V roku 2050 bude svetu vládnuť päť superveľmocí

  • Tými najväčšími svetovými ekonomikami by mali byť za 30 rokov, tie krajiny, ktoré dnes patria medzi rozvíjajúce
  • Na pomyselnom tróne vystriedajú USA či Nemecko
TOP 50
Zdroj: Unsplash
  • Tými najväčšími svetovými ekonomikami by mali byť za 30 rokov, tie krajiny, ktoré dnes patria medzi rozvíjajúce
  • Na pomyselnom tróne vystriedajú USA či Nemecko

S týmito tvrdeniami prišla známa poradenská spoločnosť PwC, ktorá ich zverejnila vo svojom reporte, o tom ako bude vyzerať svet v roku 2050. Správa tvrdí, že šesť alebo sedem v súčasnosti najväčších ekonomík sveta bude prekonaných krajinami, ktoré dnes označujeme za rozvíjajúce sa trhy.

Svoju predpoveď táto firma odvádza na základe toho, že do roku 2050 by sa mohla svetová ekonomika viac ako zdvojnásobiť a to najmä vďaka pokročilým technológiám, ktoré pomôžu k zvýšeniu produktivity.

Rebríček desiatich najväčších ekonomík v roku 2050 podľa firmy PwC.

  1. Čína
  2. India
  3. USA
  4. Indonézia
  5. Brazília
  6. Rusko
  7. Mexiko
  8. Japonsko
  9. Nemecko
  10. Veľká Británia

Veľký skok by však mali okrem Indie, Indonézie, Mexika a Brazílie zažiť aj krajiny ako napríklad Filipíny, Vietnam či Nigéria.

Zaujímavá je aj štatistika porovnania krajín, ktoré patria do skupiny G7 a krajín E7. Zatiaľ čo v roku 1995 bola ekonomická sila krajín E7 len z polovice taká silná ako ekonomík nachádzajúcich sa v skupine G7, v roku 2015 už boli na približne na rovnakej úrovni.

Podľa analýz firmy PwC by E7 mala mať v roku 2040 dvojnásobne väčšiu silu, ako G7.

Predikcia od firmy PwC zaujala aj populárne BBC, ktoré sa rozhodlo osloviť piatich obyvateľov z piatich krajín, ktoré sú dnes stále považované za rozvíjajúce sa trhy a opýtať sa ich ako vnímajú zmeny vo svojej krajiny a aké benefity im z toho plynú.

Čína

Čína je už dnes tou najväčšou ekonomikou sveta. Za posledných pár desiatok rokov prešla krajina skutočne veľkými hospodárskymi zmenami. Množstvo ekonómov však tvrdí, že toto je len začiatok. Hospodárske zmeny vnímajú pochopiteľne aj samotní obyvatelia Číny. „Moj domov je posledných pár rokov priemyselný park Suzhou. Ide o miesto plné mestského života, nákupných centier, reštaurácií či parkov. Keď som však sem pred 15 rokmi prvýkrát prišiel bola tu len poľnohospodárska pôda. Tento priebeh je však bežný, celá krajina sa mení.” uviedol pre BBC v Číne žijúci Rowan Kohll autor čínskych 1-minútových knižiek.

India

Ďalšou krajinou, ktorá by mala v nasledujúcich desiatkach rokov zaznamenať ohromný ekonomický rast je India. Druhá najľudnatejšia krajina na svete by mala podľa správy firmy PwC dosahovať priemerný ročný rast až 5% HDP. „Od konca 20. storočia až dodnes len sledujem, ako sa India menia priamo pred mojimi očami. Rast ekonomiky viedol ku zmene životného štýlu a rôznych postojov u veľkého množstva ľudí,” uviedol Ind Saurabh Jindal zakladatel appky talktravel.

Brazília

Veľká ekonomická sila sa predpovedá aj Brazílii, ktorá by do roku 2050 mala v rebríčku najväčších ekonomík preskočiť aj Nemecko, Rusko či Japonsko. Stane sa tak najmä vďaka veľkému množstvu rôznych prírodných zdrojov. „Bol som svedkom eufórie v 2000 roku a v roku 2010, kedy sa do Brazílie dostala nová stredná trieda a krajina ako celok začala stúpať. Zároveň tie najväčšie mestá ako Rio de Janeiro či Sao Paulo sa stávajú čoraz finančne nedostupnejšími. Brazíliu čaká ešte veľké množstvo výziev.” vyjadrila sa Annalisa Nas Fernandez, ktorá kedysi žila v Sao Paule. Brazília môže ako krajina zaujať aj vo fintech priemysle, kde sa stala doslova priekopníkom.

Mexiko

Mexiko by malo v nasledujúcich rokoch posilňovať najmä v strojárskej výrobe a exporte, vďaka ktorému by malo ísť v roku 2050 o siedmu najväčšiu ekonomiku na svete.

„Za posledných 10 rokov Mexická ekonomika rástla, určite nie však tak ako som si myslel a už definitívne nie tak, ako by to bolo možné. V krajine je však veľké množstvo príležitostí, ktoré môžete za pomoci tvrdej práce využiť.” uviedol vo svojom pohľade na krajinu travel bloger Federico Arrizabalaga.

Nigéria

Veľkým skokanom dopredu by sa mala stať aj Nigéria. Firma PwC tejto krajine do roku 2050 predpovedá priemerný rast 4,2 percenta HDP. Ľudia, ktorí v tejto krajine žijú, sú známi svojím podnikateľským postojom, čo nakoniec tlačí celú krajinu dopredu.

„V Nigérii je vždy veľký zhon. Nigérijčania sú známi tým, že sú usilovní pracovníci, ktorí robia vždy na viacerých veciach naraz. No a práve to nás posúva ďalej.” hovorí o Nigérii riaditeľka televízie Accelerate TV Colette Otusheso.

Z dlhodobého hľadiska bude ekonomika rásť, aj napriek krízam.

Možno sa to v tomto období vďaka kríze koronavírusu nezdá, no svetová ekonomika by mala z dlhodobého hľadiska neustále rásť. A to aj napriek tomu, že americká ekonomika a aj ďalšie štáty sa dostávajú do veľkej recesie.

Zdroje: pwc.com, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá