Variant Delta je COVID na steroidoch, hovorí expert. Pribudlo 39 nových prípadov

  • pribudlo 39 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 5 671 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach oproti včerajšiemu dňu klesol o 14. Aktuálne je hospitalizovaných 101 pacientov
  • „Na variant Delta by sme sa mali pozerať ako na verziu COVIDu z roku 2020, ale na steroidoch,“ hovorí odborník
covid testovanie delta
TASR/Milan Kapusta
  • pribudlo 39 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 5 671 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach oproti včerajšiemu dňu klesol o 14. Aktuálne je hospitalizovaných 101 pacientov
  • „Na variant Delta by sme sa mali pozerať ako na verziu COVIDu z roku 2020, ale na steroidoch,“ hovorí odborník

Na Slovensku vo štvrtok 8. júla pribudlo 39 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 5 671 PCR testov. Pribudlo aj 10 pozitívne testovaných antigénnymi testami z vykonaných 6 503 testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (13), nasleduje Bratislavský (9), Žilinský (6), Prešovský (5), Trnavský (4), Trenčiansky (2), Banskobystrický (-) a Nitriansky (-).

Pribudlo jedno nové úmrtie, celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 517 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach oproti včerajšiemu dňu klesol o 14. Aktuálne je hospitalizovaných 101 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. Z nich potvrdené ochorenie má 61 ľudí. Na JIS je 8 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 9 osôb. 

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 109 443 za predchádzajúci deň pribudlo 9 395 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 726 744 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 843 ľudí.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 716 142. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

COVID na steroidoch

Variant Delta sa na Slovensku vyskytol len v niekoľkých prípadoch, no začína dobýjať svet. V UK už ide o najrozšírenejší variant koronavírusu, ktorý do nemocníc posiela predovšetkým neočkovaných. V USA je to takmer 52 percent nových infekcií za ostatné dva týždne. 

Na variant Delta by sme sa mali pozerať ako na verziu COVIDu z roku 2020, ale na steroidoch,“ povedal pre CNN Andy Slavitt, bývalý člen COVID tímu Joea Bidena. „Je dvakrát infekčnejší. Ale našťastie, na rozdiel od roku 2020, máme nástroj, ktorým ho vyvedieme z miery. Volá sa to očkovanie,“ hovorí.

Podľa Slavitta predstavuje variant delta pre očkovaného človeka veľmi malú hrozbu. „Je nepravdepodobné, že ochoriete,“ dodáva s tým, že väčšiu dôveru v očkovanie by prinieslo plné schválenie vakcín úradom FDA. Dnes sú schválené na núdzové použitie, resp. majú podmienečný súhlas.

Dávka číslo tri

Spoločnosť Pfizer sa chystá požiadať regulačné úrady Spojených štátov, aby udelili súhlas na aplikovanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Farmaceutický gigant tvrdí, že by to mohlo zvýšiť ochranu pred delta variantom koronavírusu, uvádza SITA.

Podľa spoločnosti Pfizer by ďalšia dávka do 12 mesiacov mohla výrazným spôsobom posilniť imunitu. Výskumy navyše dokazujú, že očkovacia látka Pfizer i ďalšie široko používané vakcíny poskytujú silnú ochranu pred variantom delta, ktorý sa šíri rýchlejšie ako iné mutácie a v súčasnosti tvorí väčšinu nových prípadov v USA.

V prípade väčšiny vakcín sú dve dávky postačujúce pre vytvorenie vysokej hladiny protilátok bojujúcich s vírusom rôznych mutácií. Množstvo protilátok však časom ubúda, preto momentálne robia štúdie s cieľom zistiť, či a v akom období môžu byť potrebné posilňovacie dávky.

Ako pre agentúru AP uviedol predstaviteľ Pfizeru Mikael Dolsten, prvotné údaje naznačujú, že hladina protilátok u ľudí s treťou dávkou bola päťkrát až desaťkrát vyššia v porovnaní s osobami, ktoré dostali dve dávky vakcíny.

Zdroje: NCZI, CNN, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech