V Rusku zadržali za vlastizradu odborníka na hypersonické rakety

  • Zadržali šéfa laboratória, ktoré pracuje na vývoji hypersonických rakiet
  • V Rusku sa v poslednej dobe množia zatknutia vedcov
Russia_Missile667488797002
Raketa Zirkon, TASR/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Zadržali šéfa laboratória, ktoré pracuje na vývoji hypersonických rakiet
  • V Rusku sa v poslednej dobe množia zatknutia vedcov

Riaditeľa ruského laboratória podieľajúceho sa na vývoji hypersonických rakiet zadržali pre podozrenie z vlastizrady. Agentúra Reuters o tom informovala s odvolaním sa piatkovú správu ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že jeho krajina má v oblasti hypersonických striel strategickú výhodu. Do výzbroje ruských námorných síl ich podľa Moskvy plánujú zaradiť v najbližších mesiacoch a môžu dosiahnuť až deväťnásobok rýchlosti zvuku.

Zadržaný Andrej Šipľuk vedie laboratórium hypersoniky v Ústave teoretickej a aplikovanej mechaniky v Novosibirsku. V posledných rokoch koordinoval výskum na podporu vývoja hypersonických raketových systémov, vyplýva z informácií na webovej stránke ústavu. Podľa policajných zdrojov ho previezli do väznice Lefortovo v Moskve.

Zatýkanie vedcov ako za Stalina

V júli TASS informovala o zadržaní ďalšieho popredného vedca z tohto ústavu Anatolija Maslova. Odvolávala sa na zdroj blízky federálnym vyšetrovateľom, podľa ktorého je Maslov podozrivý z vyzradenia štátneho tajomstva o hypersonickej technológii.

V uplynulých rokoch obvinili viacero ruských vedcov z vlastizrady. Pre obvinenia z poskytnutia citlivých informácií zahraničiu môžu dostať trest až 20 rokov väzenia. Kritici Kremľa tvrdia, že zatknutia sú často výsledkom nepodloženej podozrievavosti, píše Reuters.

Dmitrij Kolker, doktor fyziky a matematiky z Novosibirskej štátnej univerzity špecializujúci sa na lasery, v júli zomrel na rakovinu pankreasu krátko po tom, ako ho už v terminálnom štádiu ochorenia zadržali pre podozrenie zo spolupráce s čínskymi tajnými službami a previezli do Moskvy.

Hypersonické zbrane majú ísť do praxe

Ruské námorníctvo bude behom niekoľkých mesiacov vybavené novými hypersonickými raketami Zirkón (Cirkon), pričom o oblasti ich nasadenia sa rozhodne na základe ruských záujmov. Vyhlásil to v nedeľu ruský prezident Vladimir Putin v príhovore na námornej prehliadke v Petrohrade. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Putin v príhovore venovanom Dňu Námorníctva, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom, velebil ruského cára Petra Veľkého za to, že spravil z Ruska námornú veľmoc. Šéf Kremľa v príhovore nespomenul priamo Ukrajinu. Uviedol však, že podpísal novú námornú doktrínu, ktorej detaily neboli najskôr zverejnené, a označil hypersonické strely Zirkón za svetový unikát.

Dodávanie týchto (striel) ruskej armáde sa začne v nadchádzajúcich mesiacoch… Fregata Admiral Gorškov ako prvá nastúpi do bojovej služby s touto impozantnou zbraňou na palube,“ uviedol Putin.                   

Schopnosti ruského námorníctva sú dôležité… (Námorníctvo) je schopné reagovať rýchlosťou svetla voči všetkým tým, ktorí sa rozhodnú narušiť našu suverenitu a slobodu,“ vyhlásil ruský prezident.

Hypersonické strely môžu letieť až deväťkrát rýchlejšie než zvuk, uvádza Reuters. Rusko testovalo strely Zirkón v priebehu posledných 12 mesiacov, pričom ich v rámci testov odpaľovalo z lodí alebo ponoriek. Začiatkom júna ruská armáda oznámila, že testovanie Zirkónu bolo ukončené a čoskoro ním vyzbrojí vojenskú loď.

Ruské médiá neskôr zverejnili i znenie spomínanej námornej doktríny, ktorú Putin v nedeľu podpísal. Uvádza sa v nej, že najväčšou hrozbou pre Rusko je „strategické smerovanie USA k dominancii vo svetových oceánoch“ a približovanie Severoatlantickej aliancie k ruským hraniciam.

Rusko pritom môže primerane k situácii vo svetových oceánoch použiť aj vojenskú silu, ak zlyhajú prostriedky tzv. mäkkej sily ako diplomacia a ekonomické nástroje, cituje z doktríny Reuters.

Dokument okrem toho určuje za oblasť mimoriadneho záujmu Ruska Severný ľadový oceán, o ktorom Spojené štáty opakovane hovoria, že sa ho Rusko snaží militarizovať.

Putin hypersonické strely
zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin, Chad Bellay

Niet proti nim obrany

Rusko disponuje ešte jedným typom hypersonickej rakety, ktorá sa volá Kinžal (dýka). Hypersonické rakety typu Kinžal, nie Zirkon, sa už vo vojne na Ukrajine objavili. „Letecké raketové systémy Kinžal (Dýka) s nadzvukovými balistickými raketami zničili veľký sklad paliva a mazív ukrajinských ozbrojených síl pri meste Konsťantynivka v Mykolajivskej oblasti,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany v marci tohto roku. 

V tých dňoch nešlo o prvý útok strelami tohto typu. Rakety Kinžal mali zasiahnuť aj podzemný sklad zbraní, ktorý ležal na západe Ukrajiny neďaleko Rumunska, ktoré sa radí medzi štáty NATO. Tento útok potvrdila aj ukrajinská armáda. Zároveň však uviedla, že o type rakety nemá informácie.

Raketa Zirkon je strategicky cenná predovšetkým vďaka svojej rýchlosti. V apríli 2017 ruské úrady oznámili, že počas testu dosiahla rýchlosť 8 Mach.

Ak sú tieto informácie presné, strela Zirkón by bola najrýchlejšia na svete. Navyše, nebolo by možné sa proti nej brániť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá