Varechový protest už zaplavuje slovenské ulice. Nesie veľavravný odkaz pre Záborskú

  • Záborskej návrhy ľudí nenechali chladnými
  • Svoj postoj vyjadrujú prostredníctvom "tichého" protestu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok Facebook/Možnosť voľby
  • Záborskej návrhy ľudí nenechali chladnými
  • Svoj postoj vyjadrujú prostredníctvom "tichého" protestu

Pred niekoľkými dňami 75 poslancov a poslankýň posunulo do druhého čítania Záborskej návrh, súvisiaci aj so sprísnením prístupu k interrupciám.

Potrebujeme sa posúvať vpred

Za azda najväčší paradox mnohí považujú názov, s akým zákon do Národnej rady išiel. Pomenovaný bol ako „Zákon o pomoci tehotným ženám”. Deň pred spomínaným hlasovaním sa k téme vyjadrila aj mimovládna organizácia Možnosť voľby.

Zajtra budú v parlamente hlasovať o návrhu zákona, v ktorom znova ide o moc, nie o pomoc,“ uviedli na sociálnej sieti. Poukázali na absurdnú zmenu, ktorá by súvisela s predĺžením povinnej čakacej lehoty na vykonanie interrupcie zo 48 na 96 hodín.

Zároveň vyzvali ľudí, aby vyjadrili spoločne nesúhlasný postoj voči zákonu.

Nedovoľme spolu, aby zákon prešiel v druhom čítaní,“ uvádzajú a dodávajú: „Potrebujeme sa posúvať k reprodukčnej spravodlivosti (od ktorej sme veľmi ďaleko) a nie sa od nej ešte viac vzďaľovať.“

Varechy majú obsadiť ulice

Mimovládna organizácia Možnosť voľby na otázky ľudí, kedy bude protest odpovedá, že odteraz až do momentu, kedy to bude nutné.

„Začnite tým, že vezmete varechu, napíšete na ňu odkaz a umiestnite ju na verejné miesto. Varechy obsadia ulice,“ uvádzajú na sociálnej sieti.

Dodávajú tiež, že tento tichý protest s umiestňovaním variech potrvá, až kým sa v parlamente nebude znova hlasovať o prístupe k interrupciám.

„Pred hlasovaním sa znova zídeme aj v uliciach. O termíne budeme včas informovať,“ avizovala mimovládna organizácia. „Varechy ponesú náš hlas do ulíc,“ uviedli na záver.

Najnovšie videá

Trendové videá