V slovenských regiónoch vyčíňa vtáčia chrípka. Veterinári poukazujú najmä na tieto tri

  • Slovenské regióny trápi vtáčia chrípka
  • Od začiatku roka nejde o prvé varovanie veterinárov
Labute, veterinári hlásia prípady vtáčej chrípky
Ilustračná foto., TASR/Milan Drozd
  • Slovenské regióny trápi vtáčia chrípka
  • Od začiatku roka nejde o prvé varovanie veterinárov

Slovensko hlási vtáčiu chrípku. Objavila sa u voľne žijúcich vtákov na Oravskej priehrade, Liptovskej Mare a v bratislavských Rusovciach v posledných týždňoch. TASR o tom informuje na základe Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS), ktorá to uvádza na svojom webe.

Veterinári potvrdili pred pár dňami vtáčiu chrípku na Oravskej priehrade na Vtáčom ostrove a Liptovskej Mare u čajok smejivých. V Rusovciach išlo o nakazeného rybára čierneho.

V apríli ŠVPS zaznamenala vírus u čajok smejivých na vodnej nádrži Sĺňava a Hrušovskej zdrži a taktiež u labuti veľkej na melioračnom kanáli pri Veľkých Kosihách.

„Vo všetkých prípadoch išlo o vysokopatogénny kmeň vírusu vtáčej chrípky,“ skonštatovala veterinárna správa.

Spolu zatiaľ v tomto roku potvrdili tri ohniská vtáčej chrípky u hydiny, jedno ohnisko u iných vtákov držaných v zajatí a 13 pozitívnych prípadov u voľne žijúcich vtákov.

Vtáčia chrípka je vysoko nákazlivá prenosná infekčná choroba predovšetkým vtákov a hydiny. Choroba sa môže preniesť aj na cicavce, najmä ošípané. Hlavnými klinickými príznakmi sú strata plachosti, znížená aktivita a pokles až zastavenie príjmu krmiva. Objavujú sa i respiračné príznaky. Nakazené jedince masívne hynú.

Ťažká situácia vo februári

Ako sme ťa informovali, veterinári vo februári potvrdili ohniská vtáčej chrípky na farme Lúčny dvor v okrese Galanta, ako aj v drobnochove v Ipeľských Úľanoch v okrese Levice. Výskyt vtáčej chrípky sa okrem toho zistil aj u voľne žijúceho vtáctva, u labute, v lokalite Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie. 

Na farme Lúčny dvor chorobou trpelo spolu 5 665 kusov hydiny (nosnice, brojlery, morky, kačice) s rýchlym priebehom nákazy a so zvýšenými úhynmi. Druhého februára sa muselo uskutočniť usmrtenie týchto zvierat.

ŠVPS pripomenula, že v dňoch 21. až 27. januára sa potvrdila vtáčia chrípka u voľne žijúcich labutí vo viacerých lokalitách. Konkrétne šlo o okolie obcí Jakubov, Doľany a Budmerice. Nákazu hlásili aj u vtákov chovaných v Zoologickej záhrade Bratislava.

U ľudí chrípka ustúpila

V 18. kalendárnom týždni (prvom májovom) bolo hlásených 30 223 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 13,4 percenta. Informuje o tom SITA.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, najvyššiu chorobnosť zaznamenali vo vekovej skupine detí do päť rokov. Ochorenia hlásilo 49 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 38 percent lekárov pre dospelých.

Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo v uplynulom týždni hlásených takmer 2 500 ochorení, čo predstavuje 8,3 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 14,6 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji, pričom najvyššia chorobnosť na CHPO bola medzi deťmi mladšími ako päť rokov. V 18. kalendárnom týždni spracovali aj 218 prípadov ochorenia COVID-19. Ako informoval ÚVZ SR, najvyššiu chorobnosť zaznamenali vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb.

Zdroje: TASR, SITA, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá