Vaše dieťa bude čakať, kým zomrie ďalšie dieťa. Covid sa niektorým štátom vymyká spod kontroly, na JIS nemajú miesto

  • USA v sobotu dosiahli rekord v počte detských hospitalizácií v dôsledku ochorenia COVID-19
  • Najviac detských hospitalizácií majú južanské štáty, kde je sú zároveň najväčšie ohniská koronavírusu
  • Sú nimi štáty Florida, Texas a Georgia. V niektorých okresoch Texasu už nie sú k dispozícii detské JIS-ky
  • Obavy vyvoláva aj takzvaný dlhý COVID u detí. Nové dáta ukazujú, že aj pacienti s ľahkým priebehom sú naň náchylní
Deti covid
SITA/AP, Rick Scuter
  • USA v sobotu dosiahli rekord v počte detských hospitalizácií v dôsledku ochorenia COVID-19
  • Najviac detských hospitalizácií majú južanské štáty, kde je sú zároveň najväčšie ohniská koronavírusu
  • Sú nimi štáty Florida, Texas a Georgia. V niektorých okresoch Texasu už nie sú k dispozícii detské JIS-ky
  • Obavy vyvoláva aj takzvaný dlhý COVID u detí. Nové dáta ukazujú, že aj pacienti s ľahkým priebehom sú naň náchylní

Už v minulom článku sme informovali, že juh USA zápasí s veľkými ohniskami koronavírusu. Najväčšími ohniskami sú štáty Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, Nevada a Texas. Len štát Florida mal v predchádzajúcom týždni viac nových prípadov infekcie ako 30 štátov s nižším výskytom koronavírusu dohromady, uviedol koordinátor reakcie na COVID-19 v Bielom dome Jeff Zients na tlačovej konferencii vo štvrtok. Len hospitalizácie vo Floride tvorili 40 % všetkých hospitalizácií v Štátoch.

Čaká nás katastrofálna tretia vlna? V republikánskych baštách USA dochádzajú postele na JIS-kách

Najviac detských pacientov je v južanských štátoch 

Množstvo hospitalizovaných teraz tvoria aj deti. Počet detských hospitalizácií v dôsledku ochorenia COVID-19 dosiahol v sobotu v Spojených štátoch rekord, uvádza agentúra Reuters. Len v sobotu muselo byť hospitalizovaných 1 902 detských pacientov, vypláva z dát amerického ministerstva zdravotníctva. Deti v súčasnosti tvoria 2,4% hospitalizácií v krajine.

„Toto nie je minuloročný COVID. Tento je ešte horší a naše deti budú tým, koho sa to bude týkať najviac,“ cituje Reuters slová Sally Gozaovej, bývalej prezidentky Americkej pediatrickej akadémie, ktoré povedala v sobotu v televízii CNN.

Najviac adolescentov bolo prijatých do nemocníc práve na juhu krajiny. Len tri južanské štáty sú zodpovedné za polovicu hospitalizácií detí v Spojených štátoch, uvádza Los Angeles Times. Najviac detí musí byť priemerne denne hospitalizovaných vo Floride (56), Texase (42) a Georgii (25).

Guvernéri Floridu a Texasu zakázali rúška v školách 

Najviac pacientov je medzi populáciou pod 12-rokov, pre ktorú sú zatiaľ nedostupné vakcíny. Floridský guvernér Ron DeSantis navyše zakázal nosenie rúšok v školách. Republikánsky guvernér sa len pred nedávnom vyhlásil za víťaza nad koronavírusom, teraz je podľa Voxu odstrašujúci model ako sa to nemá robiť. Rúška rovnako zakázal aj guvernér Texasu, republikán Greg Abbott. Texas teraz bojuje s nedostatkom detských JIS. Niektoré regióny Texasu majú všetky lôžka obsadené. Napríklad druhý najväčší okres v štáte Dallas County.

zdroj: SITA/AP, Matias J. Ocner. Na snímke guvernér Floridy Ron DeSantis

„To znamená, že ak má vaše dieťa autonehodu, ak má vaše dieťa vrodenú srdcovú chybu alebo niečo podobné a potrebuje lôžko na JIS, alebo je pravdepodobnejšie, že má COVID a potrebuje lôžko na JIS, my ho nemáme. Vaše dieťa bude čakať, kým zomrie ďalšie dieťa,“ cituje krajského sudcu Clay Jenkins televízia CNN. Sudca dodal, že deti, ktoré potrebujú ventilátor a JIS-ku sú presúvané do iných okresov Texasu, kde sú kapacity voľnejšie.

Deti v USA už začali školský rok a preto sa očakáva, že počet hospitalizácií bude naďalej stúpať. Agentúra Reuters informuje, že nariadenie guvernérov sa stretáva s odporom u predstaviteľov okresov a nižších územných celkov, ktorí opätovne nariadili nosenie rúška v škole, tak ako to odporúča CDC. DeSantis sa už floridským okresom vyhrážal odstrihnutím od financií a Abbott najvyšším súdom. Tri texaské okresy, Harris County, Dallas County a Bexar County, naopak žalujú Abbotta a jeho nariadenie zakazujúce nosenie rúšok, uvádza The Hill

Fauci chce povinne očkovať učiteľov 

Hlavný poradca prezidenta Joea Bidena pre koronavírus, imunológ Anthony Fauci, sa v televízii MSNBC vyjadril, že je za povinné očkovanie učiteľov. Podporu povinnému očkovaniu pre učiteľov vyjadril aj najväčší zväz učiteľov v krajine, Národná asociácia vzdelávania.

Štát Kalifornia uviedol, že bude od učiteľov vyžadovať vakcináciu alebo regulárne testovanie na prítomnosť koronavírusu, uvádza New York Times. To je podobný variant, ako nariadil prezident Biden pre štátnych zamestnancov. Kalifornia pritom patrí k štátom, ktoré sa pri detských hospitalizáciách držia pod celoštátnym priemerom, za čo podľa odborníkov pravdepodobne vďačí väčšej zaočkovanosti, ako majú južné štáty, uvádza Los Angeles Times. 

Otázny aj dlhý COVID u detí 

Aj pri delte síce platí, že deti majú menej závažný priebeh ako dospelí, no aj pri tejto skupine sa zvýšilo nebezpečenstvo. Aj bez potreby ventilácie alebo intubácie je koronavírus nebezpečný, potvrdzuje to prípad 12-ročného Brodyho Barnetta z Alabamy. Chlapec bol pozitívne testovaný na koronavírus a krátko potom začal kašľať a mal nádchu. Na ďalší deň už pociťoval bolesť a nemohol sa nadýchnuť.

„Hovoril: „Nemôžem dýchať, nemôžem dýchať,“ povedala. „Nedokázal zdvihnúť ruky nad hlavu a nadýchnuť sa,“ uviedla chlapcova mama GeriLynn Vowel pre ABC New. Na ďalší deň ho mama vzala do nemocnice, kde mu bol diagnostikovaný zápal pľúc.

„Bolo to desivé. Lekári povedali, že na liečbu symptómov nemôžeme urobiť nič iné, ako mu podať Ibuprofen a Paracetamol,“ povedala Vowell.

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

Obavy rodičov vyvoláva aj takzvaný dlhý COVID. Dodnes nie je známy jeho vplyv na zdravotný stav detí. Anestéziológ a zároveň dátový inžinier, ktorý prispieva do médií Axios, ABC News a Wall Street Journal, v komentári pre Guardian upozornil, že aj koronavírus s miernymi príznakmi sa môže u detí pretaviť na dlhý COVID.

Hospitalizácie stúpajú aj vo vyšších vekových kategóriách 

Podľa údajov CDC sa tento týždeň zlomil aj v počte novo hospitalizovaných pacientov s COVID-19 vo veku 18-29 rokov, 30-39 rokov a 40-49 rokov.

USA majú podľa agentúry Reuters v priemere asi 129-tisíc nových prípadov COVID-19 denne, čo je miera, ktorá sa za viac ako dva týždne zdvojnásobila. Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je na šesťmesačnom maxime. V priemere umrie 600 pacientov každý deň na koronavírus, čo je dvojnásobok úmrtnosti zaznamenanej na konci júla.

Zdroje: White House, Reuters, LA Times, CNN, Vox, MSNBC, New York Times, ABC News, Guardian , The Hill

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie