V uliciach Bratislavy jazdia eSkútre poháňané čistou slovenskou elektrinou od SPP. Stiahni si appku a jazdi štýlovo

Spoločnosť SPP sa v spolupráci s partnerom, spoločnosťou Blinkee.citySK, rozhodla rozšíriť existujúce možnosti zdieľaných služieb na trhu v oblasti ekologickej dopravy, a to v podobe možnosti prenájmu eSkútrov. Tie teraz nájdeš v uliciach Bratislavy. Stačí si nájsť voľný skúter a vychutnať si jazdu.

Potrebuješ sa premiestniť rýchlo na prednášku alebo pracovný obed? Máš to ďaleko na zastávku? Spoločnosť SPP sa v spolupráci s partnerom, spoločnosťou Blinkee.citySK, rozhodla rozšíriť existujúce možnosti zdieľaných služieb na trhu v oblasti ekologickejšej zdieľanej dopravy, a to v podobe možnosti prenájmu eSkútrov.

SPP aj týmto spôsobom ďalej nadväzuje na svoje už existujúce projekty spojené s energetickou efektívnosťou, ochranou životného prostredia a znižovaním uhlíkovej stopy, ktorú svojou činnosťou vytvára každý z nás. V rámci projektu fueLCNG podporuje širšie využívanie stlačeného zemného plynu (CNG) a skavapalneného zemného plynu (LNG) v doprave.

Mobilitu založenú na CNG/LNG, vrátane verejnej dopravy a služieb považujú za dôležitú a dostupnú ekologickú alternatívu tradičných palív s pozitívnym vplyvom na kvalitu ovzdušia v našich mestách a regiónoch.  

Vedeli ste, že autá na CNG sú pre životné prostredie prijateľnejšie ako elektrické autá?

Prenájom elektrických skútrov považujú za dobrý spôsob, ako poskytnúť ekologickú alternatívu dopravy ľuďom, ktorým záleží na znižovaní vlastnej uhlíkovej stopy, ale aj tým, ktorí v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou obmedzujú svoj presun v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy alebo sa len rýchlo potrebujú presunúť v rámci mesta a nechcú strácať čas hľadaním vhodného parkovacieho miesta.

Dnes je v uliciach Bratislavy k dispozícii 61 eSkútrov, Pilotný projekt v rámci Slovenska sa priebežne vyhodnocuje, a v prípade záujmu o túto formu ekologickej dopravy sa počíta s postupným rozšírením flotily eSkútrov na stovky kusov v rámci Bratislavy s potenciálnou expanziou do ďalších miest Slovenska. 

V rámci testovacej fázy je zatiaľ silný záujem zo strany ľudí, ktorí majú záujem využiť tento pohodlný prostriedok na rýchlu, bezpečnú a ekologickú prepravu, ako alternatívu k tradičným druhom dopravy v rámci mesta, či dochádzania do práce. Už v priebehu prvých dní využilo registráciu prostredníctvom aplikácie Blinkee 840 užívateľov. Dnes sú registrované tisícky ľudí.

zdroj: SPP

V súvislosti s aktuálnou situáciou boli prijaté opatrenia s cieľom zaistiť maximálnu hygienu a zabezpečiť tak ochranu užívateľov eSkútrov. Štandardná výbava eSkútra je prilba a jednorázová hygienická sieťka na vlasy. Tieto nájdeš v kufri eSkútra. Všetky eSkútre sú pravidelne dezinfikované, aby sa predišlo prípadnému šíreniu vírusov.

eSkútre dosahujú maximálnu rýchlosť 49km/h. Na ich prenájom je potrebný tzv. malý vodičák (AM skupina).  So súhlasom zákonného zástupcu teda môžu eSkútre využívať aj študenti mladší ako 18 rokov. Prevádzka eSkútra podlieha zákonu o cestnej premávke,  je teda dovolená na cestných komunikáciách. Každý by teda mal jazdiť bezpečne a zodpovedne.

  

zdroj: SPP

Ako na to?

Stačí sa zaregistrovať v aplikácií, zadať potrebné údaje a nahrať potrebné dokumenty. Princíp je úplne rovnaký ako pri aplikáciách Bolt, Uber, aj Wolt.

V aplikácii sa následne zobrazuje mapa s presnou polohou eSkútrov. Navigácia v telefóne ťa dovedie až k odstavenému eSkútru. Po odkliknutí plynie 15 minútová, bezplatná rezervácia. Skúter sa štartuje cez aplikáciu. Prvá minúta prenájmu je zdarma a to vzhľadom na fakt, že užívatelia ju využívajú na otvorenie zadného boxu, nasadenia hygienickej sieťky a prilby, zadanie adresy cieľa cesty do navigácie. Všetko je úplne pohodlné.

Ak prídeš do svojho cieľa, ale plánuješ na tomto mieste zotrvať len chvíľu, a následne pokračovať v jazde, stačí si dať pauzu. Po ukončení nájmu sa z účtu platobnej karty používateľa odpísaná príslušná suma za prenájom a vygeneruje sa faktúra, ktorá je odoslaná na e-mail.  

Koľko to stojí?

  • Cena štandardnej jazdy je 0,19 eur s DPH /1 min
  • Cena pauzy stojí len 0,09 eur s DPH /1 min. pauzy
  • Zdarma je prvých 15 minút rezervácie, ktoré sú určené na presun k vybranému skútru
  • Zdarma je aj prvá minúta jazdy, ktorá má slúžiť na otvorenie zadného boxu s príslušenstvom a prípadné zadanie adresy cieľa cesty do navigácie
  • Denné maximum je 22 eur

zdroj: SPP

Elektrina v eSkútroch

  • Batérie elektrických skútrov sú nabíjané priamo v areáli SPP
  • Elektrina na pohon je dodávaná z vlastného energetického zdroja SPP, tzv. kogeneračnej jednotky, ktorá inak dodáva energiu do všetkých budov SPP, čím sa stáva absolútne energeticky sebestačná
  • Kogeneračná jednotka je ekologickejšia oproti konvenčným zdrojom energie a vyrába okrem tepla a chladu aj elektrickú energiu

Viac informácií nájdeš na SPP a na blinkee.city. K dispozícií sú aj aplikácie (Android, iOS).

zdroj: SPP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech