Vakcína americkej armády cieli na vírusové nanočastice. Má chrániť pred všetkými variantmi i budúcimi pandémiami

  • V blízkej budúcnosti pravdepodobne na boj proti pandémii koronavírusu pribudne ďalšia vakcína
  • Očkovacia látka od americkej armády má byť účinná voči viacerým variantom koronavírusu, dokonca aj omikronu
  • Okrem toho má byť účinná aj proti predchádzajúcim koronavírusom a aj pri budúcich pandémiach
  • Vakcína funguje na inom princípe ako doposiaľ používané vakcíny v USA. Cieli na vírusové nanočastice
Vaccine2
Ilustračný obrázok, SITA/AP, Ted S. Warren
  • V blízkej budúcnosti pravdepodobne na boj proti pandémii koronavírusu pribudne ďalšia vakcína
  • Očkovacia látka od americkej armády má byť účinná voči viacerým variantom koronavírusu, dokonca aj omikronu
  • Okrem toho má byť účinná aj proti predchádzajúcim koronavírusom a aj pri budúcich pandémiach
  • Vakcína funguje na inom princípe ako doposiaľ používané vakcíny v USA. Cieli na vírusové nanočastice

Medzi zbrane proti pandémii koronavírusu by mala čoskoro pribudnúť ďalšia vakcína. Podľa portálu Defence One, vedci z Výskumného ústavu armády Waltera Reeda (WRAIR) oznámia v priebehu nasledujúcich týždňov, že ukončili vývoj vakcíny proti koronavírusu.

Očkovacia látka má byť účinná voči variantom koronavírusu, dokonca aj omikronu. Okrem toho má byť účinná aj proti predchádzajúcim koronavírusom, ako je SARS či MERS, a dokonca by mohla byť účinná aj pri budúcich pandémiách.

Ochrana proti viacerým kmeňom i druhom koronavírusu 

Vedci z WRAIR vyvíjali vakcínu takmer dva roky. O jej vývoji sme informovali už v apríli tohto roku. Armádne laboratórium dostalo prvé sekvenovanie DNA vírusu COVID-19 začiatkom roka 2020. Od začiatku sa výskumníci zamerali na budúcnosť a na možnosť, že už vyvinuté vakcíny súkromných spoločností môžu proti novým variantom koronavírusu strácať účinnosť.

Vedci tvrdia, že pandémia Covid-19 nemusí byť posledná, preto sa ich vakcína zamerala aj na predchádzajúce koronavírusy i tie, čo ešte môžu len prísť. Armádna vakcína by tak mala slúžiť ako univerzálna vakcína, takzvaná „pan-SARS“ v prvej obrannej línii.

„Zrýchľujúci sa výskyt ľudských koronavírusov počas posledných dvoch desaťročí a nárast variantov SARS-CoV-2, vrátane najnovšieho omikronu, podčiarkujú pokračujúcu potrebu preventívnych vakcín novej generácie, ktoré poskytujú širokú ochranu proti koronavírusovým ochoreniam,“ uviedol Dr. Kayvon Modjarrad, riaditeľ odboru pre vznikajúce infekčné choroby vo WRAIR a zároveň spoluvynálezca vakcíny vo vyhlásení.

„Našou stratégiou bolo vyvinúť technológiu vakcíny proti koronavírusu, ktorá by mohla potenciálne ponúknuť bezpečnú, účinnú a trvalú ochranu proti viacerým kmeňom a druhom koronavírusov.“

Problematické bolo zohnať dobrovoľníkov, ktorí neboli očkovaní ani prekonaní 

Klinické štúdie na zvieratách ukázali veľmi sľubné výsledky. Rovnako povzbudivé majú byť aj klinické skúšky prvej fázy na ľuďoch. Testovanie na ľuďoch sa ale nečakane predĺžilo, pretože výskumníci museli na klinické testy nájsť ľudí, ktorí neboli očkovaní a zároveň neprekonali infekciu koronavírusu. Vysoká zaočkovanosť i infekčnejšie varianty delta a omikron hľadanie takýchto ľudí sťažovali.

„Chceme počkať na tieto klinické údaje, aby sme mohli urobiť úplné verejné oznámenia, ale zatiaľ sa všetko vyvíjalo presne tak, ako sme dúfali,“ povedal Modjarrad pre Defence One.

zdroj: SITA/AP, David Goldman

Vakcínu ešte čakajú klinické skúšky druhej a tretej fázy na ľuďoch, pri ktorých sa bude skúmať reakcia vakcíny s ľuďmi, ktorí už zaočkovaní boli alebo ktorí prekonali infekciu.

„Musíme to vyhodnotiť v reálnom svete a pokúsiť sa pochopiť, ako vakcína funguje u oveľa väčšieho počtu jedincov, ktorí už boli pôvodne očkovaní niečím iným… alebo už boli chorí,“ povedal Modjarrad.

Vedci nevylučujú, že by vakcína mohla v budúcnosti slúžiť ako posilňovacia dávka.

„Hrozba COVID-19 pokračuje, ako sa vyvíja, a nakoniec sa objavia ďalšie hrozby chorôb,“ povedal Dr. Nelson Michael, riaditeľ Centra pre výskum infekčných chorôb vo WRAIR.

„Naša investícia do vývoja vakcíny novej generácie je dôležitým krokom k tomu, aby sme sa dostali pred COVID-19 a budúce hrozby.“

Je iná ako používané vakcíny 

Vakcína sa líši od už od používaných vakcín. Tri vakcíny, ktoré sú v USA registrované (Janssen, Pfizer/BioNTech, Moderna), vytvárajú spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu. Akonáhle telo vytvorí bielkovinu, imunitný systém je upozornený a začne vytvárať protilátky. Je to bezpečný spôsob, ako vyvolať podobnú imunitnú odpoveď, akú by človek dostal po infikovaní skutočným vírusom. 

Vakcína WRAIR preskočí kroky a zaočkovaním do ramena prinesie už rovno vytvorený spike proteín spolu s adjuvantnou zlúčeninou zvyšujúcou imunitu, čím rýchlo zaháji protilátkovú odpoveď.

Kým sa iné vakcíny zameriavajú len na jednu líniu spike proteínu koronavírusu, kandidát WRAIR cieli na vírusové nanočastice, z ktorých každá má konzistentné pole 24 špičkových proteínov usporiadaných do malých kytičiek po troch vyčnievajúcich z feritínovej bázy.

Vakcína má tiež výhodu v skladovaní. Je vysoko stabilná a nevyžaduje špeciálne zmrazenie.

Zdroje: Defence One, THE U.S. MILITARY HIV RESEARCH PROGRAM (MHRP)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie