Vďaka čistejšiemu vzduchu počas pandémie zomrelo v Európe za mesiac o 11 000 ľudí menej

  • Epidémia nového koronavírusu odstavila mnohých znečisťovateľov, čo sa podpísalo na počte predčasných úmrtí z dôvodu znečistenia
  • Lepšie ovzdušie predišlo mnohým úmrtiam, stovkám predčasných pôrodov a pomohlo tisíckam detí s astmou
  • Slovensko znížilo stav NO2 o 22%
Italy_Air_Pollution975245595054
Smog a znečistené ovzdušid v Miláne ešte pred vypuknutím epidémie koronavírusu, Foto: TASR/AP Photo/Luca Bruno
  • Epidémia nového koronavírusu odstavila mnohých znečisťovateľov, čo sa podpísalo na počte predčasných úmrtí z dôvodu znečistenia
  • Lepšie ovzdušie predišlo mnohým úmrtiam, stovkám predčasných pôrodov a pomohlo tisíckam detí s astmou
  • Slovensko znížilo stav NO2 o 22%

Vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia v čase pandémie za uplynulý mesiac zomrelo v Európe o 11 000 ľudí menej na následky znečistenia vzduchu. Vďaka prudkému poklesu cestnej premávky a priemyselných emisií zaznamenali o 6 000 detí s astmou menej, o 1 900 menej prípadov na pohotovosti a o 600 menej predčasných pôrodov. Informácie prinieslo Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu, informuje The Guardian.

Zníženie znečistenia ovzdušia je vidieť v celej Európe a teda aj na Slovensku. Podľa Centra pre výskum energie a čistého vzduchu klesla na Slovensku úroveň znečistenia oxidom dusičitým o 22 %, koncentrácia pevných častíc sa znížila o 9 %. V celej Európe sa úroveň znečistenia oxidom dusičitým až o 37 %.

Dýcha sa nám lepšie

V porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok, úroveň oxidu dusičitého klesla o 40 % a častíc PM2,5 o 10 %. Znamená to, že ľuďom s koronavírusom sa môže ľahšie dýchať. Tieto dva faktory znečistenia, ktoré oslabujú srdcový a dýchací systém, sú za bežných okolností spoločne zodpovedné za približne 470 000 úmrtí v Európe ročne.

Nový výskum využil štatistické modely, ktoré kombinujú dáta o kvalite vzduchu, počasí, emisiách, populácii a výskyte ochorení. Najvyšší počet úmrtí, ktorým sa vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia zabránilo, sa týka Nemecka (2 083 prípadov). 1Za ním nasledujú Veľká Británia (1 752), Taliansko (1 490), Francúzsko (1 230) a Španielsko (1 083).

Z pohľadu ochorení, takmer 40 % prípadov súviselo so zlyhaním srdca, 17 % s dýchacími ochoreniami, akými sú bronchitída alebo emfyzém a 13 % s mŕtvicou a rakovinou. Medzi ďalšie patria infekcie a cukrovka. Podľa série počítačových analýz sa najpravdepodobnejšie zabránilo 11 000 úmrtiam, pričom hodnoty sa pohybovali od 7 000 po 20 000.

zdroj: WA 18 - Mapy Kráľovského holandského meteorologického ústavu a Európskej vesmírnej agentúry znázorňujú priemernú koncentráciu oxidov dusíka nad územím Európy v období marec až apríl 2019 (hore) a od 13. marca do 13. apríla 2020 počas obmedzenia pohybu proti šíreniu nového typu koronavírusu. FOTO TASR/AP These maps made available by the Royal Netherlands Meteorological Institute and European Space agency show the average nitrogen dioxide concentrations over Europe in March - April 2019, top, and from March 13 - April 13, 2020 during a lockdown against the COVID-19 coronavirus. NO2 is a noxious gas emitted by motor vehicles, power plants, and industrial facilities. (KNMI/ESA via AP)

Situácia je zrejme ešte lepšia

Vedci však upozorňujú, že celosvetové čísla by boli oveľa vyššie. Ich štúdia sa zamerala len na jeden kontinent a jeden mesiac. Najprudší pokles znečistenia ovzdušia zaznamenali Čína a India, čo sú dve najľudnatejšie a najznečistenejšie krajiny sveta.

Štúdia nepočítala s úmrtiami v dôsledku COVID-19. Odborníci veria, že znečistenie ovzdušia zvyšuje zhubnosť ochorenia a niektoré štúdie naznačujú, že koronavírus sa dokáže viazať na pevné častice. Vedúci projektu Lauri Myllyvirta vyhlásil, že pokles znečistenia ovzdušia znížil tlak na zdravotný systém v dôležitom období a ukázal, aké pozitívne výsledky môžeme dosiahnuť vďaka lepšej kvalite ovzdušia.

Opatrenia, ktoré sme museli prijať, spôsobujú ekonomické a iné ťažkosti. Toto je však bezprecedentný experiment v redukovaní spotreby fosílnych palív, takže, samozrejme, že sa ľudia, ktorí sa venujú znečisteniu ovzdušia, zaujímajú o túto situáciu,“ povedal.

Návod na budúcnosť

Máme pred sebou veľa globálnych kríz. Dúfam, že ľudia sa začnú pýtať ‘Čo keby sme mali takéto kvalitné ovzdušie nie preto, lebo všetci sedia doma, ale vďaka prechodu k čistej doprave a energii?Musíme veriť, že tento vírus nás posunie vpred v boji s klimatickými zmenami a ďalšími väčšími výzvami, a nie že sa vrátime naspäť,“ vyjadril sa.

Výsledky štúdie potvrdili aj zdravotní experti. Lekár LJ Smith z londýnskej nemocnice King’s College uviedol, že za uplynulý mesiac zaznamenali oveľa menej pacientov s astmou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

Nie je pochýb o tom, že za to sčasti môže aj pokles znečistenia ovzdušia,“ vyhlásil. „Môžeme tak spochybniť to, čo sme doteraz akceptovali ako normálne. Ak sa znečistenie ovzdušia opäť dostane na predchádzajúcu úroveň, moja čakáreň bude znova plná detí a dospelých s dýchacími ťažkosťami,“ dodal.

Zdroje: Theguardian.co.uk, Energyandcleanair.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech