Variant koronavírusu „mí“ sa našiel už aj na Slovensku. WHO ho pozorne sleduje, môže ísť o ďalšiu veľkú hrozbu

  • Variant mí má najväčšie zastúpenie v Kolumbii, kde pravdepodobne vznikol
  • Detegovali ho už aj na Slovensku, vo svete má iba 1 % zastúpenie
  • WHO však varuje, nemusia naň totiž účinkovať vakcíny ani lieky
pandémia, koronavírus
Pandémia, ilustračná snímka, TASR/AP/Mahesh Kumar
  • Variant mí má najväčšie zastúpenie v Kolumbii, kde pravdepodobne vznikol
  • Detegovali ho už aj na Slovensku, vo svete má iba 1 % zastúpenie
  • WHO však varuje, nemusia naň totiž účinkovať vakcíny ani lieky

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že monitoruje nový variant koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v januári v Kolumbii. Existujú totiž obavy, že by mohol byť odolný voči vakcínam, informovala agentúra AFP.

Variant, odborne označovaný ako B.1.621, nazýva zdravotnícka agentúra OSN vo svojej klasifikácií písmenom gréckej abecedy „mí“. WHO ho v súčasnosti považuje za tzv. variant záujmu, ktorý je potrebné ďalej monitorovať.

Očkovanie naň nemusí platiť

Tento variant SARS-CoV-2 má totiž viacero mutácií, ktoré indikujú riziko rezistencie voči očkovacím látkam. Podľa WHO je preto potrebné vykonať ďalšie štúdie, ktoré by prispeli k jeho lepšiemu poznaniu.

Variant mí disponuje súborom mutácií, ktoré poukazujú na vlastnosti, ktoré by mohli potenciálne viesť k tomu, že vírus unikne imunitnému systému,“ uvádza sa v pandemickom bulletine, ktorý WHO vydáva pravidelne každý týždeň.

SARS-CoV-2, rovnako ako ostatné vírusy, postupne mutujú, väčšina takýchto mutácií však nemá žiadny, alebo len nepatrný vplyv na vlastnosti vírusu. Určité mutácie však môžu zvýšiť nákazlivosť vírusu, závažnosť ním spôsobovaného ochorenia či jeho odolnosť voči vakcínam či liekom.

Našiel sa aj na Slovensku

Podľa WHO v súčasnosti existujú štyri varianty nového koronavírusu, ktoré vyvolávajú obavy, vrátane „alfy“, rozšírenej v minimálne 193 krajinách a „delty“, ktorá bola potvrdená už v 170 štátoch a teritóriách.

Predmetom monitoringu je aktuálne päť variantov vrátane variantu mí, ktorý už bol okrem Kolumbie detegovaný aj v ďalších krajinách Južnej Ameriky, ale aj vo viacerých štátoch Európy vrátane Slovenska. ÚVZSR potvrdil jeho detekciu ešte v júli tohto roka.

​„Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,“ uviedol vtedy pre TASR virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

„Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas

V globálnom meradle je rozšírenosť variantu mí zatiaľ len nízka: aktuálne predstavuje 0,1 percenta zo sekvenovaných vzoriek. V Kolumbii je však toto číslo výrazne vyššie, až 39 percent, uvádza AFP.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie