„Včera s vrahom, dnes so Svätým Otcom.“ Matovič vytiahol na Fica desať Božích prikázaní

  • Líder Hnutia Slovensko spojil na tlačovej konferencii Božie prikázania s premiérom
  • Robertovi Ficovi vyčíta, že len nedávno si podával ruku s Putinom
Na snímke poslanci hnutia Slovenska (zľava) Gábor Grendel, Igor Matovič, Július Jakab a Michal Šipoš.
Igor Matovič sa znovu pustil do Roberta Fica. Reprofoto: Facebook/Hnutie Slovensko
  • Líder Hnutia Slovensko spojil na tlačovej konferencii Božie prikázania s premiérom
  • Robertovi Ficovi vyčíta, že len nedávno si podával ruku s Putinom

Ako informoval na sociálnej sieti, včera a dnes sa nachádza premiér Slovenskej republiky vo Vatikáne. Spoločne so svojou 83-ročnou mamou odletel na audienciu k pápežovi Františkovi. Napísal, že o priebehu návštevy bude informovať a celé náklady na cestu sám uhradí.

S cestou predsedu vlády má však problém Igor Matovič, ktorý zvolal tlačovú konferenciu s názvom „Včera s vrahom, dnes so Svätým Otcom. O čo v skutočnosti ide Robertovi F.?“ Vyčítal mu na nej stretnutie s lídrom Kremľa. Na Fica tiež vytiahol desať Božích prikázaní, ktorými sa podľa neho neriadi.

Tlačovú konferenciu Staritup sledoval naživo.

Pripomienka stretnutia s Putinom

Matovič začal veľmi ostrým vyjadrením na adresu premiéra. Je toho názoru, rovnako ako aj celé Hnutie Slovensko, že každý by mal hovoriť pravdu bez ohľadu na to, čo si o tom, kto myslí.

„Svätému Otcovi sa dnes ide líškať človek, ktorý si pred mesiacom podával ruku s Putinom,“ uviedol líder Hnutia Slovensko, pričom v ruke držal fotografiu ruského prezidenta, ako si podáva ruku so slovenským premiérom.

Podľa neho by sa teraz mali ozvať najmä kresťania a slovenskí konzervatívci. Hnutie vo Ficovom stretnutí s pápežom vidí politický kalkul. Predstavitelia opozičného hnutia tvrdia, že ide o účelové využívanie náboženstva na politické ciele.

„Som presvedčený o tom, že keby mu prieskum ukázal, že na Slovensku verí väčšina ľudí v budhizmus, tak dnes by bol v Indii a bozkával by tam sochu Budhu a tváril by sa, aký on je najväčší prívrženec budhizmu,“ vyhlásil predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš.

Zlý príklad pre deti

Šipoš pripomenul aj Ficovu minulosť, keď sa pri vstupe do komunistickej strany hlásil k ateizmu. Opozícia zároveň upozorňuje na širší kontext slovenskej zahraničnej politiky. Poukazuje na to, že krajina sa dostáva do medzinárodnej izolácie, pričom pripomína aj Ficovu nedávnu návštevu ruského prezidenta Putina v Moskve.

Slovensko sa podľa nich prestalo objavovať v itinerári zahraničných štátnikov a ani samotný premiér nevyvíja výraznejšiu diplomatickú aktivitu v iných krajinách. Igor Matovič, líder hnutia, zdôraznil, že hoci je vatikánska diplomacia otvorená všetkým svetovým lídrom, existuje riziko, že premiér bude pápežove postoje k vojne na Ukrajine interpretovať jednostranne, bez spomenutia výziev na podporu napadnutej krajiny.

„Prosím vás, kresťania na Slovensku, je čas hovoriť pravdu. Lebo keď dovolíme, aby takíto ľudia vyprázdňovali pojmy a naplnili ich svojou pravdou a svojimi lžami a svojím osobným príkladom, hoci to je zvláštny príklad, tak potom sa nečudujme, že naše deti a vnúčatá si nakoniec budú myslieť, že byť kresťanom, to je de facto rovno byť zločincom,“ apeloval líder hnutia a poslanec Národnej rady SR Igor Matovič.

Božie prikázania

Menoval tiež Božie prikázania a prízvukoval, že Fico sa namiesto Boha klania „len k majetkom, zlatým vaniam a prostitútkam“. Vyčíta mu, že berie božie meno nadarmo, keď nadával na poľovníckej chate v Čifároch. Hovorí tiež, že neregistruje, že by sa Fico zúčastňoval svätých omší. Jediné prikázanie, ktoré je podľa Matoviča schopný dodržať, je: „Cti otca svojho, cti matku svoju.“

Prízvukoval, že to môžeme na Slovensku priamo vidieť, keďže svoju mamu zobral štátnou letkou až do Vatikánu. „Nespochybňujem, že aspoň toto Božie prikázanie tento človek vzýva,“ skonštatoval.

„Piate: nezabiješ? Koľko tisícov ľudí Robert Fico zabil tým, že štval dôchodcov proti covidu,“ pýta sa. Kritizuje, že štval dôchodcov proti opatreniam a de facto tvrdil, že to je len „chrípočka“. „Koľko Robert Fico zabil ľudí tým, keď sa na chate v Čifároch dohadoval so starým Bödörom, aby mu doviezol plné autobusy ľudí na mítingy, ktorí protestovali počas covidu proti vláde?“

Fica obviňuje aj so smilstva a hovorí, že dáva deťom zlý príklad, keď verejne pohŕda svojou manželkou a stretáva sa „s radodajkou“. Prízvukuje, že Fico nič iné v politike nerobí, len „kradne so svojou bandou“ čiže prikázanie „nepokradneš“ nedodržiava.

Podľa Matoviča Fico pohŕda aj desiatym Božím prikázaním, keď opakovane klame svojich voličov a sľubuje im hory-doly, len aby ho zvolili. Pripomína pritom znovu rodičovské dôchodky aj daňové bonusy na deti, ktoré podľa lídra Hnutia Slovensko občanom ukradol. To je podľa neho dôkazom, že sa nedrží prikázania „netúžiš po majetku blížneho svojho“.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: YouTube/Startitup, Facebook/Robert Fico

Najnovšie videá

Trendové videá