V rieke našli stovky elektrických kolobežiek. Problém sa môže týkať aj iných miest

  • Elektrické kolobežky nenašli svoje reálne využitie
  • Na miesto toho končia v riekach, kde predstavujú nebezpečenstvo pre životné prostredie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/ mkorsakov ,commonswikimedia/Kristoffer Trolle
  • Elektrické kolobežky nenašli svoje reálne využitie
  • Na miesto toho končia v riekach, kde predstavujú nebezpečenstvo pre životné prostredie

Názor na elektrické kolobežky v Nemecku nebol jednotný od začiatku. Jeden tím dopravný prostriedok považoval za unikátny druh dopravy, iní zas uvádzali že zbytočne bijú do očí porozhadzované popri ceste. Aktuálna situácia akosi posilní názor, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ako uvádza miestne médium Iamexpat, na dne rieky Rýn malo byť nájdených dohromady až 500 elektrických kolobežiek.

Toxické a nebezpečné látky

To, že si obyvatelia podobnú vymoženosť nevážia však nie je jediným problémom. Omnoho väčšiu komplikáciu predstavujú batérie, ktoré sa v toku vody postupne rozkladajú. Do rieky sa tak pravdepodobne uvoľňujú nebezpečné chemikálie.

V Bratislave sa elektrické kolobežky kradnú a demolujú. Bolt to aj tak ide skúsiť v Košiciach

To vzbudzuje obavy aj v miestnych obyvateľoch. Rieka Rýn je totiž zdrojom pitnej vody. Ako problém túto situáciu vníma aj expert na z Asociácie pre ochranu životného prostredia a prírody, Paul Kröfges.

„Len v rieke Rýn v Kolíne sú stovky týchto vozidiel, teda aj toxické a nebezpečné látky. Majitelia ich chcú nechať v Rýne. Zodpovedné orgány životného prostredia to nemôžu akceptovať. Rýn dodáva pitnú vodu asi 30 miliónom ľudí v Európe,“ objasňuje pre Archyworldys Paul Kröfges.

Kolobežky
zdroj: commonswikimedia/Kristoffer Trolle

Kto je vinný?

Na situáciu sa bližšie pozrela aj televízia Markíza. Ako však vo svojej reportáži uvádzajú, skutočný vinník akoby stále nebol jasný. Aktivisti uvádzajú, že za problém môžu firmy, ktoré zdieľané kolobežky vlastnia.

Tie však vinu nevidia na svojej strane a prstom ukazujú na radnicu, ktorá im podnikanie povolila. V stanovených podmienkach sa podľa ich slov nevyskytuje nič, čo súvisí s vyťahovaním kolobežiek z riek.

Ako uzatvárajú televízne noviny, spomínaný problém sa však môže týkať aj viacerých riek, ktoré pretekajú ďalšími európskymi mestami.

Kolobežky
zdroj: pixabay/Rabenspiegel
Zdroje: iamexpat, Archyworldys, tvnoviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK