„Väčšina s nami súhlasí, zvyšku postavíme psychiatriu.“ Za Smer chce kandidovať známy dezinformátor

  • Marek Šoun je známy najmä z organizovania honu na lekárov počas epidémie Covidu
  • Na jeho možnú kandidatúru sme sa pýtali aj strany Smer
protest pred NRSR a marek šoun odfotený s robertom ficom
TASR/Pavol Zachar, Instagram/Marek Šoun
  • Marek Šoun je známy najmä z organizovania honu na lekárov počas epidémie Covidu
  • Na jeho možnú kandidatúru sme sa pýtali aj strany Smer

Ak sa aspoň trochu orientuješ v slovenskej dezinfo scéne, možno si už započul meno Marek Šoun. Neslávne známy antivaxer a kritik slovenskej vlády sa po novom orientuje na politiku a najnovšie sa do nej dokonca chystá vstúpiť.

Náznaky spolupráce so stranou SMER sa začali objavovať v čase, keď Šoun pomáhal pri zbieraní podpisov pre referendum o predčasných voľbách. Týmto konaním sa Marek Šoun v žiadnom prípade netajil a fotky s predstaviteľmi strany často uverejňoval na sociálne siete.

Svoje nadšenie z údajného úspechu pri zbieraní podpisov zdieľal aj na svojom profile na sieti Facebook, kde oznámil, že sám navštívil „desiatky miest, kde stretol obrovské množstvo super ľudí“. „Väčšina so mnou súhlasí, zvyšku postavíme psychiatriu.“

Chcel by som poďakovať ľudom, čo so mnou chodili, pretože nie vždy to bolo veselé. Občas nám vulgárne vynadali, občas na nás chceli zaútočiť. Ale 95 % ľudí bolo na našej strane, a pre tých zvyšných postavíme jedného dňa špičkovú psychiatriu. Aj o nich sa treba postarať,“ píše v statuse Šoun.

Chce byť členom strany

O priamu konfrontáciu sa však postaral portál Aktuality, ktorý sa s kontroverzným aktivistom skontaktoval. Pre médium prezradil, že pre SMER podpisy nie len zbieral, ale zaznamenal aj značný úspech. „Áno, zbieral som podpisy, ja osobne som ich vyzbieral viac ako 9 500,“ tvrdí.

Svoju ruku k dielu vraj priložil úplne zadarmo a od strany SMER nedostal ani cent. Šoun však najviac prekvapil svojím ďalším tvrdením. Podľa jeho slov zvažuje, že do Ficovej strany aj sám vstúpi a dokonca sa chystá kandidovať na poslanca miestneho zastupiteľstva v obci Hubice v dunajskostredskom okrese.

Na kandidatúru Šouna pod značkou Smeru sme sa opýtali aj hovorcu strany. Ján Mažgút pre Startitup povedal, že komunálne a regionálne voľby sú v plnej kompetencii ich okresných a krajských štruktúr.

Informáciu o Šounovej kandidatúre tak nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Naznačil ale, že Smeru by kandidát s takouto povesťou zrejme neprekážal. „Fakt, že má niekto ostrejší jazyk ešte neznamená, že musí byť vylúčený z verejného života,“ dodal na margo kandidatúry Mareka Šouna.

Zvláštna minulosť

O tom, že Šoun je skutočne kontroverznou osobnosťou, svedčí aj ním organizovaná akcia z roku 2021, kde spolu s ostatnými antivaxermi usporiadal protest pred bránou domu infektológa Petra Sabaku. O udalosti sme ťa v tom čase informovali v našom článku.

Peter Sabaka o danom proteste, respektíve „hodine otázok“, vedel už skôr, keďže protestujúci usporiadali verejnú udalosť na sociálnej sieti. Avizovali, že sa infektológa budú pýtať relevantné otázky. Ako inak – nestalo sa tak. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Soun (@sounmarek)

Nie, nepýtal sa normálne veci. Obviňoval ma z vecí, ktoré som nemal ako ovplyvniť, kládol sugestívne otázky a otravoval mojich susedov a vystrašil moju 90-ročnú starú mamu a obťažoval moje deti. Ako násilník páchal násilie na mojej rodine. Neviem, či viete, čo som robil celú zimu, jeseň a jar. Bol som pri posteli dusiacich sa ľudí a ja sa teraz pýtam, čo je to za ľudí, čo ma teraz prídu šikanovať,“ vyjadril sa k protestom Peter Sabaka prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Pochybné pozadie Mareka Šouna sa však v tomto bode nekončí. Podľa verejne dostupných informácií z Finstatu je Marek Šoun predsedom predstavenstva firmy FORTIX, a. s., ktorá štátu dlhuje takmer 500-tisíc eur. 

V rozhovore pre portál Aktuality však aktivista tvrdil, že „dlh sa ho netýka“. Údajne sa už v roku 2019 sa obrátil na súd a požiadal o odstránenie svojho mena z firmy. „V 2019 som akcionárom oznámil, že končím, s tou firmou nemám absolútne nič spoločné,“ vyjadril sa.

Osvedčený dezinformátor

V politike zároveň nie je tak úplne nováčikom. V posledných parlamentných voľbách kandidoval za stranu 99 %, o čom svedčí dodnes uverejnený zoznam kandidátov na stránke ministerstva vnútra. Okrem toho Marek vlastní aj v istých kruhoch populárny YouTube kanál Reporter Online SK, na ktorý uverejňuje videá, kde často prezentuje rôzne tvrdenia bez priložených faktov či zdrojov.

Jeho Facebook profil fungoval na podobnom princípe, avšak Meta sa rozhodla ho spoločne s inými dezinformátormi zablokovať. S informáciou prišiel portál Topky. Stať sa tak malo v rovnakom období, keď z „povrchu zemského“ zmizol profil Ľuboša Blahu či stránka Kulturblog.

Zdroje: Topky, Finstat, Startitup, Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá