Americká ekonomika sa dostala do veľkej recesie. Slovensko na tom môže byť oveľa horšie

  • Podľa posledných výpočtov to vyzerá, že americká ekonomika sa v dôsledku pandémie koronavírusu dostala do veľkej recesie
  • 21. marca 2020 dosiahol tento index hodnotiu -4%. Takýto pokles bol zaznamenaný naposledy v roku 2009 počas ekonomickej krízy
befunky-collage-1-23-1090×610
Zdroj: TASR/Unsplash
  • Podľa posledných výpočtov to vyzerá, že americká ekonomika sa v dôsledku pandémie koronavírusu dostala do veľkej recesie
  • 21. marca 2020 dosiahol tento index hodnotiu -4%. Takýto pokles bol zaznamenaný naposledy v roku 2009 počas ekonomickej krízy

Podľa amerického FEDu sa ekonomická situácia v USA už teraz podobá na krízu z roku 2009. FED vypočítava týždenný ekonomický index, ktorý meria ekonomickú aktivitu v reálnom case. Podľa posledných výpočtov to vyzerá, že americká ekonomika sa v dôsledku pandémie koronavírusu dostala do veľkej recesie už teraz, a to sme len na začiatku.

Tento index je založený na rôznych údajoch ako je pribúdanie nezamestnanosti, rast maloobchodného predaja, údaje o zamestnanosti od personálnych spoločností, odhady výroby surovej ocele, elektriny, odhady predaja pohonných hmôt. Všetky tieto údaje sa následne použijú na odhad rastu HDP.

zdroj: FED. Business Insider

Ak napríklad v jednom týždni dosiahne index 2% znamená to, že ak podmienky, aké boli v danom týždni pretrvajú celý štvrťrok, HDP sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýši o 2%.

21. marca 2020 dosiahol tento index hodnotiu -4%. Takýto pokles bol zaznamenaný naposledy v roku 2009 počas ekonomickej krízy a išlo pritom o jej najnižšiu hodnotu. K dispozícii síce niesú všetky dáta od FEDu, v predposledný marcový týždeň bol ale zaznamenaný veľký nárast žiadostí o prácu, veľký pokles dôvery spotrebiteľov a pokles predaja pohonných hmôt. Predpokladá sa, že miera nezamestnanosti bude ďalej klesať a dosiahne v USA nové rekordy, čo znamená, že ekonomický index  bude naďalej klesať.

Na Slovensku sa už údajne odhaduje vývoj nezamestnanosti nad 20%. Izrael, ktorý mal len mesiac dozadu historicky najnižšiu nezamestnanosť ,a to 3,6% má už dnes viac ako 16%. Z vývoja týchto dát sa dá predpoklada, že na Slovensku bude v skorej dobe každý štvrtý Slovák bez práce.

O prácu by mohlo prísť za prvé mesiace až 135-tisíc ľudí

Na margo signálov z Národnej banky reagoval aj bývalý minister financií a guvernér NBS Peter Kažimír : „Sú to všetko veľmi škaredé čísla. Vidíme však svetlo na konci tunela. Slovenská ekonomika to zvládne aj napriek modrinám a škrabancom. Dôležité je, že toto krízové obdobie je dočasné, a tak ako razantne prišlo, tak rázne by malo byť aj naše zotavenie sa.“

Ďalej vysvetľuje, že o prácu by v čase ekonomického poklesu mohlo prísť od 75 do 130-tisíc ľudí. NBS k vývoju slovenskej ekonomiky pripravila aj informačné video, v ktorom upozorňuje na možné riziká recesie.

Národná banka pritom pracuje len s výpadkom dvoch mesiacov. Ak by išlo o dlhšie obdobie a výpadok by bol na úrovni pol roka, tak dôsledky môžu byť omnoho horšie. Rekordná nezamestnanosť nám teda zatiaľ (minimálne dva mesiace) nehrozí, avšak ak by kríza trvala dlhšie ako dva mesiace, mohlo by tomať  devastačné následky na našu ekonomiku a súčasne na životy všetkých pracujúcich.

Kažímír však v tlačovej správe NBS vysvetľuje, že svetlo na konci tunela existuje: „Na zmiernenie dopadov už dnes centrálne banky prispievajú svojim dielom. Každý z nás chce, aby bol ten tunel čo najkratší a boli sme z neho čím skôr vonku,“ dodal.

 

Zdroje: Businessinsider, AP, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá