V obnovách kúpeľov Grössling pokračuje aj súčasné vedenie. Mesto ich opäť sprístupní

  • Kúpele Grössling slúžili verejnosti do roku 1994
  • Mesto sa ich pokúša obnoviť od roku 2017
  • V obnovách chce pokračovať aj súčasné vedenie
StartitUp
StartitUp
  • Kúpele Grössling slúžili verejnosti do roku 1994
  • Mesto sa ich pokúša obnoviť od roku 2017
  • V obnovách chce pokračovať aj súčasné vedenie

Kúpele Grössling boli kedysi pýchou Bratislavy, no ich bývala sláva dnes zapadá prachom. Mesto sa už dávnejšie pokúšalo o ich obnovu a podľa informácií TASR to vyzerá tak, že k nej v dohľadom čase aj dôjde. Magistrát mesta Bratislava totiž vyhlásil architektonickú súťaž, v ktorej hľadá najlepšie návrhy na rekonštrukciu kúpeľov. S úpravami by sa malo začať už budúci rok.

StartitUp
zdroj: StartitUp

„Pre TASR to potvrdil magistrát s tým, že aktuálne pracuje na ‚súťažnom briefe’, čo je základné zadanie súťaže. Na briefe pracujú odborníci z kúpeľníctva a ďalších odborov. Okrem toho sa rieši podrobné zameranie a príprava 3D modelu,“ priblížil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Kúpele budú potom verejnosti sprístupnené do roku 2022. Do spustenia rekonštrukcie by ešte mali byť dostupné na „krátkodobé využitie“. „Nebude to teraz tri roky zatvorené. Funkčné kúpele by sme chceli otvoriť v roku 2022,“ skonštatoval Vallo.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Kúpele dostupné pre každého

V súvislosti s projektom sme oslovili aj Gábora Bindicsa, splnomocnenca pre tvorbu mestského priestoru. Niekoľkým projektom, ktoré do zabudnutých priestorov Bratislavy vrátili život, sa venoval už v minuloti. Okrem Starej tržnice, ktorá v súčasnosti patrí medzi najaktívnejšie časti Starého mesta, stál aj pri zrode projektu KC Dunaj. V Prahe „oživoval“ strechu Lucerny a v Budapešti mal na na starosti oživenie námestia Rákoczi tér. Rovnako aktívne pristupuje aj k oživeniu bratislavských kúpeľov.

„Túžime Bratislave vrátiť klasické kúpele, ktoré k nej v minulosti neodmysliteľne patrili. Samozrejme, že nepôjde len o bazén, ale aj ďalšie kúpeľné procedúry. Primárnym cieľom je, aby boli kúpele dostupné pre každého, kto ich bude chcieť navštíviť,“ vyjadril sa pre redakciu Startitup.

Ambíciou projektu je priniesť do Bratislavy atmosféru a komfort legendárnych kúpeľov v Budapešti. Splnomocnenec pre rozvoj mestského priestoru odhalil, že v budúcnosti v kúpeloch zvažujú zavedenie mužských a ženských dní.

„Zaoberáme sa aj otázkami, ktoré sa môžu zdať banálne. Vieme však, že na budúci chod kúpeľov má vplyv aj taký detail, akým sú kúpacie čiapky, ktoré výrazne vplývajú na ľudské správanie. Všetkými týmito otázkami sa zaoberáme už dnes,“ dodal na záver.

StartitUp
zdroj: StartitUp

Ich sprístupneniu verejnosti má podľa jeho slov predchádzať ekonomická príprava, architektonická súťaž, verejné obstarávanie zhotoviteľa a rekonštrukcia. „Medzinárodný tím bude hľadať najlepšie riešenie, akým spôsobom môžeme vrátiť kúpele Grössling, ako využiť ostatné priestory okolo nich, ale aj aké budú podklady na architektonickú súťaž na rekonštrukciu,“ spresnil primátor.

Budovu kúpeľov postavili už v roku 1895 a ako kúpele slúžila Bratislavčanom do roku 1994. Hlavné mesto uzavrelo v roku 2007 zmluvu o nájme priestorov kúpeľov Grössling so spoločnosťou Synaphea za účelom ich rekonštrukcie. K tej ale nikdy nedošlo, a preto hlavné mesto prevzalo kúpele Grössling späť od nájomcu v roku 2017. Od roku 2017 boli realizované v objekte sanačné práce.

Mesto pod vedením bývalého primátora Iva Nesrovnala následne pripravovalo celkovú obnovu kúpeľov. V zámere pokračuje, avšak po novom, aj súčasné vedenie bratislavskej samosprávy.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech