5 tipov na ubytovanie na slovenských horách, ktoré ponúkajú tie najluxusnejšie výhľady

  • Rozmýšľaš, čo s voľným víkendom, no v slovenských Tatrách sa veľmi nevyznáš?
  • Prinášame ti naše tipy na nocľah s krásnym výhľadom a príjemnou atmosférou
Kôprovský štít, Téryho Chata noc
Unsplash/Štefan Štefančík
  • Rozmýšľaš, čo s voľným víkendom, no v slovenských Tatrách sa veľmi nevyznáš?
  • Prinášame ti naše tipy na nocľah s krásnym výhľadom a príjemnou atmosférou

Pravá horská atmosféra, teplý čaj od chatára zo Štefáničky či najlepšie linecké koliesko so srdiečkom v strede z Chaty pri Popradskom plese. Ak si už v predošlej vete postrehol ducha dní na horách, nemýliš sa. V tomto článku ti predstavíme horské chaty a hotely, ktoré nás chytili sa srdce, alebo svojou polohou tvoria unikátnu možnosť na turistiku.

Slovenský unikát Rotunda

Len 20 metrov od vrcholu Chopku stojí najvyššie postavený hotel v Strednej Európe, Rotunda. Výnimočná nie je len svojou lokalizáciou, ale aj nádhernými panoramatickými výhľadmi, ku ktorým sa s pomocou lanovky dostanú aj lenivci či starší ľudia a malé deti. Okrem toho je ideálnou štartovacou pozíciou pre krátku túru na Ďumbier či Dereše.

Ján Žižka z Hýb, vedúci montážnej čaty lanoviek si na pôvodnú Rotundu spomínal takto: „Boli to ťažké časy, stanicu sme stavali v zime, vonku mrzlo, topili sme si sneh na vodu a tak si varili, bolo to v 51.-52. roku minulého storočia. Pôvodná Rotunda sa stavala jeden rok, pomocná lanovka vozila stavebný materiál, neboli žiadne helikoptéry. Za mojich čias sa do zeme zakopával aj elektrický kábel,povedal Žižka.

Na vrchole Chopku stojí už od roku 1952, kým sa stala hotelom, bývala aj hvezdárňou. Ján Kromka, hlavný architekt interiérov Rotundy pre TMR uviedol, že v samotnej stavbe je zachovaný kus symboliky „Celý koncept interiéru bol riešený na kontraste oblých tvarov slovenského mäkkého dreva – smreku s novodobými materiálmi ako brúsená nerez, keramika a umelé kamene.

Hotel Ski

Pokiaľ si sa rozhodol, že spať priamo pod Chopkom nie je ono a radšej si naň ráno vybehneš, jednou z najlepších možností prenocovania je Hotel Ski, ktorý sa nachádza v priamej dostupnosti lanovky. Horské chaty a hotely sotva podliehajú dizajnovým zmenám moderných trendov a to platí aj pre tento hotel.

Po vkročení na recepciu sa mierne prenesieš v čase, miesto dýcha nostalgiou. Nečakaj však potrhané poťahy na stoličkách a ošúchané koberce. Čisté izby s výhľadom na Tatry dodávajú celému miestu pocit komfortu a komornú atmosféru.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hotel SKI Zahradky Jasná (@hotelskizahradky)

Reštaurácia a bar ťa prekvapia dobrým sound systémom, bohatým výberom pív, skvelou kuchyňou s prijateľnými cenami a vždy veselou atmosférou. Pozor, aby si sa s barom a tamojším dynamickým a priateľským personálom nezžil až príliš, mohlo by to, totiž, skomplikovať tvoje ranné vstávanie na túru.

Chata M. R. Štefánika

Presuňme sa k horským chatám. Jednou z obľúbených v Nízkych Tatrách je aj Chata M. R. Štefánika, takzvaná Štefánička. Ako ku takmer každej chate, aj k tejto je možné doraziť z viacerých smerov. Najkratšou a najmenej náročnou trasou je však tá z Chaty Trangoška, ktorá sa nachádza v Trangošskej doline.

K teplému čaju na Štefáničke to máš len dve hodiny chôdze v pomerne ľahkom, aj keď v niektorých častiach strmejšom teréne.  Nezabudni sa vopred informovať, či na chate majú voľné miesto, uvádza portál Tatrami.

Od Trangošky vchádzaš do lesa po zelenej značke popri potôčiku Bystrianka. Na tejto trase sa nachádza aj jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa Ďumbierskeho krasu, Jaskyňa mŕtvych netopierov. Pokiaľ si dohodneš vopred exkurziu, môžeš ju zakomponovať do svojej túry.

Na Štefáničke ťa čaká príjemné prostredie, drevo, kameň, výhľady na špicaté skaly a vďaka exponovanej polohe aj silný vietor. Ak si na to trúfaš a máš voľné ruky, lepšie povedané chrbát, môžeš na chatu po tejto trase priniesť aj nejaké to poleno z nachystanej kopy, určite sa tomu chatár poteší. Za odmenu dostaneš teplý bylinkový čaj. Ráno môžeš vo svojej túre pokračovať smerom na Ďumbier, Chopok, odbočkou na Chopok na Kosodrevinu a späť na Trangošku, kde si si, pravdepodobne, pri začiatku túry nechal zaparkované auto.

Téryho chata

Najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách sa nachádza v Malej Studenej doline, vo výške 2 015 m n. m. pri Piatich Spišských plesách. Najľahšie sa k nej dostaneš zo Starého Smokovca cez Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Náročnejší prístup je zo severu, z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou cez Sedielko prípadne zo Zbojníckej chaty cez Priečne sedlo, informuje Téryho chata.

Ak si sa v názvoch lokalít mierne stratil, táto chata pre teba nebude najlepšou možnosťou. Vedie k nej pomerne náročný terén v podobe stúpavých kamenistých úsekov, ktorý môže byť pre neskúseného turistu problematický. Je nevyhnutné si ubytovanie vopred rezervovať, nakoľko, ako aj v iných chatách, je kapacita lôžok obmedzená. Ak si už pri chate, naskytá sa ti skvelá možnosť očakávanej vysokohorskej turistiky, ale aj relaxu pri plesách.

Chata pri Popradskom plese

Zväčša ju tak ľudia nazývajú, no pravdou je, že svojou veľkosťou a ponúkanými službami sa radí medzi hotely, čo má aj v oficiálnom názve.

Horský Hotel Popradské Pleso (bývalá Chata kpt. Morávku) je situovaný v malebnom prostredí Mengusovskej doliny v Tatranskom národnom parku, na brehu Popradského plesa, v blízkosti Štrbského Plesa dostupného asi hodinovou prechádzkou v nenáročnom teréne. Hotel poskytuje ubytovanie pre rôznorodú klientelu – od apartmánov pre tých, ktorí hľadajú väčšie pohodlie, až po prenajatie si miesta na spanie pre nenáročných turistov, informuje Popradské pleso.

Okrem toho, že je ideálnym štartom pre rôzne túry, ako je Žabie pleso, Rysy, či aj na spomínanú Téryho chatu, je sprístupnený asfaltovou cestou, a preto je dokonalým miestom na relax a odpočinok aj pre rodiny s malými deťmi. Už len prechádzka okolo Popradského plesa môže spríjemniť hladnejší jesenný deň. Naše srdce si získala chata nepochybne aj vďaka najlepším lineckým koláčom široko-ďaleko.

Článok bol pôvodne uverejnený v októbri 2020.

Zdroje: Tatry, Popradske pleso, Téryho chata, Tatrami, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá