AKTUÁLNE: V očkovaní sú od soboty na rade predavači, autobusári či taxikári. Očkovať sa bude od 18 rokov

  • Očkovať by mali v najbližších dňoch aj osoby v piatej fáze vakcinácie
  • Ide o osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu
očkovanie oxfordská vakcína
TASR/University of Oxford via AP
  • Očkovať by mali v najbližších dňoch aj osoby v piatej fáze vakcinácie
  • Ide o osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu

Očkovať proti ochoreniu COVID-19 by mali v najbližších dňoch aj osoby v piatej fáze vakcinácie. Ide o osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia. V tlačovej správe o tom informovala riaditeľka tlačového odboru kancelárie ministra vnútra Barbara Túrosová.

Ministerstvo vnútra ako gestor zákona o kritickej infraštruktúre prijalo prostredníctvom sekcie krízového riadenia úlohu zosumarizovať zoznam osôb, ktoré jednotlivé rezorty identifikujú v súlade s touto vyhláškou. Oslovená bola aj Kancelária prezidentky SR, Národná rada SR a Úrad vlády.

Núdzový stav na Slovensku nekončí, poslanci ho opäť predĺžili

„Zodpovednosť identifikovať a následne zaslať zoznam osôb v súlade s vyhláškou je individuálne na každom rezorte. Žiadam všetky ministerstvá, aby k tejto úlohe pristúpili s plnou vážnosťou a tak, aby sa na zozname nachádzali len osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu. V žiadnom prípade nemožno vakcináciu v piatej fáze zjednodušene chápať ako očkovanie radových úradníkov,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Všetky rezorty postúpia zoznam osôb sekcii krízového riadenia ministerstva vnútra, ktorá ho následne prehodnotí. V prípade, že bude spĺňať stanovené kritériá a bude zaručená odôvodnenosť očkovania identifikovaných osôb, zoznam v anonymizovanej forme postúpia Národnému centru zdravotníckych informácií, ktoré tieto údaje vloží do svojej databázy.

Si za, aby sme všetci mali očkovací preukaz?

„Vakcína je jedinou účinnou ochranou proti ochoreniu Covid-19. Dodávky vakcín od spoločnosti Astra Zeneca nám umožnili aktualizovať očkovaciu stratégiu tak, aby sme ich sprístupnili ďalším skupinám ľudí, ktoré v práci denne prichádzajú do priameho kontaktu so zákazníkmi alebo cestujúcimi. Ako doklad v očkovacom centre bude slúžiť pre človeka potvrdenie od zamestnávateľa,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

„Na očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa môžu už prihlásiť okrem učiteľov aj predavači, vodiči hromadnej dopravy, taxikári, kontrolóri mestskej hromadnej dopravy, palubný personál lietadla, sprievodca a vlakvedúci v osobnej železničnej doprave,“ píše ministerstvo na svojom Facebooku. Očkovať sa bude vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Prihlásiť sa tak budú môcť ľudia od 18 do 55 rokov. Na najbližší víkend je pripravených 27-tisíc termínov.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK