Vakcínu proti koronavírusu už dostalo viac ako 300 000 ľudí na Slovensku. Už vieme, koľkí mali nežiaduce účinky

  • Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii
  • Spomedzi všetkých prípadov bolo len 23 závažných
vakcina, ockovanie
TASR/AFP/Vladimír Šimíček
  • Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii
  • Spomedzi všetkých prípadov bolo len 23 závažných

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil mesačnú analýzu hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako vyplýva zo štatistiky, vo februári zaevidoval štátny ústav 555 hlásení v prípade vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech.

Po očkovaní vakcínou AstraZeneca bolo zaevidovaných 578 hlásení, v prípade Moderny išlo o 19 hlásení. Štátny ústav zaevidoval 23 podozrení na závažné nežiaduce účinky, ako sú krátkodobá strata vedomia, paréza tvárového nervu, trombóza a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi. Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKLu Magdaléna Jurkemíková.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

V posledných týždňoch venujeme zvýšenú pozornosť hláseniam v súvislosti s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá si vo viacerých prípadoch vyžadovala pokojový režim, prípadne prerušenie pracovnej činnosti. V nadväznosti na danú skutočnosť je vhodné po akomkoľvek očkovaní obmedziť fyzickú aktivitu,“ uviedla Jurkemíková.

Celkový počet zaočkovaných občanov prvou dávkou je 323 364. Druhú dávku dostalo už viac ako 142-tisíc ľudí. 

101 nových úmrtí a viac ako 3 300 nových prípadov. Nemocnice sa potácajú na hrane svojich kapacít

ŠÚKL eviduje ku koncu februára 1 612 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Z uvedeného počtu bolo 44 hlásení vyhodnotených ako závažných, čo predstavuje 2,7 %. Vakcíny Comirnaty sa týka 1 007 hlásení, vakcíny AstraZeneca 578 a Moderny 22. V prípade piatich hlásení nebol typ vakcíny špecifikovaný a tento údaj bol dožiadaný.

Počet prijatých hlásení na jednotlivé vakcíny nemôžeme použiť ako jediný ukazovateľ na vytvorenie si názoru o tom, ktorá vakcína je bezpečná viac alebo menej. Všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú,“ uzavrela hovorkyňa štátneho ústavu.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech