V prvom ročníku boli ôsmi, dnes ich je 17-tisíc. Košický maratón slávi storočné jubileum

  • Všetko začal športový fanúšik po návrate z Paríža
  • Dvakrát v Košiciach triumfoval aj slávny Abebe Bikila
Medzinárodný maratón mieru
Košický Medzinárodný maratón mieru (MMM) napíše tento víkend už neuveriteľnú stú kapitolu, Twitter/Live Events News
  • Všetko začal športový fanúšik po návrate z Paríža
  • Dvakrát v Košiciach triumfoval aj slávny Abebe Bikila

Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku, ktoré je známe krásnym historickým centrom, sídlom Ústavného súdu či veľkým množstvom IT firiem, kvôli čomu si vyslúžilo prezývku IT valley Slovenska.

Okrem toho, najmä v poslednom desaťročí, odkedy sa Košice v roku 2013 stali Európskym hlavným mestom kultúry, prekvitá aj táto oblasť spoločenského života, k čomu výrazne prispieva aj presunutie filmového festivalu Artfilm do tejto metropoly východu v roku 2016.

Ešte v nedávnej histórii však Košice boli aj centrom športu. 1.FC Košice sa ako prvý slovenský klub v roku 1999 dostal do skupinovej fázy Ligy majstrov, košickí hokejisti pravidelne získavali v najvyššej súťaži medaily a basketbalistky Good Angels v minulosti patrili k európskej špičke.

Žiaľ, momentálne je stav športu na východe Slovenska neveselý, ale jedna udalosť si stále udržiava mimoriadnu medzinárodnú prestíž a reputáciu. Je to Medzinárodný maratón mieru (MMM), ktorý v nedeľu slávi veľké storočné jubileum.

Ako tento druhý najstarší maratón sveta vznikol a ktoré ročníky patrili medzi najvýznamnejšie?

Prvý ročník len s ôsmimi účastníkmi 

Celý príbeh najstaršieho európskeho maratónu začal zápalom a entuziazmom jedného človeka, ako to už v týchto prípadoch býva pravidlom. Oficiálna stránka MMM Košice Marathon uvádza, že v lete v roku 1924 sa Vojtech Braun Bukovský, košický športový nadšenec, organizátor a zároveň novinár, vydal do Paríža, aby si pozrel Olympijské hry.

Zapálenie, s ktorým sa z hlavného mesta Francúzska vrátil, predovšetkým z maratónskeho behu, ktorý v tom čase v našich končinách chýbal, vyústilo do myšlienky usporiadať a zorganizovať v Košiciach maratónsky beh.

Uplynulo iba pár týždňov a 28. októbra, teda v deň šiesteho výročia vzniku Československa sa osem smelých mladých mužov postavilo na premiérový štart pod zrúcaninou Turnianskeho hradu, aby sa vydali smerom do Košíc. Prvým víťazom sa stal domáci bežec Karol Halla. Ten sa o obhajobu prvenstva pokúšal celkom ešte deväťkrát, ale každým ročníkom rastúca konkurencia bola proti.

V súvislosti s Bukovským, ktorého 110. narodenie si pripomíname tento rok, portál Sportnet zdôrazňuje, že vďaka jeho tvrdej práci a oddanosti sa košický maratón pýši svetovým unikátom.

Zatiaľ čo v prípade všetkých ostatných maratónov sveta, vrátane toho najstaršieho v Bostone (prvý ročník sa konal v roku 1897), sa dĺžka trate v priebehu histórie vo väčšej alebo menšej miere menila, v Košiciach zostala vždy tá istá, teda 42 kilometrov a 195 metrov. Len pre zaujímavosť, ešte v roku 1956 sa v americkom Bostone bežalo na trati dlhej 40,6 km. 

Tradíciou neotriasla ani druhá svetová vojna

Ako sa zvyšovala prestíž košického maratónu, zlepšovala sa aj úroveň účastníkov, a tým aj výsledky. Pamätným je napríklad rok 1931, keď vtedy pomerne neznámy iba 20-ročný argentínsky mladík Juan Carlos Zabala šokoval všetkých svojim traťovým rekordom 2:33:19.

To, že to nebola náhoda, ukázal už o pár dní nato, pretože časom 1:42:30 vytvoril svetový rekord na 30 kilometrov a v roku 1932 vyhral maratónsky beh aj na Olympijských hrách v Los Angeles, dodáva Olympics.com.

Pozoruhodné pritom je, že Zabala, ktorého neskôr vyhlásili za argentínskeho atléta 20. storočia, sa zúčastnil iba na piatich maratónoch a len dva z nich dokončil. Oba, teda ten košický aj losangelský, však aj vyhral.  

Ako dobre vieš, druhá svetová vojna výrazným spôsobom zasiahla do života prakticky všetkých obyvateľov Európy, vtedajšie Československo nebolo výnimkou. Negatívnym spôsobom ovplyvnila žiaľ aj šport, avšak MMM aj tento obrovský tlak ustál na výbornú.

V rámci obdobia rokov 1938 – 1945 sa v Košiciach nekonali iba dva ročníky, konkrétne v rokoch 1938 a 1940. Vo zvyšných vojnových rokoch sa maratón riadne uskutočnil, mal aj svojich víťazov, hoci ako píše Sportnet, nezúčastnili ho bežci zo zahraničia. 

Obrovská zvedavosť Košičanov v roku 1961

Ďalším mimoriadne pamätným ročníkom MMM je rok 1961. Na štarte totiž figuroval Etiópčan Abebe Bikila, ktorý rok predtým šokoval celý svet víťazstvom na OH v Ríme, kde nielen, že behal celú trať bosý, ale na preteky nastúpil ako úplne neznámy bodyguard etiópskeho cisára Haileho Selassieho, informuje portál Behame.

Košice čakali hýrivú hviezdu, namiesto nej prišiel skromný a málovravný askét. Po jednom z tréningov známy, už nebohý košický rozhlasový reportér Vladimír Martinček pozval Bikilu na rozhovor. Vypísal mu a hneď aj vyplatil honorár 250 korún. Etiópčan mu ich však vzápätí strčil do rúk s odôvodnením, že on ako amatér nesmie prevziať žiadne peniaze. Namiesto toho sa pokorný Etiópčan uskromnil s dvoma pármi topánok.

Portál German Road Races podotýka, že Bikila je mnohými považovaný za najlepšieho maratónca všetkých čias, a to napriek tomu, že seriózne sa behu začal venovať až vo veku 24 rokov. Napriek tomu zvíťazil na dvanástich maratónoch, z toho dvoch olympijských (Rím a Tokio).

Aj preto sa pri jeho košickom triumfe na fenomenálneho Etiópčana prišlo na ulice pozrieť 30-tisíc ľudí, čo bola takmer polovica z vtedajších 80-tisíc obyvateľov Košíc.    

Veľká masová udalosť, ktorá je akciou roka v Košiciach

Ďalšími dvoma míľnikmi sú roky 1980 a 1989. Košice Marathon informuje, že v roku 1980 prvýkrát súťažili aj ženy a u nežnejšieho pohlavia je zatiaľ neohrozenou kráľovnou Nemka Christa Vahlensiecková, ktorá triumfovala dohromady až päťkrát. 

Na druhej strane, v revolučnom roku 1989, necelé dva mesiace pred nežnou revolúciou akoby maratón už predznamenal aj spoločenské zmeny. Tradičná trať do Sene a späť nahradil mestský okruh, ktorý sa používa dodnes. Doterajším rekordom MMM je čas 2:07:01, ktorý v roku 2012 zaznamenal Keňan Lawrence Kimaiyo.

Silnú tradíciu MMM neporušila ani druhá svetová vojna a nepodarilo sa to ani globálnej pandémii Covidu-19. Košický maratón sa síce vo výrazne obmedzených podmienkach a počte účastníkov, konal aj v hlavných problematických rokoch 2020 a 2021, čo bolo medzi svetovými maratónmi skôr výnimkou.

V roku 2020 sa MMM dočkal ďalšej pocty, pretože dostal plaketu svetového atletického dedičstva. World Athletics Heritage Plaque je prestížne uznanie udeľované za výnimočný prínos pre históriu a rozvoj svetovej atletiky.

Košice svojím maratónom vždy mimoriadne žijú a inak to nie je ani v týchto dňoch. Ako to už je dlhé roky pravidlom, prvá októbrová nedeľa sa nesie v duchu behu a jeho oslavy.

Tento jubilejný stý ročník bude výnimočný aj počtom účastníkov, pretože na štart sa v rôznych kategóriách postaví dohromady 17-tisíc bežcov, a to organizátori museli stopnúť registráciu. Medzi favoritov v hlavnej maratónskej kategórii patrí aj Keňan Reuben Kerio, ktorý v Košiciach absolvuje už piaty štart a trikrát sa mu podarilo zvíťaziť.  

Zdroje: Kosice Marathon, Sportnet, Olympics, Behame, German Road Races

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá