V nemocniciach je už takmer 3 000 pacientov s Covidom. Budeme opäť spúšťať lockdowny, ak neochránime seniorov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 418
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 23 440
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Efrem Lukatsky
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 418
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 23 440

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 564 688, za predchádzajúci deň pribudlo 4 794 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 418 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 328 673, pričom takto bolo pozitívne testovaných 593 242 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 945  pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 56 prípadov. Celkový počet úmrtí je 13 781.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu vysvetľujú limitácie týkajúce sa očkovania u jednotlivých skupín obyvateľstva. Objasňujú, že deti od 10 – 15 rokov sa u nás očkujú zriedka a je ich asi 10 %. Deti od 18 rokov sa môžu očkovať ako dospelí a už ich je 30 %.

„Rodičia sa, samozrejme, môžu očkovať a ochráni ich to a sú cez 50 %. Seniori by sa mali, ale sa im chce len na 70 %. Tak držme seniorom palce, aby tento lockdown prežili a dožili sa v zdraví prípadne ďalších lockdownov.“

Decká, deti, detičky: Dnes na Markíze v TV novinách pár slovami:Kto je v DELTE nakazení?Prečo sú to hlavne deti a ich…

Posted by Dáta bez pátosu on Thursday, November 18, 2021

Objasňujú, že v prípade, ak sa neochránia prekonaním alebo očkovaním, tak lockdowny budeme spúšťať opäť kvôli seniorom, ktorí zaplnia nemocnice.

„Medzitým to vzdajú ďalší lekári, sestričky, sanitári, záchranári, ministri, vláda a bude ‚lepšie’. 420-tisíc je tých nezaočkovaných seniorov nad 60 rokov a teraz nabiehajú do očkovacích centier tempom 500 denne. To je na 10 rokov. Normálne zomierajú tempom 60 denne, ale dnes čítate o 50 obetiach denne a z nich je 45 seniorov na Covid a z nich je 40 neočkovaných.“

Tvrdia, že zaočkovaní sú na 70 %. To mali Portugalci u seniorov v apríli a na 98 % sa vyšplhali do septembra. „Ale veď aj my to dáme do septembra, ale 2031 takýmto tempom.“

Aktuálne sú nemocnice pred kolapsom, pľúcne ventilácie majú obsadené na 100 %. Na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Eduard Heger.

V súvislosti so zmenou COVID automatu, ktorý vo štvrtok schválila vláda, poznamenal, že bude len dočasný a podľa vývoja situácie sa opatrenia buď zmiernia, alebo ešte viac sprísnia.

Poukázal na to, že nový COVID automat sprísňuje pravidlá najmä pre nezaočkovaných, ktorých je v nemocniciach drvivá väčšina a to 80 %.

„Vyčerpaní zdravotníci nás prosia, aby sme zasiahli, lebo nechcú viac rozhodovať o tom, koho napoja na pľúcnu ventiláciu a koho vystavia riziku smrti. Už máme na stole aj požiadavku na chladiarenský box pre mŕtvych,“ napísal premiér.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Ďalším dôležitým faktom podľa Hegera je, že operácie a zákroky sa opätovne musia odkladať a ohrozené je zdravie každého občana. Premiér tvrdí, že zaočkovaní ľudia urobili všetko správne.

„Dali sa zaočkovať, aby ochránili svoje zdravie, zdravie svojej rodiny, zdravie svojich kolegov a známych, zdravie ekonomiky, odľahčili zdravotný systém a teraz doplácajú na plné oddelenia nezaočkovaných,“ uviedol.

Zdôraznil, že nemocnice sú pre všetkých, aj pre zaočkovaných, preto je potrebné rastúcu vlnu spomaliť.

„Žiaľ, svojimi životmi na to doplácajú hlavne nezaočkovaní a sú obete tých, ktorí nemilosrdne zneužívajú pandémiu na politické ciele. Neverte opozícii, že delíme ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných. Na zaočkovaných a nezaočkovaných rozdelil ľudí COVID. My v skutočnosti obe skupiny chránime,“ dodal predseda vlády.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie