Väčšina občanov menšinovej vláde neverí. Obavy má aj samotný Igor Matovič

  • Prieskum agentúry AKO dokazuje značnú nedôveru občanov voči vláde
  • Neveria, že menšinová vláda má budúcnosť
  • Obavy priznal aj Matovič
Rečniaci Igor Matovič a monitor v NR SR
Na fotografii Igor Matovič počas svojho odvolávania a monitor v NR SR, TASR/Martin Baumann, Pavel Neubauer
  • Prieskum agentúry AKO dokazuje značnú nedôveru občanov voči vláde
  • Neveria, že menšinová vláda má budúcnosť
  • Obavy priznal aj Matovič

Takmer šesť z desiatich opýtaných (57,3 %) si myslí, že menšinová vláda Eduarda Hegera nevydrží a budú predčasné voľby. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý vypracovali pre televíziu JOJ.

Značná nedôvera

Opačný názor, teda že súčasná menšinová vláda vydrží a predčasné voľby nebudú, zastávajú traja z desiatich opýtaných (30,5 %). Prieskum agentúra uskutočnila na vzorke tisíc reprezentantov od 8. do 14 septembra.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Najviac nedôverujú stabilite menšinovej vlády Eduarda Hegera voliči strán Hlas-SD (82,8 %), Smer-SD (77,8 %) a Republika (71 %). Menšina nevydrží častejšie podľa najmladších opýtaných do 33 rokov veku (59,3 %) a respondentov starších ako 50 rokov (viac ako 58 %).

Ide zväčša o ľudí so stredoškolským vzdelaním s maturitou (58,8 %) a obyvateľov Žilinského kraja (62,2 %), Prešovského (59,6 %), Košického (59,4 %) a Trenčianskeho kraja (58,6 %).

K opačnému názoru, že súčasná menšinová vláda vydrží a predčasné voľby nebudú, sa prikláňajú najmä voliči hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (54 %), Kresťanskodemokratického hnutia (48,5 %), Progresívneho Slovenska (46,7 %), hnutia Sme rodina (43,5 %) a strany Sloboda a Solidarita (42,3 %).

Sú to najmä respondenti vo veku 34 až 49 rokov s vysokoškolským vzdelaním a obyvatelia Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Banskobystrického kraja.

Nekonečný príbeh

Menšinová vláda vznikla po podaní demisií ministrov SaS a následnom prechode strany do opozície. Letné dvojmesačné ultimátum Richarda Sulíka sa tak skončilo podľa očakávaní – Sulík z postu ministra hospodárstva odišiel, Matovič zostáva riadiť ministerstvo financií, hoci viacero odborníkov kritizuje jeho nakladanie s verejnými financiami.

Vláda Eduarda Hegera teda nepokračuje ako štvorkoalícia. Odchod liberálov Matovič označil za útek pred zodpovednosťou.

Na snímke je Igor Matovič a Richard Sulík
zdroj: TASR/Jakub Kotian

3x vo vláde a 3x ju zničiť. Pán politik. Svetový unikát. Vykašľať sa na ľudí v najťažšej chvíli a utiecť pred zodpovednosťou nie je obeta, nie je ľudské, je to obyčajná zbabelosť. Miesto zmrazených cien elektriny vybaviť rodinám na rozlúčku ceny dvojnásobné, veľmi milé,“ hodnotí vo svojom statuse Matovič Sulíka.

Obavy má aj Matovič

Obavy z funkčnosti menšinovej vlády má však aj samotný Igor Matovič. Naznačil to v nedeľňajšej (25.9.) diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Schváliť rozpočet na rok 2023 bude veľmi ťažké a nemožno vylúčiť ani scenár, že sa napokon neprijme,“ uviedol minister financií. Zároveň však tiež vylúčil, že by z vlastného rozhodnutia abdikoval na svoju funkciu. 

Matovič sa pri schvaľovaní „zákona roka“ obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať.

Do poslednej chvíle však budem veriť, že sa v tejto kritickej situácii nebude politikárčiť a že sa nájde aspoň pár zodpovedných poslancov, ktorí nenechajú ľudí v štichu,“ uviedol minister v súvislosti so situáciou, do ktorej sa dostala menšinová vláda.

parlament slovenska republika
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Pripúšťa, že neschválenie rozpočtu de facto vedie k predčasným voľbám. „Potom sa nedá ustáť rozpočtové provizórium,“ povedal. Vylúčil však predbežnú dohodu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. „Neviem o žiadnych dohodách,“ vyhlásil.

Člen Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš v televíznej debate deklaroval, že poslanci zo strany Hlas-SD návrh rozpočtu nepodporia. „Jednak bude určite asociálny a jednak sú naším cieľom predčasné voľby. Táto vláda musí čo najskôr skončiť,“ zdôraznil.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá