V Slovenskom kostole mladík napadol päsťou kňaza. Ten mu hriech odpustil, polícia však nie

  • Muž napadol kňaza počas omše, udrel ho päsťou
  • Páchateľa stíhajú za trestný čin výtržníctva
Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Muž napadol kňaza počas omše, udrel ho päsťou
  • Páchateľa stíhajú za trestný čin výtržníctva

Muž v Bardejove počas omše napadol kňaza, informovala o tom Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Podľa zverejnených informácií muž kňaza udrel do ramena, kňaz neutrpel žiadne zranenia. 

„Počas prvého dňa tohto roku bol pri slúžení liturgie v gréckokatolíckom chráme v Bardejove napadnutý 26-ročný kňaz,“ popisuje polícia. Konštatujú, že kňaz neutrpel žiadna zranenia, no „ k útoku ale došlo na mieste verejnosti prístupnom“.

„Aj keď podľa medializovaných správ kňaz útočníkovi odpustil, my nie,“ dodáva polícia. Voči páchateľovi sa začalo trestné stíhanie vo veci prečinu výtržníctva, hrozí mu odňatie slobody až na tri roky.

"HRDINA" NOVÉHO ROKA: MLADÍK NA NOVOROČNEJ OMŠI NAPADOL KŇAZAPočas prvého dňa tohto roku bol pri slúžení liturgie v…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, January 3, 2022

Aktualizované 14.40

Podľa prešovského arcibiskupa Slovensko zažíva krízu autorít 

Na mladého kňaza, ktorý sa odohral počas slávenia liturgie na Nový rok vo farnosti na sídlisku Vinbarg v Bardejove, je podľa prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka ohrozením osoby kňaza v jeho službe.

Pre mňa je to nepochopiteľný skutok. Chápem, že situácia v spoločnosti je aj pod vplyvom pandémie koronavírusu napätá, no takéto prejavy nič nevyriešia. Kresťanstvo podľa vzoru Ježiša Krista šíri lásku, pokoj a odpustenie. Preto som veľmi rád, že takéto slová adresoval veriacim samotný napadnutý kňaz a pozval ich k odpusteniu a modlitbe za výtržníka,“ povedal arcibiskup s tým, že tento incident ho ešte viac utvrdil o potrebe modlitby za našu spoločnosť, pričom uviedol, že aj sám výtržníkovi odpúšťa, žehná mu a modlí sa za neho.

Slovensko podľa Babjaka zažíva krízu autorít.

Ukážme, že Slovensko vie byť jednotné, odstráňme spomedzi seba múry rozdelenia, či neodpustenia a budujme medzi sebou tak potrebné mosty pochopenia, lásky a vzájomnej jednoty. Dávajme dobrý príklad mladej generácii, aby nestrácala ideály, aby neblúdila v rozmanitých spletiach nadávok, pohoršení a segregačných postojov. Budúcnosť so sebou prináša vždy nové výzvy a nové pozvania, no nikdy nezabudnime na to, kto sme, odkiaľ sme vzišli a čo po celé stáročia formovalo tento malý národ pod Tatrami,“ vyzval arcibiskup všetkých, ktorí zastávajú v našej krajine akýkoľvek dôležitý úrad.

Počas slávenia svätej liturgie v sobotu 1. januára v gréckokatolíckom chráme na sídlisku Vinbarg v Bardejove predstúpil pred kňaza muž, ktorý mal oblečenú bundu s urážlivým textom voči Bohu. Po tom, čo kňaz predniesol čítanie zo svätého evanjelia, muž k nemu pristúpil a udrel ho do pravého ramena.

K výtržníkovi hneď pristúpili blízko stojaci veriaci a vyviedli ho z chrámu. Muž aj počas tohto momentu v chráme vulgárne nadával. Ako ďalej informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, kňaza incident zjavne rozrušil, ale v závere liturgie povzbudil veriacich, aby mali s výtržníkom pochopenie, pomodlili sa za neho a odpustili mu.

Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie