Vakcínu na koronavírus máme takmer na dosah. Úrady ju už začali schvaľovať

  • Európska lieková agentúra posudzuje „Oxfordskú vakcínu“ proti koronavírusu
  • Očkovanie tak môžeme mať k dispozícii skôr, ako sa čakalo
vakcína, očkovanie, koronavírus
TASR/University of Oxford via AP
  • Európska lieková agentúra posudzuje „Oxfordskú vakcínu“ proti koronavírusu
  • Očkovanie tak môžeme mať k dispozícii skôr, ako sa čakalo

Európska lieková agentúra (EMA) začala svoj prvý proces preskúmania experimentálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú Oxfordská univerzita a spoločnosť AstraZeneca. Agentúra dúfa, že proces urýchli jej prípadné schválenie.

EMA začala analyzovať predbežné informácie od vedcov o takzvanej oxfordskej vakcíne, ktoré naznačujú, že „spúšťa tvorbu protilátok a (imunitných, pozn. red.) T-buniek“. Ako uviedla, čaká na údaje z testov posledného štádia testovania, na ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí, a dúfa, že ich budú zdieľať v nadchádzajúcich mesiacoch.

Nový rekord: Na Slovensku máme 797 nových prípadov koronavírusu, testov bolo takmer 10 000

Podobný proces použila EMA aj pri schvaľovaní remdesiviru, ktorý je jediným povoleným liekom na liečbu COVID-19. Liek schválila po zhruba mesiaci, bežný proces pritom trvá takmer sedem mesiacov.

Pri finálnom testovaní oxfordskej vakcíny sa nedávno u jedného z účastníkov vo Veľkej Británii objavila nepriaznivá neurologická reakcia, pre ktorú Briti testovanie pozastavili, no už medzičasom znova spustili. V Spojených štátoch je podobné testovanie pozastavené, kým americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) správu o vedľajšom účinku vakcíny preverí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech