Ruské námorníctvo „už čoskoro“ dostane hypersonické strely Zirkon, vyhlásil Putin

  • Rusko zaradí hypersonické rakety Zirkon do námorníctva
  • Uviedol to Putin na oslavách dňa námorníctva
  • Dokážu letieť deväťkrát rýchlejšie ako zvuk
Ruská vojnová loď nesúca hypersonické strely a Vladimir Putin na oslavách dňa námorníctva
TASR/AP, Dmitri Lovetsky Flickr/Just Click's With A Camera
  • Rusko zaradí hypersonické rakety Zirkon do námorníctva
  • Uviedol to Putin na oslavách dňa námorníctva
  • Dokážu letieť deväťkrát rýchlejšie ako zvuk

Hypersonická strela Zirkon patrí k najmodernejším ruským raketám. Počas uplynulých rokov ju otestovali už niekoľkokrát. O jednom z testov, konkrétne z ponorky nad aj pod hladinou mora, sme ťa informovali v tomto článku. Aktuálne bude podľa ruského prezidenta Vladimira Putina týmito strelami vybavené ruské námorníctvo už behom niekoľkých mesiacov.

Putinov dnešný príhovor k Dňu Námorníctva, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom, priniesol aj ďalšie vyhlásenia. Pri príležitosti v Petrohrade uviedol, že o nasadení hypersonických rakiet sa rozhodne na základe ruských záujmov, uvádza agentúra TASR.

Ukrajina v príhovore šéfa Kremľa nezaznela. Velebil však Petra Veľkého, ktorý podľa jeho slov urobil z Ruska námornú veľmoc, a vychvaľoval aj spomínané rakety, ktoré tiež nazval svetovým unikátom. Putin tiež uviedol, že podpísal novú námornú doktrínu. Jej detaily však nie sú dostupné pre verejnosť.

„Dodávanie týchto (striel) ruskej armáde sa začne v nadchádzajúcich mesiacoch… Fregata Admiral Gorškov ako prvá nastúpi do bojovej služby s touto impozantnou zbraňou na palube,“ uviedol ruský prezident.

„Schopnosti ruského námorníctva sú dôležité... (Námorníctvo) je schopné reagovať rýchlosťou svetla voči všetkým tým, ktorí sa rozhodnú narušiť našu suverenitu a slobodu,“ vyhlásil Putin.

Protiraketové systémy ich vraj nezastavia

Euronews uvádza, že podľa ruských predstaviteľov rakety Zirkon dokážu dosiahnuť rýchlosť deväťkrát vyššiu než rýchlosť zvuku. Ide o jednu z viacerých hypersonických rakiet, ktoré má Moskva vo vývoji. Propagandisti a štátnici schopnosti týchto striel vychvaľujú do nebies. 

Údajne je nemožné zachytiť ich existujúcimi protiraketovými systémami, ako napríklad známym systémom S-300, ktorý Ukrajine darovala slovenská armáda. Rusi o raketách Zirkon tvrdia, že majú „plazmový štít“, ktorý vzniká počas letu, a tak sa tieto strely údajne stávajú prakticky neviditeľnými pre aktívne radarové systémy.

Putin od začiatku svojej vojny na Ukrajine opakovane varoval Západ pred pomocou našim východným susedom. Ruský prezident tvrdí, že jeho vojnové lode dokážu vďaka raketám Zirkon zaútočiť na „rozhodovacie centrá“ v priebehu niekoľkých minút.

Ruská agentúra TASS naznačila zaradenie rakiet medzi používané zbrane už vo štvrtok (28.7.). „Všetky dokumenty na uvedenie produktu do prevádzky máme pripravené.“ citovala štátna agentúra Kremľa „nemenovaný vojenský zdroj“.

„Očakáva sa, že v septembri bude Zirkón uvedený do prevádzky s flotilou,“ uviedol zdroj, informuje Newsweek.

Rusi už na Ukrajine hypersonické strely použili

Hypersonické rakety typu Kinžal, nie Zirkon, sa už vo vojne na Ukrajine objavili. „Letecké raketové systémy Kinžal (Dýka) s nadzvukovými balistickými raketami zničili veľký sklad paliva a mazív ukrajinských ozbrojených síl pri meste Konsťantynivka v Mykolajivskej oblasti,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany v marci tohto roku. Informuje o tom agentúra TASR.

V tých dňoch nešlo o prvý útok strelami tohto typu. Rakety Kinžal mali zasiahnuť aj podzemný sklad zbraní, ktorý ležal na západe Ukrajiny neďaleko Rumunska, ktoré sa radí medzi štáty NATO. Tento útok potvrdila aj ukrajinská armáda. Zároveň však uviedla, že o type rakety nemá informácie.

Raketa Zirkon je strategicky cenná predovšetkým vďaka svojej rýchlosti. V apríli 2017 ruské úrady oznámili, že počas testu dosiahla rýchlosť 8 Mach.

Ak sú tieto informácie presné, strela Zirkón by bola najrýchlejšia na svete. Navyše, nebolo by možné sa proti nej brániť.

Ďalším cenným aspektom strely je jej plazmový oblak, ktorý má počas letu celú raketu pokrývať. Absorbuje akékoľvek lúče rádiových frekvencií a raketu v podstate robí „neviditeľnou“ pre radary. Raketa tak môže zasiahnuť cieľ predtým, ako ju vôbec druhá armáda deteguje, uvádza Missile Defense Advocacy Alliance.

Zdroje: TASR, archív SIU, Euronews, Newsweek, Missile Defense Advocacy Alliance

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá