V súvislosti s Covidom má na Slovensku pribudnúť nový štátny sviatok. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 601
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 694
Na snímke sú zdravotníci v ochranných oblekoch proti covidu.
TASR/Lukáš Grinaj
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 601
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 694

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 70,06 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 601 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 298 163, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 843 220 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 536 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 prípad. Celkový počet úmrtí je 20 455.

Rodiny obetí Covidu-19 prosia poslancov o pamätný deň

Občianske združenie Skutočné obete, ktoré spája pozostalých po obetiach koronavírusu, vyzvalo poslancov Národnej rady SR, aby podporili novelu zákona o štátnych sviatkoch a umožnili tak vyhlásenie pamätného Dňa obetí pandémie Covid-19. Pripadnúť by mal na 6. marec. 

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Do parlamentu tento návrh na podnet združenia priniesli poslanci Gábor Grendel, Kristián Čekovský a Anna Andrejuvová. Poslanci zároveň pripomínajú, že podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií si pandémia na Slovensku vyžiadala viac ako 20 tisíc obetí.

„Za každým číslom sú osudy konkrétnych ľudí,“ konštatujú poslanci. 

Prvý potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku bol 6. marca 2020. Covid následne výrazne negatívne ovplyvnil život každého z nás, na Slovensku niet rodiny, ktorá by pandémiou nebola vážne zasiahnutá, či už ide o ekonomickú stabilitu, vzdelanie detí alebo sociálnu izoláciu,“ stojí v liste poslancom, ktorý podpísalo viac ako 120 priamych pozostalých. 

Občianske združenie Skutočné obete zároveň zverejnilo spomienkové video s reálnymi fotografiami obetí. Jeho cieľom je pripomenúť verejnosti, že za číslami v štatistikách boli a sú skutoční ľudia.

Desaťtisíce ľudí obral koronavírus o život za nesmierne dramatických a bolestných okolností a táto tragédia v rodinách pozostalých stále trvá. My, rodiny a priatelia obetí, žiadame, aby bol 6. marec vyhlásený za Deň obetí pandémie Covid-19 a bol tak symbolickým vyjadrením úcty k zosnulým, súcitu k pozostalým a dôstojnou pripomienkou tejto celosvetovej tragédie na národnej úrovni,“ dodávajú rodiny obetí. 

OZ Skutočné obete zdôrazňuje, že pandémia je dejinná udalosť, ktorá musí vojsť do učebníc a na ktorú nesmú zabudnúť ani nasledujúce generácie. Pamätný deň a centrálny pamätník obetiam Covidu-19, ktorý združenie plánuje postaviť v Bratislave v parčíku pri Ružinovskom jazere, by mal byť symbolom doby.

covid trieda zdravotnik
zdroj: Unsplash/Jida Li

Taktiež by to mal byť symbolom súdržnosti, ktorú spoločnosť prejavila a rovnako by mal viesť k celospoločenskému poučeniu, ako takéto tragické dejinné udalosti a eskaláciu konfliktov zvládať.

Sme presvedčení, že pamätný deň a výstavba pamätníka je verejným záujmom, a preto by sa mu mala venovať náležitá pozornosť,“ zdôraznila Straková. 

Súťaž na výslednú podobu pamätníka vyhlásil Metropolitný inštitút Bratislavy spolu s OZ Skutočné obete v auguste tohto roka a potrvá do novembra. Na jeho financovanie je zriadený transparentný účet.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, SITA, Občianske združenie Skutočné obete

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá