V USA zápasil človek so stíhačkou pilotovanou AI. Pentagón odmieta prezradiť, kto vyhral

  • V USA si zmerali sily ľudský pilot a Al
  • Pentagón odmieta prezradiť, kto súboj stíhačiek vyhral
  • Súboj ukazuje budúcnosť letectva
X-62
U.S. Air Force/Christian Turner
  • V USA si zmerali sily ľudský pilot a Al
  • Pentagón odmieta prezradiť, kto súboj stíhačiek vyhral
  • Súboj ukazuje budúcnosť letectva

V Spojených štátoch sa odohral súboj, ktorý predpovedá budúcnosť vojenského letectva. Americké letectvo a Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA) informovali, že po prvýkrát sa odohral súboj stíhačky pilotovanej umelou inteligenciou a stíhačky pilotovanej ľuďmi.

Tento historický súboj sa mal uskutočniť už v septembri minulého roka v Kalifornii, no DARPA o ňom informovala až teraz. Súboj bol súčasť projektu Evolúcia leteckých bojov (ACE).

Ľudský pilot ovládal klasickú stíhačku F-16, umelá inteligencia ovládala stíhačku X-62A VISTA, čo je vlastne upravené lietadlo F-16 so softvérom umelej inteligencie. Pentagón už dlhšie avizuje plán, že by F-16 v budúcnosti mohli slúžiť ako bezpilotné drony. Test ukazuje, že dron v podobe stíhačky nemusí ovládať človek, ale práve umelá inteligencia.

Stíhačky pri teste leteli rýchlosťou do 1 931 kilometrov za hodinu a boli od seba vzdialené 600 metrov. Pentagón uviedol, že test prebiehal dobre, no odmietol prezradiť, kto tento súboj vyhral.

„Mali sme veľa testovacích cieľov, ktoré sme sa snažili dosiahnuť v prvom kole testov. Takže položiť otázku, kto vyhral, nemusí nevyhnutne zachytávať nuansy testovania, ktoré sme vykonali,“ povedal podplukovník Ryan Hefron, ktorý pracuje pre DARPA.

„Poviem však, že účelom testu bolo v skutočnosti vytvoriť cestu, ktorá by preukázala, že môžeme bezpečne testovať týchto agentov umelej inteligencie v prostredí vzdušných súbojov kritických z hľadiska bezpečnosti,“ uviedol Hefron vo videu agentúry.

V stíhačke pilotovanej umelou inteligenciou v skutočnosti sedeli ľudskí piloti, ktorí dohliadali na manévre Al.

„Potenciál pre autonómny boj vzduch-vzduch bol predstaviteľný už desaťročia, ale realita zostala až doteraz len vzdialeným snom,“ uviedol minister vzdušných síl Frank Kendall.

„V roku 2023 X-62A prelomil jednu z najvýznamnejších prekážok v bojovom letectve. Toto je transformačný moment, ktorý umožnili prelomové úspechy tímu X-62A ACE,“ dodal.

Najskôr sa umelá inteligencia učila obranu, potom ofenzívu

Umelá inteligencia sa počas letu pri rozhodovaní o súčasných a budúcich situáciách spolieha na analýzu historických údajov.

Tento proces sa nazýva „strojové učenie“ a bol roky testovaný na simulátoroch na zemi, vysvetlila DARPA.

Pri jednej takej simulácii v roku 2020 sa tiež odohral súboj ľudských pilotov a umelej inteligencie. Al vtedy vyhrala nad ľudským protivníkom 5 – 0.

Ľudskí piloti ale tvrdili, že výsledok nie je prekvapivý a umelá inteligencia sa správala viac, ako keby hrala hru a nie letela so skutočným lietadlom. Podľa nich by pri rovnakých situáciách v realite došlo k poškodeniu lietadla či dokonca k jeho zničeniu.

To bolo však pred troma rokmi, odvtedy sa zrejme umelá inteligencia „poučila“. Pre istotu však na ňu dohliadali práve piloti v kokpite, ktorí tvrdia, že zasahovať nemuseli a ani prevziať kontrolu nad lietadlom. DARPA nezaznamenala žiadne porušenie bezpečnostných noriem.

Aby sa stíhačka s umelou inteligenciou mohla zúčastniť bojov v reálnom prostredí, musela nalietať približne 27 letov medzi decembrom 2022 a septembrom 2023.

„Zobrali sme X-62 a leteli sme s ňou proti ľudsky pilotovanej F-16. Najskôr sme sa zamerali na bezpečnosť a používali sme manévre určené na obranu, až potom na útok. Potom sme prešli na stret nosa s nosom,“ uviedla plukovníčka Maryann Karlenová, ktorá pôsobí ako zástupkyňa veliteľa v Škole amerického letectva.

Počas týchto letových testov „umelá inteligencia“ vyžadovala preprogramovanie takmer každý deň, čo viedlo k tomu, že sa nakoniec nejakým spôsobom zmenilo viac ako 100 000 riadkov kódu.

Armáda Spojených štátov vyhlásila, že na prevádzkovanie autonómnych zbraňových systémov v budúcnosti bude vždy potrebná účasť človeka. V akom rozsahu, ukáže až čas.

Zdroj: DARPA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá