V uliciach Bratislavy si včera ľahli na zem desiatky ľudí. Upozorňujú na klimatické zmeny

  • „Die-in" alebo aj „Lie-in". Tak sa volajú protesty, ktoré vo svete rozbehli vlnu masívnych debát nielen o klimatických zmenách
  • Začiatky siahajú až do 60-tych rokov. Vtedy sa v Amerike bojovalo za občianske práva
  • V utorok si v uliciach Bratislavy v rámci protestu ľahlo na zem až 40 ľudí
Archív: Javor Divotvor
archív Javor Photography
  • „Die-in" alebo aj „Lie-in". Tak sa volajú protesty, ktoré vo svete rozbehli vlnu masívnych debát nielen o klimatických zmenách
  • Začiatky siahajú až do 60-tych rokov. Vtedy sa v Amerike bojovalo za občianske práva
  • V utorok si v uliciach Bratislavy v rámci protestu ľahlo na zem až 40 ľudí

Aktivisti pochádajú z hnutia Extinction Rebellion, ktoré vzniklo len pred pár mesiacmi, v roku 2018 v Spojenom kráľovstve. Nutnosť vzniku tejto organizácie je zrejmá. Alarmujúca prítomnosť klimatickej zmeny podnecuje mnohých ku konkrétnym činom. Ich členovia sa už aj na Slovensku začali masívne zapájať do protestov pod názvom Die-in, ktoré sa v rôznych mestách po celom svete konajú dlhodobo.

V princípe ide o to, že ľudia si majú ľahnúť na zem. Spolu s inými ľuďmi. Takto ležiaci ľudia vyzerajú ako mŕtvi. Niekedy sa dokonca prikrývajú plagátmi a banermi s názorovými nápismi. Obrovské protestné hnutie symbolizuje vymieranie ekosystému. A prítomnosť klimatických zmien. Lebo tie sa dejú práve preto, že planéta zažíva najväčšiu krízu vo svojej doterajšej histórii. Zhodujú sa na tom aj vedci.

Zo začiatku sa bojovalo za občianske práva, neskôr za práva zvierat. Dnes sa rieši životné prostredie a enviromentálne problémy. Sú prítomné a extrémne hmatateľné. Do Die-in sa zapájajú organizácie z celého sveta s vidinou zapojiť čím najviac ľudí. Ľudia ležia všade. Na autobusových zastávkach, v nákupných centrách aj v múzeách. Lebo pred klimatickou zmenou a kritickým stavom životného prostredia sa neskryješ.

View this post on Instagram

On Wednesday, the Natural History Museum hosted the annual Petroleum Group dinner. Before the event, Extinction Rebellion asked the Museum to declare a climate & ecological emergency. They said no. The NHM believes they should engage with the fossil fuel industry and that change should be "slow and gentle"! …This was on the same day that scientists reported the Arctic permafrost thawing 70 years earlier than expected! On the night of the dinner, rebels protested outside museum and even held ground inside the hall where the dinner was originally meant to be held – forcing the dinner to be held in a side room. It is vitally important that these institutions, meant to be champion and educate us about the natural world, step up and #TellTheTruth about the climate and ecological emergency that we are facing. #Extinctionrebellion #rebelforlife #actnow #naturalhistorymuseum #petroleum #nofutureinfossilfuels #climateactionnow #climatechange #saveourplanet #forourfuture #climatemergency #ecowarriors #london Photos by Gareth Morris and Sara Nicomide

A post shared by Extinction Rebellion (@extinctionrebellion) on

Leží sa v Paríži, Sydney, New Yorku aj v Bratislave

Sme z hnutia Extinction Rebellion a ležíme tu ako mŕtvi, aby sme upozornili na existenčnú hrozbu, v ktorej sa nachádzame kvôli klimatickej kríze,“ práve takto začínali podľa tlačovej správy svoju protestnú akciu členovia hnutia v uliciach Bratislavy. Tá sa konala v utorok, 23. júla od 17.00.

Hnutie vzniklo ako reakcia na správu Medzivládneho panelu o zmene klímy. Upozornuje na to, že ľudstvo má minimum času na to, aby zastavilo katastrofické zmeny klímy a uvedomilo si, že sme vstúpili do šiestej etapy masového vymierania druhov.

Ľudstvo a život na Zemi čelí priamej existenčnej hrozbe. Svet musí konať rýchlo a rázne, aby sa nám podarilo udržať globálne otepľovanie pod 1,5°C a vyhli sme sa tak najkatastrofickejším dopadom na život na Zemi,“ povedal v súvislosti s touto situáciou generálny tajomník OSN António  Guterres.

Slovensko sa týmto spôsobom pripojilo k obrovskému počtu ľudí, ktorí sa po celom svete do Die-in protestov zapájajú. Sú to účastníci rôznych vekových skupín, sociálnych vrstiev a profesií. Je skvelé, že ich spojila rovnaká myšlienka a názor na aktuálne veľmi intenzívne citeľnú a diskutovateľnú klimatickú zmenu.

zdroj: archív Javor Photography

Náš súčasný systém vlády sa zameriava na profit a ekonomický rast, pričom biosféra stráca schopnosť obnovy za zabezpečovania základných podmienok života na Zemi,“ hovorí koordinátorka hnutia Extinction Rebellion za Slovensko Karolína Gelatičová. Protest sa snaží poukázať na ekologickú katastrofu spôsobom im vlastným vo verejnom priestore. Ak by si išiel okolo, pokojne sa môžeš kedykoľvek zapojiť.

Úloha, ktorú majú pred sebou, je neľahká, ale asi žiadna z veľkých historických výziev nebola jednoduchá. Jeden zo zakladateľov hnutia povedal, že potrebujeme revolúciu v našom vedomí, aby sme vytvorili nový hodnotnejší systém, aby sme posilnili našu demokraciu, našli odvahu a dali nádej sebe a našim deťom.

archív: Javor Divotvor
zdroj: archív Javor Photography

 

Našou spoločnou víziou je vytvorenie sveta, ktorý je udržateľný a ľudský,“ zaznelo z úst Karolíny Gelatičovej, koordinátorky Extinction Rebellion Slovakia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá