V zahraničí nám ju budú závidieť. V Bratislave vznikla supermoderná zelená strecha

  • Na streche BBC 5 vznikla moderná zelená strecha
  • Plocha s rozlohou 350 metrov štvorcových sa premenila na zelenú oázu
  • Divoká lúka či hojdacie siete nesmú chýbať
Snímka obrazovky 2019-11-11 o 12.47.20-min
Wood & Company Real Estate
  • Na streche BBC 5 vznikla moderná zelená strecha
  • Plocha s rozlohou 350 metrov štvorcových sa premenila na zelenú oázu
  • Divoká lúka či hojdacie siete nesmú chýbať

Zelené strechy nielenže pomáhajú životnému prostrediu, no tiež bojujú proti zohrievaniu budov. Zatiaľ čo v USA sú zelené strechy úplne bežnou záležitosťou, na Slovensku (a v strednej a východnej Európe celkovo) ide stále o veľkú novinku. Preto máme vždy radosť, keď ťa môžeme informovať o ďalšom veľkom zelenom projekte.

Strecha na BBC 5 bola doteraz nevyužívaná, prázdna a nudná, no vďaka CBRE sa adresa na bratislavskej Plynárenskej ulici na Nivách výrazne skrášlila. Holá strecha teraz bude žiť a dýchať spoločne so zvyškom mestskej zelene. Vytvorí sa na nej vlastný ekosystém a podľa architektov vznikne zelená koruna celej budovy.

„Veríme, že sa nám podarilo vhodne skĺbiť pobytovú plochu s rôznymi typmi sedenia vrátane hojdacích sietí s hravými prvkami a zónami. Terase dominuje zeleň a drevená podlaha. Drevené sú aj kvetináče na intenzívnu zeleň,“ upresňuje architektka Zuzana Antolík.

A keďže podobne vydarené zelené strechy v okolí takmer nemáme, zaujímavý projekt na streche BBC 5 nám budú určite závidieť aj za hranicami.

zdroj: Wood & Company Real Estate

Zelená strecha je navrhnutá hravým štýlom, no myslelo sa aj na životné prostredie. Navyše, reflektuje biznisové prostredie bratislavských Nív, vďaka čomu sa bude používať nielen na oddych, no tiež na mítingy či obchodné posedenia. S výhľadom na celé mesto sa bude miestna firma určite chcieť pochváliť a v podstate tak nejde len o strechu či záhradu, no o zasadačku budúcej generácie.

Plocha 350 metrov štvorcových navyše potrebuje len minimálnu údržbu. Okrem zelene nechýba tiež poctivý výber dreva a štýlových lavičiek či kvetináčov. K dispozícii sú dokonca aj hudba či hojdacie siete, vďaka čomu tu určite nebudú len biznismeni s kávou, no tiež uvoľnené večierky a posedenia. A ak počas dňa budeš potrebovať trošku psychohygieny, výhľad na Bratislavu a čerstvý vzduch v náručí zelene ti určite pomôžu.

zdroj: Wood & Company Real Estate

Návštevníkov a zamestnancov sprevádza po obvode terasy „senzibilný“ chodník z prírodných pochôdznych materiálov, akými sú napríklad kamene rôznych veľkostí,“ upresňuje Zuzana Antolík, architektka z CBRE.

Architektka dodáva, že súčasťou strechy je aj divoká lúka, ktorá svoju tvár mení podľa ročných období. Na oceľových lankách zasa nájdeš divoký popínavý pavinič, ktorý prežije takmer v každých podmienkach. Ten sa navyše na jeseň prekrásne sfarbí a vytvára príjemné tienenie nad stoličkami a stolmi.

„Chodník na západnej strane terasy vedie popri zelenom koberci a na opačnej strane popri divokej kvitnúcej lúke. Lúke, ktorá mení svoju tvár podľa ročných období. Popínavý rýchlorastúci a nenáročný pavinič sa vinie na oceľových lankách aj poza trojrozmerné logo spoločnosti a vytvára príjemné zelené tienenie. Navyše sa na jeseň prekrásne sfarbuje,“ popisuje vydarenú terasu Zuzana Antolík.

zdroj: Wood & Company Real Estate

Samotné Bratislava Business Center V pozostáva z troch vzájomne prepojených blokov s celkovou prenajímateľnou kancelárskou plochou takmer 31 000 metrov štvorcových. Budovy majú presklenú fasádu a navzájom ich spájajú čisté línie, no tiež efektívna účelovosť.

Práve nevyužitá strecha bola tým posledným, čo v BBC 5 nemalo žiadny účel, ktorá sa práve zmenila na zelenú oázu v púšti biznisových centier.

zdroj: Wood & Company Real Estate
zdroj: Wood & Company Real Estate

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech