V priebehu pár hodín v Katare záhadne zomrel už druhý novinár. Verím, že bol zabitý, tvrdí brat jedného z nich

  • V priebehu dvoch dní zomrel v Katare už druhý novinár
  • Jeden z nich sa dostal na titulky kvôli tričku s dúhou
  • Zomrel na „srdcový záchvat“
Novinári Khalid al-Misslam a Grant Wahl
Ilustračný obrázok, Twitter/@MonicaGrayley
  • V priebehu dvoch dní zomrel v Katare už druhý novinár
  • Jeden z nich sa dostal na titulky kvôli tričku s dúhou
  • Zomrel na „srdcový záchvat“

Počas víkendu informovali médiá o záhadnej smrti katarského fotoreportéra Khalida al-Misslama, ktorý zomrel „náhle“ cez víkend. Ako informuje portál Fox Sports, ide už o druhú podozrivú smrť novinára v priebehu posledných 48 hodín. Katarské spravodajstvo vyjadrilo svoju úprimnú sústrasť.

„Al-Misslam, Katarčan, náhle zomrel pri spravodajstve o Majstrovstvách sveta FIFA v Katare 2022. Veríme v Alahovu milosť a odpustenie voči nemu a vyjadrujeme hlbokú sústrasť jeho rodine.“

Al-Misslam pokrýval svetový pohár pre spravodajský kanál Al Kass TV. Zatiaľ sú okolnosti jeho smrti nejasné, pričom sa televízny kanál o jeho smrti zmienil iba krátko v priamom prenose. 

Podozrivé úmrtia

Smrť Al-Misslama prichádza iba dva dni po tom, čo zomrel priamo na štadióne vplyvný americký novinár Grant Wahl, ktorý v krajine pokrýval svetový pohár. Pred smrťou ho záchranári previezli do neďalekej nemocnice. 

Ako uvádza portál Euronews, katarskí organizátori Svetového pohára uviedli počas soboty, že Wahl „ochorel“ na tlačovej ploche určenej pre novinárov, kde však okamžite „dostal potrebné lekárske ošetrenie“.

Zatiaľ však nie je stále jasné, že či zomrel v nemocnici alebo až pri prevoze. Wahlov brat Eric sa ale domnieva, že ide o nečestnú hru zo strany katarskej vlády. Totižto pred zápasom amerického tímu proti Walesu najskôr nepustili Wahla na štadión kvôli tomu, že mal na sebe tričko s vyobrazením futbalovej lopty, ktorá bola obklopená dúhou. Nakoniec sa tam však dostal. 

Katarská vláda vyjadrila už na začiatku majstrovstiev sveta svoj jasný nesúhlas s akýmikoľvek prejavmi súvisiacimi s LGBT+ komunitou. Ľudí toto rozhodnutie pobúrilo a vydali sa do ulíc. Katarskí predstavitelia aj napriek sľubom, že na demonštráciách nebudú nijako zasahovať, urobila presný opak. 

Kritik katarskej vlády

Wahl bol okrem toho otvoreným kritikom katarskej vlády a jej režimu usporiadania majstrovstiev sveta. V piatok sa so svojím rozhorčením podelil aj prostredníctvom sociálnych sietí, kde prezdieľal svoj článok. 

„Jednoducho ich to nezaujíma. Katarskí organizátori svetového pohára dokonca neskrývajú svoju apatiu nad úmrtiami migrujúcich pracovníkov, vrátane toho posledného,“ uviedol Wahl v jednom z jeho článkov. 

Iba deň pred svojou  smrťou mal Wahl vystupovať v podcaste, kde mal o všetkom hovoriť. Údajne už vtedy pociťoval americký novinár nevoľnosť. Sám tvrdil, že má nedostatok spánku a už dvakrát sa ocitol v zdravotnom stredisku mediálneho centra v Katare.

„Takže tento týždeň som mal prípad bronchitídy, bol som na lekárskej klinike v mediálnom centre dvakrát, vrátane dneška. Dnes sa cítim lepšie, v podstate som tento štvrtok zrušil všetko, čo som mal, a zdriemol som si. A už mi je trochu lepšie. Myslím, že z môjho hlasu možno vyčítať, že nejdem na 100 %,“ uviedol v spomínanom podcaste Wahl, pričom iba niekoľko minút pred jeho kolapsom tweetoval.

Výzva rodiny

Rodina amerického novinára ostala v šoku. Jeho brat Eric si stále stojí za tvrdením, že bol zabitý. „Volám sa Eric Wahl. Bývam v Seattli, Washington. Som brat Granta Wahla. Som gay,“ uviedol vo videu zverejnenom na svojom instagramovom účte.

„Ja som dôvod, prečo mal na svetovom pohári dúhové tričko. Môj brat bol zdravý. Povedal mi, že sa mu vyhrážali smrťou. Neverím, že zomrel. Verím, že bol zabitý. A ja prosím o akúkoľvek pomoc,“ pokračuje vo videu Eric.

Posledný Wahlov publikovaný príbeh kritizoval turnaj a porušovanie ľudských práv v krajine. Jeho smrť tak vyvoláva množstvo otáznikov a otriasla mnohými ľuďmi po celom svete. 

Zdroje: Fox Sports, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá