Väčšina ľudí pije kávu úplne zle. Stačí sa riadiť pár pravidlami a môže ti pomôcť predĺžiť život

  • Expertka mala po pití kávy na prázdny žalúdok sama problémy
  • Jej varovania sa týkajú konkrétnych skupín ľudí
Na snímke je žena v kaviarni a káva.
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kaylah, Matthews
  • Expertka mala po pití kávy na prázdny žalúdok sama problémy
  • Jej varovania sa týkajú konkrétnych skupín ľudí

Káva je skvelým štartom do dňa mnohých z nás. Vedel si však, že tento zázračný nápoj by nemal byť prvou vecou, ktorú ráno vypiješ? Chybou je, že veľa ľudí si dá kávu skôr, než niečo zje. Ako konštatuje expertka Olivia Hedlund na platforme TikTok, táto na prvý pohľad maličkosť dokáže telu spôsobiť dlhodobé problémy.

Expertka má s týmito problémami vlastné skúsenosti a radí, aby si každý deň začal aspoň kúskom ovocia. V minulosti ju trápilo nielen akné, ale aj priepustnosť čriev. 

Podľa odborníčky je káva kyslá, v dôsledku čoho zaťažuje žalúdok. Problémom je však aj to, že telo dostáva do stresovej reakcie, pretože vystreľuje kortizol. Ten ľudské telo privádza do stavu bojuj alebo uteč.

Táto reakcia môže spôsobiť nervozitu a triašku, pričom odborníčka poukazuje predovšetkým na to, že takéto pitie kávy môže ovplyvniť predovšetkým ženy. Ďalšou rizikovou skupinou sú ľudia s črevnými problémami a tí, ktorých trápi hormonálna nerovnováha

@liv.ingwell We love a good coffee but not on an empty tummy ☕️ #coffeetiktok #coffeetok #hormonalimbalance #guthealthtips ♬ original sound – Olivia Hedlund

Dlhovekosť vďaka káve?

Tak ako všetko, aj káva má svoje zdravotné riziká a výhody. Portál Harvard T.H. Chan School of Public Health uvádza, že v roku 1991 bola Svetovou zdravotníckou organizáciou zaradená do zoznamu možných karcinogénov. V roku 2016 bola odtiaľ vylúčená, pretože sa zistilo, že neprispieva k vzniku rakoviny. 

Najnovší výskum poukazuje na to, že ľudia, ktorí pijú dve až tri šálky kávy denne, majú tendenciu žiť dlhšie, informuje portál ScienceAlert. Okrem toho to môže mať pozitívny vplyv na výskyt kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní s tými, čo daný nápoj nepijú.

Portál Techno Blender ďalej dodáva, že ide o zaujímavú asociáciu, ktorú chcú vedci naďalej skúmať. Avšak je dôležité porovnať zistenia s predchádzajúcimi štúdiami spájajúcimi sa so zmenšovaním mozgu či zvýšeným rizikom demencie po vypití minimálne šiestich šálok kávy denne.

„V tejto rozsiahlej pozorovacej štúdii boli mletá, instantná a bezkofeínová káva spojené s ekvivalentným znížením výskytu kardiovaskulárnych ochorení a úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia alebo akúkoľvek príčinu,“ cituje ScienceAlert slová elektrofyziológa Petra Kistlera pôsobiaceho v Baker Heart and Diabetes Institute v Austrálii.

„Výsledky naznačujú, že mierny až stredný príjem mletej, instantnej a bezkofeínovej kávy by sa mal považovať za súčasť zdravého životného štýlu,“ dodáva.

Pozor na to, akú piješ

Európska štúdia sa zaoberala vzťahom medzi konzumáciou kávy a úmrtnosťou vo vybraných európskych krajinách. Experti skúmali návyky v pití kávy u viac ako 521 000 ľudí. Výsledky štúdie naznačujú, že väčšia konzumácia kávy znižuje riziko rakoviny, srdcových chorôb a iných príčin úmrtia.

Túto štúdiu podporujú aj predchádzajúce výskumy, ktoré iba potvrdzujú fakt, že ľudia, ktorí konzumujú až štyri šálky kávy denne, majú počas života menej chorôb v porovnaní s tými, ktorí nepijú kávu vôbec, uvádza BBC

Štúdie sa zúčastnilo viac ako pol milióna osôb, ktoré boli registrované v Európskom prospektívnom výskume rakoviny a výživy (EPIC). Respondenti boli rozdelení do dvoch kategórií, ktoré boli ovplyvnené rôznymi vonkajšími faktormi. 

U účastníkov európskej štúdie prevažovali nezdravé návyky, ako fajčenie a zlé stravovanie. Tento fakt môže naznačovať, že ak káva znižuje riziko rôznych chorôb, prevažuje aj nad účinkami nezdravého životného štýlu.

Avšak autori sa obrátili aj na poznatky zo štúdie z roku 2018, ktorá uvádza, že silnejší efekt na zdravie človeka sa prejavil najmä u tých, ktorí konzumujú mletú kávu v porovnaní s tými, ktorí pijú bezkofeínovú alebo instantnú kávu. Rozdiel môže byť v tom, že instantné kávy majú nižšie množstvo bioaktívnych zlúčenín vrátane polyfenolov, ktoré sú obecne známe vďaka svojim protizápalovým účinkom.

Zdroje: Tiktok, HSPH, Science Alert, Techno Blender, ACP Journals, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá