Variant delta to nevzdáva. Mutuje a jeho infekčnejšia verzia sa už začala šíriť po Európe

  • O novom subvariante s názvom AY.4.2. zatiaľ nie je veľa informácií
  • Hoci sa podľa odborníkov nemusíme báť, monitorujú ho
pjimage - 2021-10-25T183204.104
Unsplash/Serjan Midili Unsplash/Martin Sanchez
  • O novom subvariante s názvom AY.4.2. zatiaľ nie je veľa informácií
  • Hoci sa podľa odborníkov nemusíme báť, monitorujú ho

Iba pred niekoľkými dňami sme ťa informovali o novej mutácii variantu Delta, ktorý sa v súčasnosti šíri po celej Veľkej Británii. Variant s názvom AY.4.2 sa prvýkrát objavil v Izraeli, diagnostikovaný bol u 11-ročného chlapca. 

Krátko po začatí skúmania tohto variantu vedci predpokladali, že bude o niečo prenosnejší. „Je pravdepodobné, že bude až o 10 % prenosnejší a je fajn, že sme si toho vedomí. Je skvelé, že máme k dispozícii zariadenia a infraštruktúru, aby sme videli čokoľvek, čo by mohlo byť trochu podozrivé,“ povedal profesor Francois Balloux, riaditeľ Genetického inštitútu University College v Londýne pre portál BBC

To, že je mutácia prenosnejšia, je dnes potvrdené. Dokonca sa ukazuje, že je ešte infekčnejšia, ako si vedci pôvodne mysleli. Ako uviedlo izraelské ministerstvo zdravotníctva, mutácia nie je smrteľnejšia. Podľa nových informácií portálu Times of Israel je subvariant v porovnaní s Deltou nákazlivejší o celých 15 %. Je potrebné dodať aj to, že voči vakcínam nie je odolnejší. 

AY.4.2 v súčasnosti nie je predmetom záujmu a tým pádom nemá vlastný názov ako predošlé mutácie. Aj napriek tomu vedci monitorujú jeho šírenie a vplyv na organizmus nakazeného. Podľa technickej vedúcej Marie Van Kerkhove je túto mutáciu potrebné sledovať kvôli možným premenám. 

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Mutácia je len v niektorých krajinách

Variant Delta je v súčasnosti mutáciou, ktorá sa šíri najrýchlejšie. V Spojených štátoch predstavuje Delta takmer všetky aktuálne prípady nákazy. Subvariant bol diagnostikovaný v niekoľkých prípadoch, no tamojší odborníci zatiaľ tvrdia, že nie je problémový. 

Okrem USA a Spojeného Kráľovstva bol subvariant nájdený aj v Izraeli, Rusku, Dánsku a Nemecku. Ako uvádza portál NDTV, subvariant je prenosnejší, no to neznamená, že bude rovnako prenosný ako už známe kmene vírusu.

Odborníci zároveň tvrdia, že AY.4.2 pravdepodobne nevedie k vážnejšiemu priebehu nákazy alebo iným ochoreniam. V prípade nákazy očkovaných nebola preukázaná znížená účinnosť vakcín. 

Zdroje: BBC, Times of Israel, NDTV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie