom. Metóda sadenice je ale obťažnejšia na prevedenie, preto nezaznamenala výraznejší úspech.

 

Metóda spoločnosti Bios sa vyznačuje ľahkým prevedením. Pozostalí si môžu na internetovej stránke Biosu kúpiť rozložiteľnú urnu, ktorá je distribuovaná po celom svete. Jej cena je 140 amerických dolárov a k dispozícii je aj alternatíva pre domácich miláčikov. Urna je zložená z dvoch nádob. Do prvej sa nasype popol nebožtíka ako pri klasickej urne. Do druhej, vrchnej, sa vloží semeno stromu a substrát.

Spoločnosť na svojej webovej stránke odporúča osem druhov drevín, a to  dub, gingko, orgován, hortenzia, dva druhy javoru, jabloň a muchovník. Bios ponúka možnosť pochovania až deviatich členov rodiny na jedno miesto. Tím Biosu sa o stromy na cintoríne pravidelne stará.

 

Kapacita cintorína je v súčasnosti obmedzená na 75 stromov. Bios plánuje kapacitu v budúcnosti rozširovať a takéto BiosParky budovať aj v iných mestách, prípadne krajinách.  Na svojom webe uvádza, že ročne zvládne pochovať 250 ľudí a to len v Quebecu.

Na Slovensku máme v súčasnosti dva ekologické cintoríny. Prvý sa nachádza vo Zvolene, druhý v Nových Zámkoch. Obe používajú rozložiteľné urny, no zatiaľ bez stromov.

Zdroje: Bios, Global News, novezamky.dnes24.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá