Vallo sa bráni obvineniam: TIS správou o vynášaní z infožiadostí zavádza

  • Transparency International Slovensko včera prostredníctvom sociálnej siete obvinilo úradníčku z magistrátu z vynášania infožiadostí
  • Reagoval aj Matúš Vallo. Ten tvrdí, že status je zavádzajúci
  • Vallo tvrdí, že na postupe magistrátu nebolo nič nekalé
vallo
TASR/Pavol Zachar
  • Transparency International Slovensko včera prostredníctvom sociálnej siete obvinilo úradníčku z magistrátu z vynášania infožiadostí
  • Reagoval aj Matúš Vallo. Ten tvrdí, že status je zavádzajúci
  • Vallo tvrdí, že na postupe magistrátu nebolo nič nekalé

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) už začiatkom mája poukázala na podozrivé dotácie „vyberané“ bratislavskými poslancami. V kauze figuroval aj Rastislav Tešovič, ktorý bol súčasťou Vallovho tímu. Včera si organziácia TIS zobrala „Vallov magistrát“ na mušku opäť. 

Rastislav Tešovič z Teamu Vallo bol v štátnej pandemickej pomoci najväčším prijímateľom spomedzi všetkých politikov na Slovensku. Tešovič krátko po zverejnení informácie odstúpil. Neskôr sa  vzdal funkcií v dozorných radách.

Fejkové kaviarne, paintball, aj joga, ktorá nebola. Poslanci poberali čudné koronadotácie, šiel v tom aj Vallov človek

Nový deň – nová kauza

Transparency International Slovensko však Vallov tím obvinila opäť. Tentokrát z vynášania infožiadostí. „VALLOV MAGISTRÁT VYNÁŠA Z INFOŽIADOSTÍ,“ začínal sa status neziskovej organizácie. 

Členovia organizácie hneď v úvode Vallovi vytkli, že na webe samospráv nie sú zverejnené majetkové priznania poslancov. „Snažili sme sa dostať aj k majetkovým priznaniam poslancov. Tie by mali byť podľa zákona už od januára tohto roku voľne dostupné na webe samospráv. Bratislava pod vedením Matúša Valla však tak, ako mnohé iné mestá na Slovensku novú zákonnú povinnosť odignorovala,“ prehlásili. 

Z majetkových priznaní chceli členovia organizácie čerpať pri analýze pandemických dotácií pre bratislavských poslancov. Dokumenty však na oficiálnych stránkach zverejnené neboli. Informácie sa teda pokúsili získať prostredníctvom infožiadosti. „Kolega Gabriel Šípoš, ktorý dotácie analyzoval, poslal teda v polovici mája emailovú infožiadosť na bratislavský magistrát,“ informuje TIS. 

VALLOV MAGISTRÁT VYNÁŠA Z INFOŽIADOSTÍ 🤔Keď sme počas mája rozkrývali toky pandemických dotácií pre bratislavských…

Posted by Transparency International Slovensko on Tuesday, June 1, 2021

Magistrát mal hneď na druhý deň na infožiadosť reagovať. Infožiadosť síce magistrát „nevybavil“, no odpovedal Tešovič, teda bratislavský poslanec, ktorého meno v kauze podozrivého čerpania dotácií figurovalo.  

Poslanec mal napísať samotnému predkladateľovi infožiadosti – Šípošovi. „A na záver, donieslo sa mi, že ste požiadali mesto o moje majetkové priznanie za roky 2019 a 2020,“ opisuje správu Tešoviča TIS. Tešovič mal neskôr Šípošovi telefonicky vysvetliť, že jeho meno prezradila úradníčka magistrátu. 

TIS tvrdí, že konanie úradníčky bolo protiprávne. „Zdieľať mená, prípadne ďalšie osobné údaje žiadateľov o informácie tretím osobám je ale protiprávne! Úradníci nemajú čo riešiť žiadateľa – zákon im prikazuje akurát tak zdieľať občanom informácie, na ktoré majú právo.“

Ubytoval by si sa u Bödöra alebo Lexu? Transparency Slovákom odhaľuje, komu naozaj patria slovenské hotely

Po zverejnení našich podozrení sa vzdal aj svojich mestských funkcií a vystúpil z poslaneckého klubu Tím Vallo. Samotná Šípošova infožiadosť je napodiv magistrátom dodnes nevybavená, keďže Vallovi úradníci si predĺžili termín na odpoveď,“ uzavrela nezisková organizácia TIS. 

Vallova reakcia nenechala dlho čakať

Dlho som rozmýšľal, či na zavádzajúci status Transparency International Slovensko (TIS) budem vôbec reagovať. TIS je ikonickou organizáciou v téme transparentnosti a váhal som, či takýto spor za to stojí,“ opisuje svoju situáciu Matúš Vallo. 

Na status sa predsa len rozhodol reagovať. „Keďže terčom obvinení z netransparentného konania sme sa z ich strany stali v krátkom čase už po druhýkrát, rozhodol som sa reagovať a dôrazne sa voči niektorým praktikám TIS ohradiť. Keď kvôli ničomu inému, tak len z úcty a rešpektu voči mojim najbližším spolupracovníkom, ktorí na magistrát tiež prišli z mimovládneho prostredia a ktorí majú otvorenosť a transparentnosť vo svojej DNA,“ odôvodňuje. 

Dlho som rozmýšľal, či na zavádzajúci status Transparency International Slovensko (TIS) budem vôbec reagovať. TIS je…

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Thursday, June 3, 2021

Vallo status TIS označil za zavádzajúci. V úvode statusu reaguje na vyjadrenie TIS, v ktorom obvinili Vallov tím z odignorovania povinnosti zverejniť majetkové priznania. „Zákonnú kompetenciu pre kontrolu a zverejňovanie majetkových oznámení má Komisia na ochranu verejného záujmu, t.j. orgán mestského zastupiteľstva zložený z priamo zvolených poslancov a poslankýň, teda nie „Vallovych úradníkov”, ako naznačuje TIS.“

Vallo ďalej vysvetľuje, že daná komisia nemohla kvôli pandemickým opatreniam zasadnúť a teda nemohlo dôjsť ani k prevereniu majetkových priznaní. „Keďže táto Komisia kvôli pandemickým opatreniam dlhšie nezasadla, nedošlo z jej strany ani k prevereniu majetkových priznaní poslancov a neboli splnené zákonné povinnosti, ktoré by umožnili tieto majetkové priznania zo strany Komisie sprístupniť/zverejniť na webovom sídle mesta,“ uviedol Matúš Vallo. 

Infožiadosť vybavená doposiaľ nie je, no nie je to neštandardné

Vallo tvrdí, že je pravdou, že infožiadosť doposiaľ vybavená nie je, no vysvetľuje, že na tom nie je nič neštandardné.

Aby sme žiadosti TIS v prípade poslanca Tešoviča vyhoveli, museli sme postupovať v súlade s §9 ods. 1 zák. č. 211/2000 Z. z. a poslanca Tešoviča sme oslovili, aby sám dal súhlas na sprístupnenie svojho majetkového priznania. Zároveň bol o doručení žiadosti informovaný aj predseda Komisie na ochranu verejného záujmu, pán poslanec Milan Vetrák, ktorý následne informoval členov Komisie o potrebe rozhodnutia vo veci a požiadal ich o prijatie uznesenia formou „per rollam“ pre vybavenie danej žiadosti.

Vallo uvádza, že termín hlasovanie členov komisie pripadol na 7. jún 2021. Informuje, že žiadosť TIS bude teda vybavená po tomto termíne. „Neviem teda, čo je na tomto konaní podivné,“ okomentoval Vallo.

Komárov tento rok zaskočil Matúš Vallo. Bratislava už začala s postrekmi, vďačíme za to aj „lovcom komárov“

Vallo poprel, že by magistrát vynášal z infožiadostí. „Meno žiadateľa o informáciu je údaj, ktorý je súčasťou infožiadosti, sme povinní ho evidovať a neviem o žiadnom ustanovení zákona, ktoré by ho pri administratívnom spracovaní infožiadosti zakazovalo používať. Zvlášť, ak samotná infožiadosť sa týka osoby, ktorej súhlas na zverejnenie údajov je potrebný.

Vallo na záver dodal: „Ak si to TIS vysvetľuje inak, je na mieste upozornenie, určite ale nie zavádzajúci bulvárny útok, aký v statuse predviedla TIS. A navyše, meno žiadateľa poskytol inému mestskému poslancovi sám pán Šipoš, keď si od neho v telefonáte pýtal kontakt na poslanca Tešoviča. Vynáša pán Šipoš z infožiadostí?

Zdroje: SITA, Facebook/ Transparency International Slovensko, Facebook/ Matúš Vallo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie