Vallo: Na druhú vlnu sme pripravení. Bratislava má pandemický semafor

  • Bratislava má aktuálne 460 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, 219 sa vyliečilo, rátame 1 úmrtie
  • Na druhú vlnu pandémie sa hlavné mesto pripravilo pandemickým semaforom
  • Magistrát vysvetlil jeho fungovanie
semafor
TASR/Dano Veselský, IG/matus_vallo
  • Bratislava má aktuálne 460 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, 219 sa vyliečilo, rátame 1 úmrtie
  • Na druhú vlnu pandémie sa hlavné mesto pripravilo pandemickým semaforom
  • Magistrát vysvetlil jeho fungovanie

Už niekoľko dní má Slovensko nový pandemický plán. Vznikol pre potreby druhej vlny koronavírusu a aktuálne sa nachádzame v jeho prvej fáze. Má pomôcť učiteľom a deťom začať školský rok, cestovateľom a dovolenkujúcim zorientovať sa v bezpečných a rizikových krajinách či regiónoch pri vyberaní prípadnej dovolenkovej destinácie, či organizátorom podujatí s kapacitami. 

V septembri sa lekári aj verejnosť obávajú ďalších epidémií, ktoré okrem nového koronavírusu môžu Slovensku postihnúť. Hneď prvým je chrípková. 

Bratislava sa má tiež na pozore. Primátor Matúš Vallo zverejnil na svojej sociálnej sieti COVID-19 semafor.

Sme pripravení, odkazuje Vallo

V hlavnom meste pribúda denne niekoľko nových nakazených. V marci bolo mesto najohrozenejšie a aj pacient nula, teda prvý odhalený prípad s diagnózou COVID-19 sa diagnostikoval a liečil práve na infekčnej klinike Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Preto treba k mestu pristupovať iným metrom, ako k celej krajine. 

Bratislavčania boli už v marci, teda na začiatku prepuknutia pandémie na Slovensku, veľmi obozretní. Mesto sa vyprázdnilo a špeciálny pandemický plán nebol potrebný. Najlepšia vakcína bola disciplína. 

Tentokrát nenechalo vedenie magistrátu hlavného mesta nič na náhodu a Bratislava má nový COVID-19 semafor.

Slúži nám ako monitorovací a signalizačný systém založený na epidemiologických dátach, ktorý Bratislave poskytuje varovanie pred nekontrolovaným šírením nákazy tak, aby mohlo mesto včas podniknúť potrebné preventívne kroky. Opatrenia v kompetencii mesta nadväzujú na jednotlivé fázy epidémie,“ vysvetlil na Instagrame Matúš Vallo s dodatkom, že viac informácií príde čoskoro.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo),

Semafor je rozdelený do piatich kategórií, k poslednej, piatej speje nielen Bratislava, ale celý svet. Vtedy je semafor vypnutý, epidemická vlna sa môže považovať za ukončenú, pretože za posledných sedem dní nepribudol žiaden nový prípad. Zvyšné štyri sa týkajú odstupňovanej miery pandémie a kontroly, ktorú nad ňou dokážeme prevziať.

Posledným políčkom je čierne, kedy je pandemický stav kritický, mesto sa začína pripravovať na lockdown,  mestské organizácie ako Galéria mesta Bratislavy, Múzeum mesta Bratislavy, Mestská knižnica a Archív ale aj mestské sociálne zariadenia sa zatvárajú. Nemocnice začínajú postupne napĺňať svoje kapacity na prijímanie a hospitalizáciu nových pacientov. V takejto situácii sa bude postupovať podľa aktuálnych operatívnych riešení a príkazov z vyšších inštitúcií, vlády, krízového štábu resp. Úradu verejného zdravotníctva.

Všetci sme si vedomí toho, že kým nebude dostupná vakcína, koronavírus bude naďalej súčasťou našich životov. Podľa slov magistrátu je dôležité, aby bola Bratislava pripravená na ďalšie možné vlny tohto ochorenia.

Signalizačný systém sme zostavili v spolupráci s epidemiológom bratislavského magistrátu Martinom Pavelkom. Dáta dostupné vďaka Úradu verejného zdravotníctva, Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a Ministerstvu zdravotníctva SR denne analyzujeme, čo nám umožňuje promptne reagovať presne cielenými opatreniami, ktoré pomôžu udržať Bratislavčanky a Bratislavčanov v bezpečí a ochránia aj tých najzraniteľnejších z nás. Aktuálna verzia semafora môže byť upravená na základe sledovania lokálnej alebo regionálnej situácie,“ vysvetlila našej redakcii Katarína Rajčanová, hovorkyňa kancelárie primátora Bratislavy a dodala, že úlohou monitorovacieho a signalizačného systému je poskytnúť včasné varovanie pred nekontrolovaným šírením nákazy tak, aby mohlo mesto podniknúť potrebné preventívne kroky a nekontrolovanému šíreniu nákazy vopred zabrániť. 

Bratislava inak ako Slovensko

Semafor vznikol ako reakcia na národné ukazovatele, konkrétne kĺzavý medián, ktoré sa vo svete bežne nepoužívajú.

Rajčanová hovorí, že semafor posúva mesto na samotnú špičku práve vďaka tomu, že zvolené ukazovatele sú zlatým štandardom na sledovanie epidemického stavu a jeho zmeny.

Bratislava sa bude vedieť oprieť o presné dáta. Akékoľvek rozhodnutie na úrovni magistrátu bude takto empiricky podložené,“ vraví.

Martin Pavelka, autor bratislavského semaforu, momentálne pracuje s MZ SR na národnom semafore, ktorý by mal byť do mesiaca hotový.

Voľba ukazovateľov a následné nastavenie ich hraničných hodnôt pre jednotlivé fázy bude totožné, avšak národný semafor bude rozšírený o niekoľko dodatočných indikátorov. To z toho dôvodu, že národný semafor bude mať omnoho širší inštitucionálny dopad ako bratislavský semafor,“ uzatvára magistrát. 

Zdroje: Instagram/matus_vallo, bratislava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech