Ubytoval by si sa u Bödöra alebo Lexu? Transparency Slovákom odhaľuje, komu naozaj patria slovenské hotely

  • Plánuješ dovolenku na Slovensku?
  • Rozhodni sa rozumne, ktorý hotel navštíviš
  • Až štvrtinu slovenských hotelov vlastnia oligarchovia a privatizéri
pjimage - 2021-06-01T131440.986
TASR/Martin Baumann Screenshot/Youtube/Transparency International Slovensko
  • Plánuješ dovolenku na Slovensku?
  • Rozhodni sa rozumne, ktorý hotel navštíviš
  • Až štvrtinu slovenských hotelov vlastnia oligarchovia a privatizéri

Transparency International Slovensko prichádza s novým webom, ktorý odhaľuje mená majiteľov väčšiny slovenských hotelov. Zaujímavosťou je, že stránka má schopnosť analyzovať nie len majiteľov, ale aj prevádzkarov jednotlivých hotelov a poukazuje na ich transparentnosť a dôveryhodnosť.

Stránka KtoVlastni.sk by teda mala uľahčiť premýšľanie nad etickým rozmerom ich rozhodnutia, pre ktorý hotel sa rozhodnú. Takmer tretina slovenských hotelov neuvádza meno prevádzkara, čím stráca na dôveryhodnosti a transparentnosti.

Známe mená

Web Transparency International Slovensko uvádza, že až 6 percent zo slovenských hotelov  nemá zverejnené kompletné účtovné výkazy, 5 percent hotelov vlastnia firmy z daňových rajov či relatívne netransparentných destinácií, ako je napríklad Cyprus a vlastníkmi 90% najväčších hotelov na Slovensku sú Slováci.

Štvrtina majiteľov týchto hotelov sú známi ľudia, ktorých mená sa spájajú s najväčšími kauzami a niektorí z nich sú aj obvinení zo závažných ekonomických trestných činov. Na zozname týchto mien sa objavuje napríklad Juraj Široký, Zoroslav Kollár (cez svoju rodinu),  František Hodorovský či Mário Hoffmann. Nechýbajú tu však ani Vladimír Poór, Ivan Lexa, Peter Čičmanec, Anton Siekel či Oskar Világi.

zdroj: Transparency International Slovensko

Komisia

Ak teda budeš premýšľať nad letnou dovolenkou na Slovensku, preklepni si hotel, nad ktorým uvažuješ a zisti, koho v skutočnosti svojimi peniazmi podporíš. Vďaka webu Kto Vlastní sa dokážeš jednoducho dopátrať k hotelom roztriedeným podľa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve či zverejňovaní finančných výkazov, podľa zadĺženosti voči štátu, ako aj podľa dôveryhodnosti majiteľov. 

Práve za dôveryhodnosťou jednotlivých majiteľov stojí odborná komisia, ktorá ju určovala na základe veľkosti a početnosti korupčných či kriminálnych káuz vlastníkov hotelov. Komisia pozostávala zo známych slovenských novinárov a analytikov Adama Valčeka, Konštantína Čikovského, Martina Turčeka, Dušana Károlyiho a Gabriela Šípoša.

Ich bývanie je tajomné ako hrad v Karpatoch. Slovenskí milionári však radi investujú do svetových nehnuteľností

Komplikácie nastali v prípade až 95 majiteľov hotelov, ktorých etika podnikania nebola vždy úplne čistá. Nie je prekvapujúce, že väčšina týchto zariadení sa nachádza v Bratislave a v Tatrách. 

Hoci sú vyššie spomenuté čísla alarmujúce, je potrebné dodať, že väčšinu hotelov majú vo vlastníctve férové osoby, ktoré sa k svojmu majetku dostali naozaj tvrdou prácou. 

Zdroj: TransparencyInternationalSlovensko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK