V tejto kaviarni zaplatíš miesto peňazí plastami. Mesto tak chce vyčistiť svoje ulice

  • Indické mesto Ambikapur sa snaží zbaviť plastov už od roku 2015
  • V novej kaviarni dostaneš za kilo plastov jedlo zadarmo
  • Na jej prevádzku si mesto vyčlenilo 47-tisíc eur
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Indické mesto Ambikapur sa snaží zbaviť plastov už od roku 2015
  • V novej kaviarni dostaneš za kilo plastov jedlo zadarmo
  • Na jej prevádzku si mesto vyčlenilo 47-tisíc eur

Šálka kávy výmenou za plastový odpad je zatiaľ na Slovensku iba vzdialenou ideou, no v Indii sa už stala realitou, informoval o tom indický portál NDTV.

V jednom z najviac znečistených miest na svete Ambikapur sa v časti Chhattisgarh rozhodli aspoň trochu zmierniť negatívny dopad na životné prostredie. Ľudia tu v špeciálnej kaviarni môžu platiť plastami, ktoré zozbierali v uliciach mesta. Iniciatíva založiť takúto kaviareň vzišla priamo od vedenia Ambikapur.

„Odpadový manažment Ambikapur bol úspešný, prišli sme s novým ustanovením, podľa ktorého, ak niekto prinesie jeden kilogram plastu, dostane zaň jedlo zadarmo, ak sa mu podarí vyzbierať pol kila plastu, čakajú ho raňajky. Celú myšlienku sme pomenovali ‚odpadová kaviareň‘,“ vyjadril sa starosta mesta Ajay Tirkey.

Na prevádzkovanie kaviarne si Ambikapur vyčlenil 600-tisíc indických rupií, čo je približne 47-tisíc eur. Niektorí kritici sa však vyjadrili, že ulice mesta sú už teraz čisté a podvodníci budú odpad naschvál vytvárať alebo zbierať mimo mesta, len aby sa dostali k jedlu zadarmo.

Podľa informácií The Times of India sa mesto snaží zbaviť plastov už od roku 2015. Založenie takejto kaviarne je ich ďalším krokom k tomu, aby sa Ambikapur stal prvým indickým mestom, ktoré nebude používať plasty. Zároveň podporia chudobných obyvateľov, ktorí majú sťažený prístup ku kvalitnému jedlu.

Za kilo plastov dostaneš plnohodnotné jedlo, za pol kila raňajky a za menej ako pol kila kávu. Pokiaľ nemáš záujem o kávu a ani o to zadarmo sa najesť, svoju odmenu si môžeš vziať aj vo forme hotovosti. Za kilo vyzbieraných plastov si zarobíš 20 indických rupií, čo je 25 centov.

Na Slovensku zatiaľ takýto koncept nemáme, no určite by nám nevadilo, keby sa ďalekou Indiou nechali inšpirovať aj naše kaviarne alebo vedenie miest. Čistejšie ulice výmenou za teplé espresso či raňajky by určite vyrobili nejedného environmentálneho nadšenca.

Zdroj: NDTV, Times of India

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK