Vakcína AstraZeneca je bezpečná aj pre seniorov, tvrdí WHO. Na Slovensku ju dostanú mladší

  • WHO potvrdila, že vakcína spoločnosti AstraZeneca je bezpečná aj pre ľudí nad 65 rokov
  • Slovensko však drží s ostatnými krajinami, ktoré k nej pristupujú so zvýšenou obozretnosťou
  • WHO potvrdila, že vakcína spoločnosti AstraZeneca je bezpečná aj pre ľudí nad 65 rokov
  • Slovensko však drží s ostatnými krajinami, ktoré k nej pristupujú so zvýšenou obozretnosťou

Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v stredu uviedli, že vakcína proti chorobe COVID-19 od konzorcia AstraZeneca/Oxford môže byť použitá v oblastiach, kde sa šíria nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2. Rovnako aj to, že je vhodná pre starších ľudí.

V krajinách zavládla opatrnosť pri vakcinačnej látke od tejto spoločnosti, nakoľko v klinických testoch nebolo dostatočné zastúpenie ľudí vyššieho veku a dostupné dáta boli nedostatočné.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Vhodná aj pre ľudí nad 65 rokov

WHO dodáva, že je vhodná aj pre osoby staršie ako 65 rokov, informuje TASR. „Berúc do úvahy všetky dostupné údaje, WHO odporúča použitie vakcíny od Astrazeneca/Oxford pre osoby vo veku 65 rokov a staršie,“ uviedla vo svojom odporúčaní 15-členná Strategická poradná skupina odborníkov (SAGE) pri Svetovej zdravotníckej organizácii.

SAGE ďalej odporučila použitie tejto očkovacej látky aj v krajinách alebo oblastiach, kde sú prítomné rôzne varianty koronavírusu. Odborníci tak rozhodli aj napriek výsledkom nedávno zverejnenej štúdie, podľa ktorej vakcína AstraZeneca nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19 pri takzvanom juhoafrickom variante koronavírusu SARS-CoV-2.

To, že je účinnosť nižšia, priznal aj hovorca spoločnosti AstraZeneca: „V tejto malej štúdii skoré údaje z fázy I / II preukázali obmedzenú účinnosť predovšetkým proti juhoafrickému variantu B.1.351,“ dodal. 

Vakcína, ktorou sa začína očkovať aj na Slovensku, je výrazne menej efektívna voči novej mutácii

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus novinárom povedal, že zistenia spomínanej štúdie sú jednoznačne znepokojujúce. Zároveň však poukázal na niektoré dôležité výhrady voči štúdii. Tie spočívajú najmä v malej výskumnej vzorke s iba 2000 účastníkmi. Vyzval preto na ďalší výskum v tejto oblasti.

Iní odborníci WHO tiež poukázali na to, že interval použitý medzi podaním obidvoch dávok vakcíny v štúdii bol iba mesiac. Je to teda oveľa menej, než je optimálny čas potrebný na zvýšenie jej účinnosti.

AstraZeneca
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Na Slovensku bude vekovo obmedzená

Minister zdravotníctva Marek Krajčí naznačil, že vakcína od britskej firmy by mala byť určená vekovo mladším. “Vakcína bola zatiaľ testovaná na ľuďoch do 55 rokov s dobrými výsledkami. Niektoré krajiny uvažujú, že ich nebudú používať pri ľuďoch vo vyššej vekovej kategórii. Ja uvažujem rovnako,“ priznal minister.

Niektoré európske krajiny už oznámili, že vakcínou proti koronavírusu od výrobcu AstraZeneca nebudú očkovať ľudí starších ako 65 rokov. Juhoafrická republika (JAR) v nedeľu pozastavila plány na očkovanie svojich zdravotníkov v prvej línii touto vakcínou.

Šokujúci prieskum: Takmer polovica ľudí chodí von aj s príznakmi COVIDu a nevyhýba sa ani návštevám

K týmto krajinám patrí aj Dánsko a Nórsko, informovala o tom agentúra DPA. Nie je to preto, že vakcína nie je účinná u starších ľudí, ale preto, že (účinnosť) je nedostatočne zdokumentovaná,“ povedala Camila Stoltenbergová z nórskeho ústavu verejného zdravia.

Európska agentúra pre lieky (EMA) so sídlom v Amsterdame odporučila podmienečné používanie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca v Európskej únii bez stanovenia vekových hraníc. Európska komisia sa tohto odporúčania držala a koncom januára vakcínu takto schválila.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech