V otázke nájomného bývania má Bratislava obrovský dlh. Do roku 2022 tu ale pribudne 1 000 bytových jednotiek

  • Okrem plánovania výstavby začalo mesto aj s procesom prípravy rekonštrukcie objektov vo svojom vlastníctve
  • Bratislava vybrala 13 lokalít, kde zvažuje stavať nové nájomné byty
pjimage (37)
Unsplash/Alexander Trukhin Unsplash/Frantisek Duris
  • Okrem plánovania výstavby začalo mesto aj s procesom prípravy rekonštrukcie objektov vo svojom vlastníctve
  • Bratislava vybrala 13 lokalít, kde zvažuje stavať nové nájomné byty

Ide o územia Bazová, Pastierska, Pekná cesta, Na vrátkach, Bratská, Sosnová, Šustekova, Mlynské nivy, Račianska, Východná, Agátová, Muchovo námestie a Viedenská cesta. Informuje o tom v návrhu urbanistickej štúdie, ktorú verejne prerokujú v stredu 28. apríla. 

„Lokality vybrané vo vyhľadávacej štúdii sú alokované v rôznych mestských častiach, a to Ružinov, Rača, Dúbravka a Petržalka. V Ružinove ide o dve, v Rači o štyri, v Dúbravke o dve a v Petržalke o päť lokalít. Spolu to tvorí 13 riešených území,“ píše sa v štúdii, ktorá ponúka aj varianty riešenia jednotlivých projektov výstavby nájomných bytov.

zdroj: Unsplash/Denise Chan

Zaujímavé zmeny

Štúdia má preveriť možnosti umiestnenia nájomného bývania vo vybraných lokalitách na mestských pozemkoch i na pozemkoch súkromných investorov, ktoré si vyžadujú pre potreby umiestňovania bývania zmenu platného územného plánu mesta.

„Urbanistická štúdia navrhuje zmeny funkčného využitia územia s potrebnou občianskou vybavenosťou, dopravnou a technickou infraštruktúrou. Preveruje jednotlivé lokality ako alternatívne riešenia na území mesta a na základe vyhodnotenia bude spracovaný čistopis ako podklad pre zmeny a doplnky územného plánu mesta,“ informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

zdroj: Unsplash/Macau Photo Agency

Štúdia je k dispozícii verejnosti aj v elektronickej podobe na webe hlavného mesta v sekcii úradná tabuľa s použitím filtra územné plánovanie a rozvoj. Jej verejné prerokovanie sa uskutoční v stredu od 15:00 v online forme.

1 000 bytových jednotiek

Magistrát priznáva, že v otázke nájomného bývania má Bratislava veľký dlh a v rámci hlavných miest V4 je na tom najhoršie. „Našou ambíciou je nastaviť systém výstavby tak, aby mesto mohlo zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas desiatich rokov,“ vyhlásil v októbri 2019 primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že Bratislave chýba celkovo 40-tisíc bytov a treba vytvoriť približne 4-tisíc mestských nájomných bytov.

„Rozbehli sme všetky procesy tak, aby sme do konca volebného obdobia v roku 2022 mohli mať pripravených alebo rozpracovaných približne 1 000 bytových jednotiek,“ podotkol primátor.

Mesto začalo okrem plánovania výstavby aj s procesom prípravy rekonštrukcie objektov vo svojom vlastníctve. Bratislava začína postupne vyhlasovať aj architektonické súťaže na nájomné bytové domy na mestských pozemkoch.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá