V Trenčíne vyrástol jeden z najmodernejších mostov v Európe

  • Sme o krok bližšie k rýchlejšiemu prepojeniu medzi západom a východom Slovenska.
train
facebook.com/zelezniceslovenskejrepubliky
  • Sme o krok bližšie k rýchlejšiemu prepojeniu medzi západom a východom Slovenska.

Mesto Trenčín včera oficiálne uviedlo do prevádzky unikát, ktorý určite poteší mnoho turistov, ale predovšetkým miestnych. V Trenčíne totižto vyrástol nový železničný most, ktorý na Slovensku nemá obdoby. Most sa vyznačuje hneď niekoľkými ojedinelosťami. Po prvýkrát po ňom prešiel vlak včera ráno, a to v smere Košice-Bratislava. Na moste je zatiaľ v prevádzke len druhá traťová koľaj, dokončenie prvej a jej uvedenie do prevádzky sa predpokladá v polovici leta. Až do ukončenia prác budú všetky vlaky cez most jazdiť 50 km rýchlosťou.

„Spustenie nového železničného mosta je pre všetkých dosiahnutím dôležitého cieľa, je novou dominantou mesta a som rád, že sa toto zaujímavé stavebné dielo podarilo sprevádzkovať. V Trenčíne máme  jeden z najmodernejších železničných mostov v Európe, verím, že sa potvrdí jeho bezpečnosť, komfort a ocenia to najmä cestujúci,“ povedal generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Martina Erdössyho pre TASR.

Celková dĺžka mosta je 343 metrov, pričom maximálna rýchlosť, ktorú môže na ňom vlak dosiahnuť je 140 km/hod. Celková hmotnosť mosta je 54 834 ton, pričom každý jeho pilier je obložený masívnym žuľovým obkladom, uviedli to na svojej facebookovej stránke Železnice Slovenskej republiky

„Nový most dramatickým pozitívnym spôsobom mení charakter Trenčína ako jedného z dôležitých dopravných uzlov. Život v Trenčíne sa po všetkých tých problémoch zlepší a bude jedným z miest, kde sa bude dať pohodlne dostať aj vlakom do centra mesta, čo zvýši atraktivitu Trenčína v očiach turistov i obyvateľov,“ zdôraznil Rybníček pre TASR.

Nový železničný most pritom nie je len čisto funkčnou záležitosťou, dôležitým aspektom pri jeho návrhu bol aj celkový dizajn, keďže je umiestnený pomerne blízko centra mesta. Dbalo sa preto na dôkladné prepracovanie estetických detailov stavby, ktorá sa stala ďalšou dominantou mesta. Most už na prvý pohľad disponuje netradičnými oblúkovými bránami ako aj tvarovo prispôsobenými protihlukovými stenami, ktoré určite neprehliadneš.

Trenčania sa tak po rokoch konečne dočkali a môžu si naplno užívať novinku, ktorá prispeje k pohodlnejšiemu a rýchlejšiemu cestovaniu naprieč mestom. Dúfame, že takýchto modernizácií nás čaká v slovenských mestách ešte viac.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech