V Utahu vybudujú most len pre zvieratá za 5 miliónov

  • Most pre zvieratá sa môže zdať ako nekonvenčné riešenie, vo výsledku však môže zachrániť stovky zvierat a zabrániť mnohým nehodám.
Zdroj: Utah Department of Transportation
  • Most pre zvieratá sa môže zdať ako nekonvenčné riešenie, vo výsledku však môže zachrániť stovky zvierat a zabrániť mnohým nehodám.

Americká krajina Utah je zaujímavá najmä svojou veľkolepou prírodou a suchým podnebím, vďaka ktorému má až 300 slnečných dní do roka. V tejto chránenej prírode možno vidieť aj losy, jelene alebo pumy americké, ktoré pravidelne čelia smrteľnému nebezpečenstvu. Nie však priamo od lovcov a pytliakov. Tieto zvieratá sa často zatúlajú na medzinárodnú diaľnicu, ktorá vedie cez Utah a pokračuje do ostatných štátov.

Zdroj: Utah Department of Transportation

Za posledné dva uplynulé roky na tejto ceste zahynulo až 13 losov, 4 jelene americké, 122 jeleňov ušatých a 3 pumy americké. Podľa posledných meraní je nebezpečný úsek, kde sa divoká zver často vyskytuje dlhý až 13 míľ (približne 20 kilometrov). Preto sa v záujme ochrany divokej zvery a tiež zabezpečenia bezproblémovej premávky na medzinárodnej diaľnici ministerstvo dopravy v Utahu (UDOT) rozhodlo postaviť most špeciálne pre zvieratá.

Miestni obyvatelia z mesta Park City v Utahu sa nad týmto problémom pozastavovali už v roku 2015, kedy založili nadáciu Save People, Save Wildlife. Ich prvým cieľom bolo vyzbierať peniaze pre oplotenie, ktoré divokej zvery malo zabrániť vstupovať na cestu. Nadácii sa nakoniec podarilo vyzbierať 50, 000 dolárov (približne 456 000 eur). UDOT následne nadácii prispel tiež a výsledkom bol 1,6 kilometra dlhý plot na západnej časti medzinárodnej diaľnice. Počet zabitých zvierat sa znížil, ale problém naďalej pokračoval. Biológovia zistili, že zvieratá sa nakoniec dostali až ku koncu oplotenia, kde im následne nič nebránilo v tom, aby sa opäť dostali na cestu.

Zdroj: Francisco Kjolseth

Nadácia Save People, Save Wildlife vidí riešenie tohto problému vo výstavbe mosta, ktorý bude špeciálne určený pre zvieratá. UDOT s týmto návrhom súhlasí a na nedávnom verejnom zhromaždení oficiálne ohlásilo plány na vybudovanie takéhoto mosta, ktorý bude stáť 5 miliónov dolárov (približne 4 500 000 eur). Most bude 13 metrov široký a 105 metrov dlhý. S výstavbou by sa malo začať v roku 2018.

Projektoý manažér z UDOT, John Montoya v rozhovore pre The Salt Lake Tribune približuje zámer vybudovať takýto typ mosta. „Našim cieľom je vybudovať most, ktorý splní svoj účel a veľké zvieratá ho budú naozaj využívať.“ Preto ministerstvo úzko spolupracuje v biológmi. Tí neskrývajú svoje nadšenie a v projekte vidia veľký potenciál. Podľa ich predpovedí sa budú zvieratá v blízkosti mosta najskôr iba zhromažďovať a neskôr sa adaptujú a most začnú využívať.  Ostáva len dúfať, že ministerstvu sa nakoniec podarí postaviť most, ktorý zvieratá naozaj ochráni pred nebezpečenstvom a Utah sa tak stane príkladom pre ostatné štáty, ktoré čelia podobnému problému.

 

Zdrojový článok: ihabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech