Väčšina pacientov sa nakazila koronavírusom od človeka, ktorý neprejavoval žiadne symptómy

  • Približne 80 percent nakazených ľudí, dostalo koronavírus od človeka, ktorý neprejavoval žiadne symptómy choroby
  • Hovorí o tom štúdia z lekárskej fakulty Univerzity Jiao Tong v Šanghaji
BeFunky-collage (30)
  • Približne 80 percent nakazených ľudí, dostalo koronavírus od človeka, ktorý neprejavoval žiadne symptómy choroby
  • Hovorí o tom štúdia z lekárskej fakulty Univerzity Jiao Tong v Šanghaji

Vedci z Univerzity Jiao Tong v Šanghaji, ktorá patrí medzi stovku najlepších univerzít na svete, prišli so štúdiou, ktorá hovorí o tom, že majoritná väčšina pacientov s ochorením COVID – 19, sa nakazila od človeka, ktorý neprejavoval žiadne symptómy nakazenia koronavírusom. Podľa matematického modelu, ktorý použili ide o 79,7 percent prípadov. Informoval o tom britský Daily Mail.

Tím vedcov, ktorí túto štúdiu publikovali, taktiež tvrdí, že človek môže preniesť vírus na iného v priemere o 4 dni skôr, ako sa u neho prejavia prvé symptómy. Vedúci tímu Weituo Zhang spoločne s jeho kolegami tvrdia, že výsledky výskumu ukázali, že izolácia nie je dostatočným opatrením. Oveľa dôležitejším je dôsledné testovanie ľudí a monitorovanie vírusu.

“Prostredníctvom viacerých rôznych prístupov vieme dosiahnuť do značnej miery konzistentné výsledky. Veľká časť prenosov ochorenia COVID – 19 sa môže vyskytnúť presymptomatický. Pacienti sa väčšinou nakazia v rannom štádiu infekcie tesne pred prvými príznakmi,” uviedol Weituo Zhang.

zdroj: tasr

Aké sú symptómy koronavírusu?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), tými hlavnými symptómami nového koronavírusu sú najčastejšie:

  • Suchý kašeľ
  • Vysoká teplota
  • Únava/letargia
  • V závažnejších prípadoch aj dýchavičnosť.

Niektorí pacienti môžu taktiež pociťovať bolesť svalov, upchatý nos, bolesť hrdla alebo hnačku. Tieto príznaky sú zvyčajne mierne a začínajú postupne. Niektorí ľudia sa nakazia, ale nevidno u nich žiadne symptómy a cítia sa zdravo.” deklarovala vo svojom stanovisku WHO.

Svetová zdravotnícka organizácia však v  posledných dňoch zažíva historický škandál. Chcú totiž odvolať riaditeľa, ktorý umožnil Číne utajiť skutočný dopad koronavírusu na krajinu.

Agresívne testovanie je rozhodujúce v boji proti COVID – 19.

S týmto záverom prišli vo svojej správe vedci z Univerzity Jiao Tong v Šanghaji. Podľa nich môžeme zvíťaziť nad koronavírusom len agresívnym testovaním ľudí, izoláciou blízkych kontaktov a sociálne dištancovanie sa. Tieto opatrenia totiž môžu zabrániť presymptomatickým a asymptomatickým prenosom.

Zdroj: Daily Mail, Independent, Telegraph

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK